Slaměné domy – nízkoenergetické stavby využívající výhody přírodního materiálu


slamene-domy

Technologií a postupů, kterých se využívá při stavbě domu, existuje celá řada. Trendem poslední doby je ale hledání ekologických způsobů a možností. I proto se velké pozornosti těší slaměné domy, co se na první pohled mohou zdát krokem zpět. Pravdou ale je, že disponují mnohými přednostmi, jimž vévodí především příznivé izolační vlastnosti.

Přírodní stavitelství se stává velice vyhledávaným tématem. Využívání snadno dostupných a obnovitelných materiálů totiž skýtá spoustu zajímavých možností. Výrazným argumentem jsou určitě nižší náklady a celkově snadnější výstavba. Jaké slaměné domy jsou a v čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody?

Slaměné domy: základem jsou ekopanely

Když se řekne dům ze slámy, asi se mnohým lidem vybaví jakási nestabilní chýše, která se při nepřízni počasí rozpadne. Taková představa je ale zcela mylná, výstavba těchto moderních přírodních domů využívá postupy, které zaručují, že takové bydlení neztrácí nic na kvalitě, jakou poskytují tradiční metody.

„Slaměné domy se v zahraničí staví z velkých balíků slámy.“

Základním stavebním prvkem slaměného domu je tzv. ekopanel. Ten je vyroben ze stébel slámy, která jsou při zpracování zbavena všech nadbytečných příměsí. Působením vysoké teploty a vysokého tlaku se stébla „tvarují“ do desek o přibližné tloušťce 5 až 6 cm. Z nich se pak staví zdi obdobně jako z cihel (nebo do betonových či dřevěných konstrukcí). Výsledné panely neobsahují žádná pojiva, která by uvolňovala nebezpečné výpary. Panely jsou opatřeny recyklovaným papírem, který lze následně povrchově upravovat dle potřeby, tedy malbou, obklady či štukem apod.

„Panely ze slámy jsou oproti sádrokartonu zhruba o 10 až 15 % levnější.“

Slaměné domy jsou povětšinou jednopodlažní

Co se týče dispozic slaměných domů, jsou řešeny spíše jako jednopodlažní, pro což hovoří i obecně nastolená obliba přízemních domků (o moderních bungalovech čtěte ZDE), které pro spoustu lidí představují mnohem výhodnější zázemí, především s ohledem na budoucnost a stáří, které může vnést do života jistá pohybová omezení. I tak mohou mít ale slaměné domy více pater. Často se také staví v originálních půdorysech, které mohou být kulaté či s jinými atypickými proporcemi.

Výhody a nevýhody slaměných staveb

Slaměné domy mají samozřejmě své přednosti i nedostatky. Jaké jsou ty nejvýraznější, které je potřeba určitě zmínit?

  • Výhody

Některé z výhod byly v tomto článku již nastíněny, například dobré izolační vlastnosti slámy jako takové a jednodušší výstavba. Dále se ekopanely pyšní poměrně vysokou odolností vůči mechanickému poškození, za což může zhuštěné jádro. To se podílí i na protipožárních vlastnostech, protože v panelech není přítomen kyslík, který by se zasazoval o šíření ohně.

  • Nevýhody

Na druhé straně se však se slaměnými domy pojí i určité nedostatky. K těm zásadním se jistě řadí omezená životnost. Udává se, že ekopanely vydrží zhruba 40 až 50 let, poté je třeba je vyměnit. Také je nutné počítat s tím, že specifičnost materiálu vyžaduje dobré uskladnění při stavbě. Z dalších komplikací lze jmenovat i možnou nedostupnost slámy, která je přeci jenom sezónní záležitostí.

Slaměné domy jsou zajímavou alternativou, která umožňuje využít při stavbě domu přírodní materiál, co navíc pomůže snížit náklady na vytápění, protože skvěle drží a kumuluje teplo. Ne všichni jsou ale takovému řešení nakloněni, protože nepředstavuje dlouhodobé řešení jako běžné postupy. I tak se dá ale očekávat, že slaměné domy budou na tuzemských pozemcích stále častěji k vidění.

 

publikováno: 27. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.