Šetrným splachováním WC ušetříte tisíce. Víme, jak na to!


Splachování

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik každý rok zaplatíte za splachování toalety? Podle statistik použijeme záchod průměrně sedmkrát během dne a s každým spláchnutím spotřebujeme několik litrů vody. Zatímco nejstarší splachovače vyplýtvají na jedno použití 9 litrů, moderní ekologické jen 2 či 4 litry. Pouhou výměnou sanitární techniky tak uspoříte více než polovinu nákladů! Způsobů, jak ušetřit, je přitom hned několik.

Zbavte se starých splachovačů

Pokud ve své domácnosti používáte splachovací mechanismus s jedním tlačítkem, který při stlačení vypustí celou nádržku, co nejdříve jej vyměňte. Staré systémy, které se používaly v minulých dekádách, jsou velmi nešetrné a zbytečně plýtvají vodou. Neumožňují žádnou regulaci průtoku a jejich používání vás při stále stoupajících cenách za vodné a stočné stojí zbytečné peníze.

oprava nádržky

Pořiďte si moderní WC nádrž, která je vybavena napouštěcím a vypouštěcím ventilem s možností regulace. Před montáží takového zařízení na ventilu jednoduše napevno nastavíte množství protékající vody v rozmezí 2,5 až 3,5 l na malé spláchnutí a 6 až 9 l na velké spláchnutí. Po instalaci splachovací nádržky systém několikrát otestujte a nastavte tak, aby množství spotřebované vody umožnilo kvalitní spláchnutí, a současně se nevypouštělo příliš mnoho vody.

Výrobci sanitární techniky vyvíjí i moderní splachovací soupravy s důrazem na co nejnižší spotřebu vody při zachování účinnosti a bezproblémové funkčnosti. Například český výrobce Alcaplast dodává mechanismy pod označením ECOLOGY, které umožňují nastavení až na hranici 2 l na malé spláchnutí a 4 l na velké spláchnutí. Úspora při použití těchto zařízení je pak opravdu výrazná.

Systémy moderních vypouštěcích ventilů

V dnešní době už na trhu nenajdete splachovač, který by byl vybaven jedním tlačítkem bez možnosti jakékoliv regulace. Mechanismy jsou navrženy tak, aby mohl uživatel množství použité vody vždy nějakým způsobem ovlivnit. Používají se přitom dva rozdílné systémy:

Start-stop – ventil je vybaven jen jedním tlačítkem, po jehož stlačení se aktivuje vypouštění nádržky. Opětovným stlačením se splachovací ventil uzavře. Spotřebu vody si tak uživatel určí sám.

Dual Flush – ventil je vybaven dvěma splachovacími tlačítky. Po stlačení velkého tlačítka se vypustí celá nádržka, po stlačení toho malého pak zpravidla polovina. Použití tohoto vypouštěcího ventilu je jednodušší a intuitivnější, uživatel ale nemůže spotřebu vody zcela ovlivnit.

ventil

Vypouštěcí ventil se dvěma tlačítky.

Jak snížit spotřebu u starých splachovacích systémů

Používáte staré neúsporné splachovací mechanismy a nemůžete nebo nechcete pořizovat nové splachovače? I tak můžete spotřebu vody alespoň částečně snížit. Je ale třeba počítat s tím, že stará sanitární technika se nové moderní nikdy nevyrovná ani z hlediska spotřeby, ani komfortu při používání.

Jednou z možností je použití speciálního sáčku, který se vkládá do napouštěcí nádržky. Obsahuje silikonové krystaly, které se nasáknou vodou a zvětší svůj objem. Sáček vyplní značnou část nádržky a při splachování se spotřebuje menší množství vody.

Druhou možností je použití nerezových válečků na pružině, které se vkládají do přepadové trubice splachovací nádržky. Válečky lze použít pro jednotlačítkové i dvoutlačítkové splachovače. Množství spotřebované vody můžete jednoduše regulovat přibíráním a odebíráním jednotlivých válečků podle potřeby. 

Čtyřčlenná rodina použije podle statistiky splachovač až 800krát za měsíc. Při tak častém používání toalety je spotřeba vody opravdu znát. Je velký rozdíl, jestli spotřebujete 7200 litrů, nebo pod 3000 litrů. Pořiďte si moderní sanitární techniku, se kterou dlouhodobě ušetříte. Pořizovací náklady se vám brzy vrátí.

publikováno: 13. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.