Seriál bylinková zahrádka: divizna na zahrádce září, v čaji hřeje a v těle léčí


Seriál bylinková zahrádka: divizna

V zahradách se divizna vypíná nad ostatní rostliny a poutá pozornost výraznými květy. Nemá zemědělský ani průmyslový význam, ceněná je hlavně pro své léčivé schopnosti. Existuje spousta důvodů, proč si dát šálek diviznového čaje. Z těla vytěsní nepříjemný kašel a bakterie, bylinkovou zahrádku zase ochrání před některými škůdci. A ta vůně...


Dva roky na pěstování divizny

Není jasné, jestli se divizna rozšířila z Ameriky do Evropy nebo naopak. Původní obyvatelé Ameriskéhokontinentu ale využívali i kořen divizny.

Jako stanoviště je třeba vybrat slunné místo, kde si divizny načerpají energii ze slunce. Tím pádem jim nevadí ani sušší kamenitá půda, ba naopak – nesvědčí jim příliš mnoho živin. V prvním roce po zasetí ještě nečekejte záplavu žlutých květů, protože ty přichází až o rok později. Nejdříve vyroste růžice větší listů jen u zumě. Do výšky se vytahuje až následující rok, kdy metr až dva metry vysoko vykvetou ony léčivé žluté květy. Sbírají se průběžně, jinak skončí nevyužité na zemi.

Semínka divizny se vysévají začátkem dubna na povrch upravné a plevele zbavené zeminy. Spolehlivější možností je varianta s předpěstovánqqím menších sazenic v květnících na chladnější chodbě nebo v pařeništi. Na zahrádku se sází přibližně 15 – 20 cm vysoké rostliny, kterým dopřejte prostor. Vytvoří bohatý kořenový systém a díky němu vyrostou přibližně až do výšky metru a půl, takže ho budou potřebovat.

Tipy pro úspěšné pěstování divizny

  • Není třeba přihnojování, za to občasné okopání diviznám velmi prospívá.
  • Pro dlouhý kořen připravte při přesazování dostatečně hlubokou jamku, aby se neohýbal.
  • Drobná semena pro další pěstování se skrývají v kuličkách, které se objevují po opylení květů.
  • Na listech se může objevit plíseň. Tyto listy je vhodné průběžně odstraňovat.
  • Mnohem více květů se dočkáte při včasném zaštípnutí vrcholů, aby se špička rozdělila na více

Tradiční využití: diviznové květy na čaj

Kašel, rýma, zánět průdušek, bronchitida, nachlazení, záněty v dutině ústní. Na všechny tyto trable stačí čaj s květů divizny. Najdete je proto v mnoha čajových směsích nebo jako samostatnou drogu. Výluh pak prospívá játrům (například zatěžovaným silnými léky), mírní menstruační potíže nebo podporuje činnost sleziny.
Kromě čaje se vyrábí tinktura s účinky proti bolestem hlavy, nespavosti nebo závratím. Znát by ji měli revmatici, u kterých pomáhá zevně.

Třetím produktem je diviznový olej. Jemné vtírání do lýtek léčí vředy, otoky a zmírňuje bolesti způsobené křečovými žilami.

Pozor na žluté květy by si měli dávat alergici, na štiplavé listy zase osoby s citlivou pokožkou. Drobné chloupky umí podrýždit kůži nebo sliznice. Vždy je proto třeba odvar i čaj důkladně přecedit přes nejjemnější tkaninu.
Semena divizny jsou prudce jedovatá! Po vhození do vody nepůsobí dobře ani na ryby.

Divy divizny

Účinky divizny se projeví i při jejím používání k zábalům a obkladům. Drobné oděrky, škrábance nebo drobná štípnutí divizna rychle zacelí. Uleví při hemoroidech. A kdo zná trýznivou bolest kloubů stižených revma, tak i ten využije látku nebo gázu namočenou v koncentrovaném odvaru.

Nejlepší přátelé zahrádkářů

Šikoně vysazená bylinková zahrádka přinese užitek v kuchyni, při péči o zdraví a prospěje i svému okolí. Tam, kde voní divizna, se totiž nezdržují myši a úroda je tak pod přirozenou ochranou. Hlodavcům nevoní ani řebčík, který působí na hryzce. Hraboši obloukem obchází afrikán (působí i na mšice), řebčík či česnek

Ochrana rostlin rostlinami funguje na řadu dalších nemocí a parazitů. Třeba taková kořenová háďátka, proti kterým účinkuje poblíž vysazený aksamitník. Navíc dokáže ještě brzdit růst plevele. Bělásek zelený, jehož larvy jsou shopny zničit velkou část úrody, se vyhýbá kopru; mandelinku odradíte vysetím kopru, mšice esencemi lichořeřišnice a dřepčík se vyhýbá mátě.

Okousané listy od ploštic se stanou minulostí díky voňavé levanduli. Ta jako bonus provoní celou zahradu!
Rostliny poznamenané návštěvou slimáka nabízí smutný pohled. Vyhnete se mu však vysazením šalvějě, kterou nemají rádi ani bělásci.

Planý druh divizny: divizna černá

V našich podmínkách se vyskytuje 9 druhů divizen z celkových 250. Další poměrně rozšířenou, je planě se objevující divizna černá. Nenechte se zmást, květy tohoto druhu září do okolí typicky jasně žlutou barvou. Jen husté tyčinky v jejich středu mají tmavě fialové zbarvení. Roste však vytrvale a objevuje se tak na stále stejných lokalitách.

Často bývá vysazována do přírodních zahrad nebo trvalkových záhonů. Svou výškou se stává dominantou a tvoří vyšší rostlinné patro.

Podobné účinky jako divizna velkokvětá a divizna černá má ještě jeden druh podobné účinky na lidské zdraví. Jedná se o diviznu malokvětou, velmi podobnou a také planou.

Pro sušení se sbírají postupně rozkvétající jasně žluté květy bez kalicha. Jdou oddělit lehce a zacházet se s nimi musí opatrně: nemačkat! Suší se co nejdříve po sběru a co nejrychleji, klidně tedy na přímém slunci. Při skladování je třeba uchování na suchém místě. Jen tak si tento zlatý poklad uchováte se všemi cennými vlastnostmi.

publikováno: 31. 8. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.