Slaná voda do bazénu jako levnější alternativa bazénové chemie


Slaná voda v bazénu_1

Milujete moře a nejradši byste si jeho slané vody užívali pořád? Vytvořte si svoje soukromé moře i u vás na zahradě! Nyní je to možné - vyzkoušejte slanou vodu v bazénu. Ta vám navodí atmosféru moře a navíc vykazuje báječné dezinfekční vlastnosti. Můžete tak dát sbohem drahé a nešetrné bazénové chemii.

Chraňte svou pokožku díky slané vodě v bazénu

Slanou vodu v bazénu vytvoříme rozpuštěním přečištěné mořské soli. Ačkoliv se může zdát, že vytvoříte přesnou kopii mořské vody, není tomu tak. Při koupání ve slané vodě v bazénu vám oči nezarudnou jako v případě koupání v moři, ani vám na plavkách nezůstane tzv. solná mapa. Slaná voda v bazénech má totiž mnohem nižší procento slanosti než voda mořská. Slaná voda v bazénu má koncentraci 0,4 - 0,5% rozpuštěné soli, u mořské vody je to až sedminásobek, tedy 3,5%. V bazénu tak docílíte jen dobrých vlastností mořské vody. A které to jsou? V prvé řadě je to obrovská výhoda pro alergiky - slaná voda v bazénech je totiž k pokožce naprosto šetrná. Představuje tak příjemnou alternativu chlorované vodě. Vyhnete se tak i nepříjemnému chlorovému zápachu, který se vás, po vykoupání v bazénu s běžnou vodou, drží.

Staré přísloví říká, že můžete vyplakat celé jezero. Pravda je ovšem poloviční. Slaná voda v bazénu je podobná lidským slzám, jen je méně koncentrovaná. Vaše oči tak slanou vodu v bazénu určitě ocení. Při potápění nepocítíte nepříjemné pálení, ani nenastane zarudnutí očí.

Slaná voda v bazénu: Jak to celé vlastně funguje?

Pokud se chcete vyhnout znečištění vody, jedinou možností je aplikace chloru. Jenže není chlor jako chlor. V případě bazénů s běžnou vodou je potřeba využívat různé chlorové přípravky, nebo přípravky fungující na bázi chloru. Tato bazénová chemie však často bývá agresivní, aby účinně bojovala se znečištěním vody. V případě bazénu se slanou vodou je situace příznivější. I zde sice vznikají různé biochemické procesy, jejichž výsledkem je tvorba a množení mikroorganismů a řas, proto je také potřebná dezinfekce. Ta je oproti bazénové chemii pro bazény s běžnou vodou stejně účinná, avšak šetrnější. Do bazénů se slanou vodou je ideální nainstalovat solonizační jednotku. Ta funguje na principu elektrolýzy - využívá slanou vodu, kterou přeměňuje na potřebné látky pro boj se znečištěním - zejména plynný (volný) chlor. Ten nezapáchá jako běžný chlor, nemění ani chuť vody a je šetrný vůči lidskému organismu. A i přesto je účinný a okamžitě vodu dezinfikuje.

Díky instalaci solonizační jednotky taky ušetříte. Jeho pořizovací cena je sice o něco vyšší než v případě bazénové chemie, ale je to prakticky jediná investice. Solonizační jednotka pak totiž funguje neustále, využívá jen energii na napájení. Vám tak odpadá starost dokupování a skladování chlorových tablet či jiné bazénové chemie. Solonizační jednotka také hlídá optimální slanost vody v bazénu. Pokud se koncentrace soli sníží, rozsvítí se kontrolka a solonizační jednotka vám tak dá vědět, že je sůl potřeba doplnit. Na trhu existuje velké množství solonizačních jednotek, vybírejte je s ohledem na objem vašeho bazénu.

Solonizační jednotka pro slanou vodu v bazénu - instalace a údržba

Solonizační jednotku můžete nainstalovat do jakéhokoliv bazénu, i do již postaveného. Samotná instalace solonizační jednotky pak probíhá buď pomocí bazénových trubek PVC nebo pomocí bazénových hadic. Solinátor můžete nainstalovat i do bazénu s již napuštěnou vodou, nemusíte ji vypouštět.

