Sítě proti hmyzu: srovnání různých typů a jejich vlastností


sítě proti hmyzu

Pokud necháváte během dne či noci otevřená okna a dveře, nepříjemný polétavý hmyz si cestu do vaší domácnosti najde během chvilky. Necháte-li si namontovat sítě proti hmyzu, budete mít po starostech. Komáři, mušky, mouchy a jiné druhy hmyzu se přes ně do domácnosti nedostanou, a tak budete moci bez obav větrat i po celou noc. Na trhu narazíte na různé typy ochran před hmyzem. Existují pevné, otevírací, posuvné i plisované sítě. Přinášíme vám přehledné srovnání, které vám výběr konkrétního typu usnadní.

Okenní sítě se vyrábí ze skelného vlákna

Při výběru systému ochrany proti hmyzu se v první řadě zaměřte na materiál, ze kterého jsou sítě vyrobeny. Síťovina by měla být dostatečně pevná a odolná, příjemná na dotek a také hustá, aby přes ni neproletěl ani drobný hmyz. V současné době se upřednostňuje síťovina vyrobená ze skelného vlákna, které je následně potaženo plastem. Okenní sítě ze skelného vlákna vynikají svými vlastnostmi. Díky nízké tepelné roztažnosti se nesvěšují ani po delší době užívání, navíc se snadno udržují. Rám s okenní sítí stačí vyjmout a osprchovat pod proudem vody.

Díky plastové povrchové úpravě se během okamžiku odstraní i silnější vrstva prachu a nečistot. Sítě jsou voděodolné, a tak jim nevadí ani namoknutí při bočních deštích. Okenní sítě ze skelného vlákna využívá u svých výrobků také přední český výrobce oken a dveří VEKRA, který dodává všechny typy systémů ochrany proti hmyzu. Okenní sítě montuje do odolných rámečků z kvalitních výhradně extrudovaných hliníkových profilů, které je možné v případě potřeby vyměnit za nové. Na trhu mohou být i rámy z válcovaných profilů, ale extrudovaný profil má silnější stěnu a tím vyšší tuhost rámu. Rámy jsou navíc vybaveny upevňovacím mechanismem v podobě pryžové či plastové zamykací vložky, díky které je demontáž a nasazení nové sítě otázkou několika minut.

Detail připevnění sítě k rámu.

Máte domácí mazlíčky? Pořiďte si zesílené sítě

Pokud máte v domácnosti kočky nebo psy, pořiďte si zesílené sítě, které odolají mechanické zátěži. U běžné tenké síťoviny může při působení většího tlaku dojít k protržení. Montáží zesílených okenních sítí proti hmyzu se tomuto problémů vyhnete. Tento typ síťoviny oceníte i v místech s vyšší frekvencí pohybu a s častější manipulací.

Pevné okenní sítě jsou odolné a trvanlivé

Mezi tradiční typ ochrany proti hmyzu patří okenní sítě s pevnou konstrukcí. Vyrábí se na míru pro konkrétní typ okna, proto byste na jejich pořízení měli myslet už při realizaci nových oken. Montáž pevné okenní sítě je jednoduchá a rychlá, stačí ji vsunout do okenního rámu.

Pevné okenní sítě se instalují bez zásahu do rámu okna, upevňují se pomocí držáků. Síťovina je vsazena do pevných hliníkových profilů. Zmiňovaný výrobce oken a dveří VEKRA pak nabízí pevné okenní sítě s hliníkový rámem v různých barevných kombinacích, a to včetně dekoru dřeva. Snadno tak přizpůsobíte vzhled okenní sítě stylu svých oken a dalších interiérových doplňků.

Otevírací sítě proti hmyzu jsou ideální na balkonové dveře

Polétavý hmyz se do domácnosti dostane nejen skrz okna, ale také dveře. Montáž pevných sítí do dveří není z praktických důvodů ideální, protože by vyžadovala demontáž vždy, když byste chtěli dveřmi projít. Na rám balkonových dveří se proto montují speciální dveřní sítě, které jsou v případě VEKRY připevněné pomocí hliníkových pantů. Mohou nebo nemusí být samouzavírací. Výhodou hliníkových pantů je jejich pevnost, životnost a lze je lakovat do stejné barvy s rámem sítě, což u plastových pantů nelze. Síťovina by měla být upevněna pomocí pryžové zamykací vložky, díky které bude pružná a zabrání případnému vytržení. Při nákupu dveřních sítí se zaměřte zejména na konstrukci rámu, který by měl být vyroben z pevných hliníkových profilů. Dveřní sítě je možné doplnit o vyztužení.

Plisované sítě proti hmyzu

Oblíbeným a moderním typem ochrany proti hmyzu jsou plisované sítě. Jsou skládané, a tak při složení zmenšují plochu okna jen minimálně. Plisované sítě proti hmyzu jsou dekorativní, navíc odolávají dešti, větru i slunečnímu záření. Díky tomu se hodí pro vstupy na terasy, lodžie, k bazénům či do altánů. Jsou ideální volbou pro velké okenní otvory a posuvné systémy.

Mohou mít jednostranné i oboustranné otevírání, kromě běžné vertikálního posuvu existují i v provedení s posuvem horizontálním. Máte-li ve své domácnosti velká posuvná okna, dveře či exkluzivní panoramatická okna, skladnost a vysokou estetickou hodnotu plisované sítě proti hmyzu oceníte. Ideální je jejich použití do HS-portálů. Při zavření sítě zůstává průchod bezbariérový.

Plisovaná síť proti hmyzu je pro velké plochy ideální.

Posuvné sítě proti hmyzu

Pro posuvné systémy a velké otvory můžete kromě plisovaných sítí proti hmyzu využít i posuvné sítě. V podstatě se jedná o sítě v pevném rámu, který je uchycen a veden na kolejnicích. Díky tomu můžete s rámem snadno manipulovat a otevřít jej vysunutím do strany. Posuvné sítě proti hmyzu se zpravidla montují na francouzská okna a dveře, ideální jsou do odstavně posuvných PSK Portálů.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv systém ochrany před hmyzem, pořizujte je přímo od výrobce oken či dveří. Už při výběru oken a dveří byste se měli zaměřit na to, jaké druhy sítí dodává. Český výrobce otvorových výplní VEKRA nabízí ke svým výrobkům všechny typy sítí, takže si vyberte podle svých preferencí a bez jakýchkoliv kompromisů.

publikováno: 29. 7. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.