Silikonový a akrylátový tmel je všestranným pomocníkem


Silikonový nebo akrylátový tmel je dobrým pomocníkem pro každou domácnost.

V domácnosti, na chalupě nebo v garáži je stále co opravovat. A každý ví, že základem úspěchu jsou šikovné ruce a hlavně správný materiál. To je i případ tmele, s jehož pomocí lze spárovat, lepit či těsnit. Nemá problém s jakýmkoliv povrchem, jen je potřeba na to myslet už při samotném výběru. K ruce tedy můžete mít hned několik variant.


Léty používání každý materiál slábne a nejinak je tomu u staveb a všech jejich prvků. Díky tmelu si ale s drobnými poškozeními hravě poradíte sami. Zručnější kutilové pak mohou tmel využívat i ke složitějším pracím, kupříkladu lepení obkladů či opravě protékající střechy a okapů.

V domácnosti využijete akrylátový a silikonový tmel

Před regálem s tmely je nutno ujasnit si tři základní otázky:

  • Na jaký povrch bude tmel nanášen?
  • Jaké materiály bude pojit?
  • Kde bude použitý?

Se správně vybraným tmelem pak už budete jen kouzlit – z popraskaného povrchu uděláte několika málo pohyby opět ucelený a jednolitý. Skvělou vlastností je i to, že po čase nevyschnou a nevydrolí se (jak to bývá u sádry), ale jsou stále pružné.
V interiérech se nejčastěji používají dva základní druhy – akrylátový a silikonový tmel.

Silikonový tmel

Je použitelný univerzálně, nejvíce jej ale využijete v koupelně jako ochranu před zatékáním vody. Spáry díky němu budou dostatečně chráněny. Jsou elastické a kromě vlhkosti odolávají i velkým rozdílům teplot. V koupelnách se často používají agresivní čistící přípravky, ovšem nemusíte mít obavy, že by poškodily silikonový tmel – odolává kyselinám, louhům a slabým rozpouštědlům. Přilnou k porézním i neporézním podkladům. Co se týče vzhledu, rozhodně oceníte barevnou stálost. Nevyrábí se v barevných odstínech, místo toho jej lze zakoupit jako transparentní.

Další použití: lepení plastů, kovu i dřeva
                         tmelení dilatačních spár
                         zasklívání

TIP: Do koupelny vybírejte silikonové tmely s fungicidní příměsí, jenž jsou odolné proti plísním

Fotolia_34575384_XS 

Akrylátový tmel

Vodou ředitelné tmely se hodí hlavně na porézní povrchy, v domácnosti jej využijete hlavně pro tmelení spárů mezi různými materiály (mezery mezi sádrokartonem a zdí, mezery mezi oknem a zdí). Snadno jej můžete přetřít barvou, takže nemusíte mít obavy z toho, že by působil nevzhledně. Odolává povětrnostním vlivům, což znamená, že jej využijete i v exteriérech. V nabídkách najdete i brousitelnou podobu. Stejně jako silikoný tmel je pružný a minimálně sesychá.

Další použití: tmelení spár, rohů
                        oprava prasklin, těsnění
                        úprava povrchů
                        lepení dlaždic a dekorací

Pokud si nejste jisti, zda vypotřebujete celý obsah speciální tmelu, pak existuje i možnost zakoupení tzv. univerzálního, jenž kombinuje vlastnosti akrylátových i silikonových tmelů. Cenově se pohybuje sice o něco výše, avšak ve výsledku se vyplatí. Praskliny v omítce s ním vyplníte stejně snadno, jak přilepíte dlaždice. Dá se přetírat, a přesto neabsorbuje vlhkost. Omezení je však v barevní škále, kdy je k dispozici pouze v bílé, černé a šedivé.

publikováno: 23. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.