Jedinou nevýhodou slané vody v bazénu je to, že po delší době totiž může poškodit nerezové části bazénu. Sůl totiž působí na kov, který koroduje a ztrácí tak svůj obvyklý vzhled a vlastnosti. V ohrožení jsou tedy nerezové žebříky, tepelné výměníky a další nerezové součásti bazénu. Ideální je tedy jejich výměna za plastové nebo za součástky vyrobené z titanové oceli. Vzniká také možnost, že budete muset čistit okraje od usazenin častěji než v případě bazénů s běžnou vodou.

To je ale jediná nevýhoda slané vody v bazénu, ty pozitivní vlastnosti převažují. Pojďme si je na závěr shrnout:

  • slaná voda v bazénu je šetrná k lidskému organismu - nezpůsobuje alergie, zarudnutí ani pálení očí a pro lidské tělo je spíše prospěšná
  • je nenáročná na údržbu - sůl doplňujete v dlouhém časovém intervalu, za jednu koupací sezonu pořídíte sůl v řádech pouze stovek korun
  • s instalací solonizačního zařízení máte vystaráno i s přítomností mikroorganismů a řas, ušetříte tak za bazénovou chemii
  • odpadá vám starost průběžně kontrolovat stav a kvalitu vody - vše zařídí solonizátor, který v případě klesnutí optimální slanosti okamžitě reaguje a na tento nedostatek vás upozorní
  • zbavíte se nepříjemného chlorového zápachu

Slaná voda v bazénech se postupně stává hitem a pořizuje si ji čím dál více lidí. Není se čemu divit, vždyť kdo by nechtěl svoje vlastní moře na zahradě za domem?

publikováno: 28. 8. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Pavlína
28. 12. 2015

Souhlasim se článkem, slaná voda je v létě k nezaplacení. Vždycky děti měli oči červené jak angoráci, ale teď v létě, první rok, tam byly pořád, jak bylo to velké horko a vůbec ničemu to nevadilo.

Verča
4. 1. 2016

co je k tomu potřeba, abychom mohli mít slanou vodu? Četla jsem o tom akorát pár článků, ale moc tam nebylo popsané co je k tomu potřeba :-)

Pavlína
7. 1. 2016

Dělá to určitě více firem, co dělá bazény. My máme systém od ******* a je k tomu potřeba solná jednotka

Příspěvek byl upraven redakcí, protože porušoval pravidla diskuze.

XY
8. 1. 2016

Já si dávám do bazénu sůl již pátým rokem a žádnou solnou jednotku nepotřebuji. na 5m3 vody v bazénu dávám do bazénu 350kg kuchyňské soli, dělám si hustotu jako je v moři, kolem 3,5procenta. Oči mě také neštípou a můžu ležet na vodě a nepotopím se stejně jako v moři, krásně to nadnáší. Sůl nejprve rozpustím v kbelíkách s horkou vodou a neleji do bazénu a zároveň napouštím vodu, filtrace to potom krásně promíchá.

Verča
11. 1. 2016

pomohla. Je pro me lepsi neci doporuceni nez jen obrázky v reklame na netu. Mrkneme na to. Díky :-)

vlastik
19. 1. 2016

važně 350kg?

Michal Janda
3. 4. 2016

Dobrý den,je vhodné instalovat Solonizační jednotku pro slanou vodu v klasickém foliovém bazénu? Děkuji za komentáře.

Jenda
7. 7. 2016

U tvého příspěvku na 5 m3 vody 350 kg soli mám poněkud jinou matematiku. Dle mé úvahy jsi vyrobil 7 % koncentraci. Lze se též domnívat, že celkový objem bazénu je větší než uváděných 5 m3.,

Adela
2. 1. 2017

A když bychom chteli slanou vodu v bazenu, co vsechno je k tomu potreba a jak nárocná je pak udrzba?

Radek.hutla
26. 3. 2017

Mám bazén asi 20 kubíků a v něm 700 kg mořské soli a špatně to tlačí přes filtr.muzete poradit jaký písek a kde ho koupit.jinak používám Savo ,jednou za čas 5 litrů a voda je čirá.jde pouze o mechanické nečistoty.