Skládací a sklápěcí postele - úspora místa pro každou příležitost


postel1

Malé byty se staly v posledních letech aktuálním tématem i u nás. Dříve doména velkých měst, kde se cena metru čtverečního šroubovala do závratných výšek, není ničím výjimečným - jen tak si někteří mohou dovolit vlastní bydlení. S velmi omezeným prostorem tak přichází nová starost – jak efektivně zařídit těch několik desítek metrů čtverečních, co máme k dispozici?
 

Vybavit pěkně a účelně malý byt není nic jednoduchého pro architekty, natož pokud se k takovému úkolu postaví někdo, kdo toho o designu příliš neví. Zatímco skládací postel se hodí spíše pro návštěvy, pro každodenní spánek zvolte rozhodně sklápěcí postel.

Čtěte: jak vybrat rozkládací pohovku

Skládací postel pro hosty

Často používanou alternativou k nafukovacím matracím jsou skladací postele. Složené zaberou jen nepatrné množství prostoru, rozložené jsou však pohodlným místem pro spánek. Jako dlouhodbé řešení pro spánek se ale nehodí, pro takový účel je třeba vybrat kvalitnější matraci, jenž u skládacích postelí není.

Negativem je také design, který nepůsobí příliš příjemně. O to příznivější je však cena, která se pohybuje od tisícovky.

Sklápěcí postele

Ideálním řešením do garsonek a malých bytů jsou sklápěcí postele. Právě postel totiž zabírá nejvíce místa, které díky sklopení bude přes den k dispozici. Z dřívějších dob si možná pamatujete „důmyslné" řešení, kdy byla postel maskována jako skříň. Na to už zapomeňte, trendem je co největší nenápadnost, kdy se zabuduje rovnou do stěny. Spodní strana se tak může stát místem pro kreativní řešení – lze ji „neviditelně" začlenit do zdi nebo naopak netradičně na ni upozornit, kupříkladu obřím obrazem o rozměrech lůžka.

Na spodní stranu se může taktéž umístit sklápěcí deska, jenž po vyklopení bude zastávat pracovní stůl. Ideální řešení v trendu poslední doby.

 

postel2

Na co si dát pozor?

  • aby se postel nemohla sklopit samovolně, vhodný je bezpečnostní mechanismus
  • na přítomnost upínacího systému, který umožní přichytit lůžkoviny k rámu postele
  • pevný a stabilní rám konstrukce

TIP: mít pohovku a sklápěcí postel najednou? I to se dá. Stačí jen, aby se postel umístila o něco výš a sklápěla přes pohovku, která má místo zadní části jen spodní část postele.

Nevýhodou je, že většina takových kousků se musí nechat vyrobit na zakázku. Co však ušetříte díky malému bydlení, to můžete pomalu investovat do důmyslného vybevní. Možností existuje mnoho a nejen do ložnice. Předsíně, kuchyně, pracovny i obývací pokoje mohou být plné užitečných nápadů, které usnadní život.

publikováno: 5. 3. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.