Šedá barva v interiéru: ano, nebo ne?


Šedá barva v interiéru a její použití. Rozhoduje většinou prosvětlenost a velikost místnosti, ve kte

Vzhled jakéhokoliv interiéru utváří mimo jiného i použité barvy. Ať už se jedná o samotnou výmalbu, nebo doplňky či nábytek, je třeba vybrat kombinace, které nebudou působit přeplácaným a jinak nežádoucím dojmem. V poslední době se stále častěji hovoří o šedé. Ta je považována za moderní. Jak s ní doma naložit, abyste si z místností nevytvořili fádní kobky bez nápadu? Poradíme vám!

Barvy jsou přirozenou součástí světa, ve kterém žijeme. Mimo jiného dokážou ovlivňovat to, jak se člověk cítí, jakou má náladu a jak je aktivní. O tom jste se už mohli dočíst v článku „Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení“. Šedá sice nepatří do základního spektra, i tak je ale tipem mnohých bytových designérů, jak docílit elegantního, avšak svěžího prostoru. Šedá barva je označována jako vůbec nejuniverzálnější.

Šedá barva je trendy

Jak už bylo napsáno výše, šedá barva je odrazem potřeb a požadavků dnešní doby na podobu interiéru. Je jednoduchá, střídmá a neruší. Je univerzální a dá se použít víceméně v jakékoliv místnosti. Nevzbuzuje téměř žádné emoce, v případě potřeby dokáže ztlumit, nebo naopak podpořit účinek jiných barev v daném prostoru. Pokud tedy budete brát šedou jako doplňkovou, určitě jí nic nezkazíte. V opačném případě, kdy ji budete chtít využít jako hlavní a víceméně jedinou barvu v interiéru, rozhoduje především prosvětlenost a velikost místnosti, aby výsledným dojmem nebyla stísněnost a značná omezenost pocitu volnosti.

1397802266_97428154d3

Důležitý je především odstín

Velmi důležitý je odstín, šedou je možné využít světlejší i tmavší, vždy záleží na tom, do jakého prostředí bude určena. Obvykle se doporučuje využívat kontrastů – tedy ke světlejší a jemnější šedé patří intenzivnější a sytější další barvy a naopak. Neomezujte se však na osvědčené a experimentujte, s šedou jako vysoce univerzální barvou to jde snadno.

Moderní kombinace s šedou barvou

Nejlépe se šedá doplňuje s teplými barvamičervenou, oranžovou, žlutou, růžovou nebo třeba limetkovou a tyrkysovou. Výsledkem je tak útulné a pozitivně působící prostředí, kde je zkrátka dobře a pohodlně. Často se šedá barva kombinuje i s přírodními tóny – zemitou, zelenou, hnědou apod. Budete-li chtít mít doma šedou a chladnější tóny, buďte opatrní a volte matné a do pastelova laděné odstíny.

3357989599_14971d0bc6

Takže pokud budete uvažovat nad tím, zda si doma vymalovat i šedou barvou, rozhodně do toho jděte. Je výborně kombinovatelná, a tak vám může vydržet o to déle. Budete-li mít doma šedé zdi, pak se o proměnu obydlí postaráte už jen změnou doplňků. A nezapomeňte si přečíst článek o tom, jak si doma vymalovat snadno a s co nejlepším výsledkem.

publikováno: 22. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.