Skromná koupelna na chalupě toho nevyžaduje moc. Úkryt před všedností zaručen!


Koupelna na chalupě

Pro odpočinek toho nepotřebujete víc, než klid a pohodu. Ale taková příjemná koupel na chatě, to je pak už hotový ráj. Jednoduché místo pro očistu přijde vhod po túře i práci na zahrádce. Zanedbané koupelně stačí jen pár úprav, aby se stala místem, kam se budete těšit. Atmosféra totiž umí zázraky.

 

Chalupa většinou slouží k odpočinku a nabrání sil. Bez všech technických pomocníků se tam proto na několik dní rádi obejdete. Jenže uskromnit se při hygieně, kdy jistý komfort zktátka potřebujete, není příjemné. I když zařizování koupelny podmínky nepřejí, zkuste z minima vytěžit maximum a dopřejte si komfort i na chalupě.

Odpočinek ve vaně nebo sprše

Co si představit pod výrazem „komfort?" Ke štěstí by mohla stačit teplá voda, ale nároky se mění a ty doby už pominuly. Než se pustíte do renovace koupelny, potřebujete znát rozpočet celé akce. Vytvořit na chalupě totožnou koupelnu jako doma není v mnoha případech možné.

Základ pro koupelnu na chalupě

Jsou-li na chatě vybudovány odpady a rozvody elektřiny, renovace bude hračka a záležet bude především na rozpočtu. Pokud ne, máte před sebou pořádnou fušku. Páci usnadní reálná (realizovatelná) představa a jasný plán.

Koupelna by nebyla koupelnou bez umyvadla a vany, nebo teď častěji sprchového koutu. Část rozpočtu připadne na instalační zažízení a počítat se musí i s náklady na obklady a podlahu. Často padne volba na nejlevnější řešení, což není vždy to nejlepší. Kritériem by měla být spíše odolnost a kvalita, aby se záhy neobjevily vady a s nimi spojené dodatečné náklady na úpravy.

Z dalšího vybavení se i na chalupě užije zrcadlo, skříňky na hygienické potřeby, věšáky na ručníky a oblečení, koš na prádlo, držáky na mýdlo a šampon a další. Záleží na nárocích každého, ale ani na chalupě se tak nemusíte vzdávat příkladné péče.

Vizualizace koupelny: plánujte pečlivě

Zatím, co doma bývá potíž s malou koupelnou, na chatě to není až takový problém. Aby však vyhovovala požadavkům, chce to dobré nápady. Předstvě o nich pomůže vizualizace koupelny, která vás navíc možná přivede ještě na další nápady.
S volně dostupnými programi se do ní pustíte i sami, rádi vám ale pomohou výrobci koupelen, koupelnová studia i hobby markety.

Do plánování koupelny zapojte klidně celou rodinu. Nápadů totiž není nikdy dost!

2 v 1: napůl sprcha, napůl vana

Početné rodiny hledají kompromis obtížně, ale v případě souboje vana versus sprchový kout se nabízí jedno důmyslné řešení. Je jím kombinace obou zařízení: mělká vana se sprchovou zástěnou.

Tento koncept se stal populárním řešením a nabídka nízkých van se sprchovou zástěnou se utěšeně rozrostla. Do ještě stísněnějších prostorů pak využijete tzv. minivanu, hlubokou sprchovou vaničku. Hlavní výhodu představuje sedátko, jež usnadní hygienu starším nebo imobilním osobám.

Námitky ohledně chladného povrchu vaničky nejsou na místě, protože úprava povrchu takovou situaci nedovolí.

 

Prosluněná koupelna

I bojové podmínky v koupelně zpříjemní sluneční paprsky. Světlo naplní renovovanou koupelnu dobrou náladou a každodenní rituály budou hned příjemnější. Velká prosklená stěna je sice efektní na designových fotografiích, praktickému žvotu však příliš nevyhovuje. Nahradí jí důmyslná sestava oken (pokud je to možné) a pořádné osvětlení.

Koupelna na chalupě by měla být alespoň trochu stylová. Zrcadlo proto může doostat vlastnoručně vyrobený dřevěný rám.

Světlo zútulní téměř každou koupelnu, takže na něm nešetřete – čím víc, tím lépe. Pravdou ale je, že okno bývá hlavní příčinou chladu v koupelnách. Malé okno ale rozhodně prospěje atmosféře alespoň krátké dovolené.

Teplo v koupelně i na chatě

Na chatu se vejde většinou jen malá koupelna, která se rychle vyhřeje. Základem pro to je samozřejmě kvalitní izolace, na níž je potřeba myslet při rekonstrukci. Pro lepší tepelnou izolaci není od věci popřemýšlet nad vytvořením místnosti v místnosti (pokud to samozřejmě rozměry dovolí. Pak už zbývá vyřešit jediné, a to tepelný zdroj.

Ideální teploty 22 – 24°C lze v malé místnosti dosáhnout i bez klasických radiátorů jen díky alternativním zdrojům. Mezi ně patří elektrické přímotopy, sálavé přímotopy, elektrický topný koberec, topný žebřík, sálavý topný panel, infrazářič či teplobzdušný ventilátor. Hodí se pro krátkodobé vytápění, jsou tedy jako stvořené pro občasný víkendový nebo prázdninový provoz.

 

Pozor na elektřinu

Taková běžná životní situace: co se může pokazit, to se pokazí. A protože se topná sezóna blíží, zaměřte se na předsezónní údržbu a hlavně kontrolu stavu, aby na vás v zimě čekaly vyhřáté pokoje. Nehody s vytápěním totiž mívají na chalupách fatální následky.
Nedodržení pravidel dělá z koupelny na chalupě výrazné nebezpečí.

 

Koupelna na chalupě si žádá experimetování, které jí dodá originálitu a styl. Vyzkoušejte třeba netradiční detaily:

  • Falešné okenice dovnitř místnosti nabídnou prostor pro odkládání drobností, zavěšení ručníků.
  • K provonění koupelny nepotřebujete drahé osvěžovače vzduchu, sušené kytice bylinek na zdech to zvládnou za ně.
  • Šňůru na prádlo a ručníky nahradí chytřea upevněný provaz. Má styl a s trochou fantazie evokuje pohodu na dovolených.

S pěkně zařízenou koupelnou na chatě už nebude nic chybět. Pak už jen zbývá vylepšovat až k dokonalosti!

Co potřebuje nejpříjemnější koupelna?

 

Tip na kvalitní vybavení koupelny 

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete kupříkladu na předního českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - společnost Alcaplast z Břeclavi. 

publikováno: 24. 8. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.