Schodiště – výhody, nevýhody a vlastnosti různých typů


Velké schody

Schodiště je nedílnou součástí mnoha rodinných domů i mezonetových bytů. Musí splňovat náročné požadavky na bezpečnost a funkčnost, ale také vzhled. Pokud vás čeká realizace nového schodiště, máte na výběr z mnoha materiálů i tvarů. Nezapomínejte ani na výběr kvalitního zábradlí a dostatečnou protiskluznou úpravu, která zajistí bezpečnost při používání. Přinášíme vám stručný přehled výhod, nevýhod a vlastností jednotlivých typů schodišť.

Základní rozdělení: montované a monolitické schodiště

Schodiště se podle nejzákladnějšího dělení rozlišuje na montované a monolitické. Monolitické schodiště je součástí stavby, obvykle je tvořeno ocelobetonovou konstrukcí a vyniká vysokou stabilitou a protipožární odolností. Tato schodiště se obvykle umísťují mimo obytný prostor, při vhodném zpracování však mohou vypadat hezky a zajímavým způsobem budou doplňovat celou koncepci interiéru. Výhodou monolitických schodišť je také to, že je můžete využívat už při realizaci stavby.

Oproti tomu montovaná schodiště se do prostoru instalují až ve finálních fázích stavby. Mohou být moderním designovým prvkem, který ozvláštní každý interiér. Nevyžadují tak velké nároky na prostor a jejich montáž je poměrně rychlá. Aby byly schody dostatečně stabilní a pevné, musí mít schodiště nosnou konstrukci, nebo se kotví k nosným stěnám. Vyrábí se v mnoha provedeních a z nejrůznějších materiálů.

Schody v obýváku

Rozdělení schodiště podle materiálu

Schodiště se vyrábí z různých materiálů, které se svými vlastnostmi samozřejmě liší. Konkrétní typ schodiště je dobré vybírat vždy s ohledem na prostor, do kterého se budou instalovat. Pojďme se na jednotlivé materiály blíže zaměřit.

Dřevěné schody

Dřevo je pro realizaci schodišť stále nejpoužívanějším materiálem. Hodí se do většiny domů a bytů, má krásnou kresbu a dobře se kombinuje s jinými typy materiálů. Dřevěné schody mohou mít různý tvar, míru zkosení a zaoblení, protože se materiál dobře a snadno opracovává. Kromě tradičních dřevin můžete mít i schody z dřevin exotických. Pokud chcete, aby vám dřevěné schody vydržely co nejdelší dobu, opatřete je kvalitní povrchovou úpravou, například voskem nebo lakem na dřevo. Dejte si pozor na to, aby jednotlivé schody příliš neklouzaly a nebyly nebezpečné.

Schodiště z kovu

Pokud hledáte pevný, odolný a luxusní materiál pro realizaci schodiště, schodiště z nerezu je ideální volbou. Nevýhodou jsou samozřejmě vyšší pořizovací náklady, kovové precizně zpracované schodiště vám ale vydrží desítky let bez degradace materiálu. Je pevné a neprohýbá se. Kovový materiál se navíc dobře doplňuje s dalšími materiály, ať už sklem, nebo dřevem.

Laminátové schody

Především v případě monolitického typu schodiště se často používají laminátové schody, které jsou cenově dostupné, snadno se montují, mají dobré izolační vlastnosti a dobře vypadají. Schody z laminátu se snadno udržují a hodí se do všech rodinných domů i bytů se schodišti. Laminátové schody se mohou po nějakém čase opotřebovat a poškodit, jejich oprava však nebývá náročná ani nákladná.

Kamenné schodiště

Máte rádi přírodní materiály a přitahuje vás jedinečný vzhled kamene? Pak pro vás bude ideální volbou kamenná schodiště, které vypadá opravdu skvostně. Jsou pevná, odolná, snadno se udržují a jsou prakticky nesmrtelná. Jsou dost těžká, takže jejich realizace nebývá nejsnazší. Jakmile kamenné schodiště jednou postavíte, bude na svém místě stát desítky let bez nutnosti jakýchkoliv oprav či zásahů.

Schody

Rozdělení schodiště podle tvaru

Při výběru materiálu schodiště byste se měli zaměřit také na to, jaký tvar bude mít. Nejčastěji se schodiště dělí na přímé a točité. Přímé schodiště se hodí především do větších interiérů, protože vyžaduje dostatek prostoru. Jeho používání je však pohodlné. Do větších místností se hodí také dvouramenné schodiště, které prostor zajímavě rozčlení.

Točité schody jsou minimalistickým řešením, které šetří místo. I točitá schodiště vypadají skvěle a hodí se především do menších mezonetových bytů či rodinných domů. Samotné používání schodů však bývá méně pohodlné.

Je samozřejmě na vás, pro jaký materiál a tvar nového schodiště se rozhodnete. Každý typ má své výhody a nevýhody. Důležité je vybírat s ohledem na možnosti konkrétní místnosti, kde bude schodiště umístěno.

publikováno: 26. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.