Solární panely a kolektory na ohřev vody – jak fungují a vyplatí se?
Výdaje za energie na ohřev teplé vody nejsou zanedbatelné. Je proto namístě popřemýšlet nad způsoby, jak náklady na ohřev vody dlouhodobě minimalizovat. Jednou z mnoha možností je použití solárních panelů, díky kterým dochází k ohřevu vody napřímo, případně s využitím získané elektrické energie. I když jsou počáteční náklady na pořízení solárního systému poměrně velké, díky soběstačnosti v průběhu větší části roku se mohou vyplatit. Pojďme se zaměřit na to, jak systémy fungují a jestli se opravdu vyplatí.
Rozdíl mezi fotovoltaickými a fototermickými panely
Často se zapomíná na to, že ohřev vody pomocí solárních systémů lze realizovat pomocí dvou rozdílných zařízení, které využívají sluneční energii. Mnohdy se tak zaměňují fotovoltaické a fototermické panely. U panelů fotovoltaických dochází k přeměně sluneční energie na elektrickou. Ta se využívá k napájení topného tělesa v bojleru, který následně zajistí samotný ohřev vody. Oproti tomu fototermické panely slouží přímo k ohřevu kapaliny.
Jsou tvořeny systémem trubek, ve kterých cirkuluje speciální nemrznoucí směs, která následně přes výměník ohřívá vodu v bojleru. Je tak třeba zdůraznit, že v trubkách necirkuluje přímo užitná voda, ale kapalina, která vodu následně ohřeje. Stále častěji se přitom upřednostňují právě fototermické kolektory nad těmi fotovoltaickými. Na srovnání těchto dvou systémů se zaměříme v pokračování našeho článku.
Akumulační nádrže jsou objemné a nákladné
Solární fototermické kolektory se řadí do kategorie pasivních zařízení. K ohřevu dochází vždy ve chvíli, kdy na ně dopadají sluneční paprsky. Ohřátá voda se ale musí někde shromažďovat, aby se dala následně v domácnosti využívat. K tomu slouží akumulační nádrže. Je třeba zdůraznit, že akumulační nádrže na teplou vodu zabírají poměrně hodně místa a jejich pořizovací náklady jsou vysoké. Voda v nich se hromadí především v letních měsících, během kterých se teplá voda nevyužívá k vytápění. Jedno z alternativních možností je během letních měsíců vodu využívat k ohřevu bazénu. V takovém případě můžete vytvořit i systém bez velkých akumulačních nádrží.
Základem je nízkoteplotní otopná sestava
Chcete-li vodu ze solárních kolektorů využívat i k vytápění domácnosti, musíte k tomu mít uzpůsobenou otopnou sestavu. Ta musí být nízkoteplotní, protože solární panely nejsou schopné vodu ohřát na velmi vysokou teplotu jako v případě plynových či jiných kotlů. Solární kolektory jsou tak ideální pro vytápění pomocí podlahového topení, kde se pracuje s teplotou vody do 40 °C, případně pro radiátory s teplotou do 50 °C.
Typy solárních kolektorů
Systém solárního ohřevu se skládá hned z několika konstrukčních částí. Je tvořen solárními kolektory, potrubím pro teplonosnou kapalinu, čerpadlem a zásobníkem teplé vody. Na trhu narazíte na různé druhy solárních panelů, které se liší svou konstrukcí. Nejčastěji se setkáte se svislými či vodorovnými plochými kolektory, které jsou nejdostupnější. Existují i trubicové kolektory, které vynikají vysokou účinností a dobře fungují i při nižších venkovních teplotách či při nižší intenzitě slunečního záření.
Na solární panely můžete čerpat dotace
Pokud plánujete rekonstrukci nebo realizaci nového topného systému a zvažujete možnost pořízení solárních panelů, zjistěte si, můžete-li na jejich pořízení čerpat některé ze státních dotací. Například až do roku 2021 můžete požádat o investiční dotaci v programu Nová zelená úsporám. Dotaci lze získat na pořízení domácí fotovoltaické elektrárny i zmiňovaných fototermických systémů pro ohřev vody.
SROVNÁNÍ FOTOVOLTAICKÝCH A FOTOTERMICKÝCH PANELŮ
Přečtěte si další články o solární energii:
- Výhody a nevýhody solárních panelů
- Solární zahradní osvětlení
- Solární panely do domácnosti
- Jak ohřát vodu v bazénu
- Vytápění pomocí Trombeho stěny
- Solární zahradní sprcha
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
Plánujete stavbu rodinného domu svépomocí? Pak nezapomeňte na zákonné povinnosti, které se vás týkají. Patří mezi ně… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...