Škodliviny v ovzduší a znečištění - jak jsme ohroženi?
Že se kvalita ovzduší zhoršuje dokazují stále další a další výzkumy. Přísné limity pro produkci znečištění situaci nezlepšují a mnohdy nestačí ani k tomu, aby situace stagnovala. Zejména v oblastech, kde je vysoká koncentrace průmyslu (a to nejen těžkého) se obyvatelům nedýchá zrovna nejlépe. Co vše se může ve vzduchu objevit a čím takové látky škodí našemu zdraví?
Stav ovzduší sledují denodenně především na severní Moravě, ve Slezsku a v severní části Čech - tedy tam, kde je vysoká koncentrace těžkého průmyslu. Zhoršená kvalita vzduchu a tedy možné zhoršení dýchání se ale stále častěji vyskytuje i ve větších městech, kde je rizikem neutěšená dopravní situace.
Znečištění ovzduší - co nás nejvíce ohrožuje
Koncem minulého století se za nejrizikovější látky považoval oxid siřičitý, oxidy dusíku a pozornost se věnovala i vysoké prašnosti. V 90. letech se tak přijala řada opatření, které měly na svědomí snížení těchto látek - sitace s imisemi se tak mírně zlepšila. Pozdější další rozvoj dopravy a průmysl znamenal opět nárůst nežádoucích hodnot.
Na stav ovzduší má vliv ještě jeden nezanedbatelný faktor - topení nekvalitním palivem v domácnostech.
Škodliviny v ovzduší
Důlžitými pojmy jsou imise a emise, které se často pletou. Emisemi se rozumí vnášení jedné nebo více znečišťujících látek do ţivotního prostředí; imise znamenají znečištění ovzduší vyjádřené hmotnostní koncentrací znečišťující látky nebo stanovené skupiny znečišťujících látek.
- oxidy dusíku: oxidy dusíku vznikají spalovacími procesy v elektrárnách, hutích, teplárnách nebo automobilech. Dále mohou vzniknou i průmyslovou produkcí, v domácnostech pak v topeništích, při ohřevu vody nebo z plynových spotřebičů. Vliv na zdraví není jednoznačný, avšak kdo žije v prostředí s vyšší koncentrací, potýká se s respiračními nemocemi. Ohroženy jsou hlavně děti a senioři.
- oxid siřičitý: důvod kyselých dešťu byl palčivým problémem hlavně na přelomu 70. a 80. let, dnes je jedním z hlavních důvodů vzniku zimního smogu. Dráždí horní dýchací cesty, nepříjemný je pro děti s astmatem, kterým může snížit funkci plic a způsobuje zánety spojivek. Do ovzduší se dostává spalováním fosilních paliv.
- TZL - tuhé znečišťující látky: prach v ovzduší trápí asi všechna větší města, kromě obvyklých kritických lokalit s mnoha průmyslovými podniky, trápí například Hanou, oblast kolem Brna nebo Hradce Králové. Lehké částice se nesnadno usazují a ulehčit od nich může například déšť přes léto nebo sníh v zimě. Polétavý prach tvoří většinou sírany, amonné soli, uhlík, některé kovy, dusičnany, případně i těkavé organické látky nebo polyaromatické uhlovodíky.
- oxid uhelnatý: tolik známý výfukový plyn vzniká při nedokonalém spalování fosilních paliv, v metalurgii, koksárenství či při výrobě energie. Způsobuje bolest hlavy a závratě. Jak na jedince působí záleží na mnoha okolnostech - na délce jeho působení, na tělesné konstrukci člověka, na délce vystavení působení...
- přízemní ozon: další nežádoucí vedlejší produkt průmyslového věku. Narozdíl od zimní smogu se objevuje v létě. Při vystavení vyšší koncentraci se dostavuje bolest hlavy a nepříjemný pocit v očích. Naši předkové by současnou hodnotu v ovzduší cítili, my jsme se už však natolik přizpůsobili, že přízemní ozon čichem nedokážeme rozeznat.
V ovzduší se objevuje ještě řada dalších látek (amoniak, benzen, sulfan, metad a další), výše zmíněné jsou však ty nejčastější. V domácnostech je pak největším problémem uvolňování formaldehydu z nábytku, podlahových krytin, čistících přípravků nebo stavebního materiálu. Na organismu se neblaze projeví bolestmi hlavy, závratěmi, poškozením dýchacích cest či únavou. Proto nezapomínejte pravidelně a důkladně větrat, pomoci mohou ale třeba i pokojové rostliny.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
- Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
- Čím vytápět rodinný dům: Poradíme, jak na změnu topného systému a čím nejlevněji topit
- Jak obarvit látku levně a bez chemie? Použijte kávu, nebo čaj!
- Zateplení oken: jak ušetřit náklady za vytápění?

Co nás v letošním roce čeká na hypotečním trhu?
Celým světem hýbe další vlna koronavirové pandemie, která hypotečním trhem značně zahýbala. Ani ti největší… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...