Soukromí v koupelně: oddělená, nebo spojená WC s koupelnou?


Toaleta a koupelna

Otázku, jestli umístit toaletu do koupelny, nebo ji nechat samostatně, řeší při rekonstrukcích řada domácností i designérů. Současné trendy nahrávají spíše velkým koupelnám spojeným s toaletou, navzdory tomu je přístup Čechů opačný – celých 70 % dává přednost klozetu v samostatné místnosti. Známe výhody i nevýhody obou řešení a k tomu několik tipů, jak zvýšit úroveň soukromí v koupelně.

Spojení koupelny a WC ovlivní chod domácnosti

Byli jste doposud zvyklí používat doma toaletu umístěnou v samostatné místnosti? Počítejte s tím, že spojení koupelny a WC ovlivní chod domácnosti a naruší zažité zvyky. Spojení dvou místností zpravidla způsobí snížení komfortu a soukromí. Předpokládejme, že 2 lidé nebudou chtít využívat toaletu a koupelnu současně. Zejména v ranních a večerních špičkách může být o místo v koupelně skutečný boj. Obecně lze říci, že společná koupelna s toaletou je vhodná především tam, kde je možné používat ještě druhé WC.

Propojené místnosti

Klozet přímo u umyvadla a skříňky na ručníky není zrovna hygiencký.

Samostatné WC je praktické, ale ubírá prostor

Většina českých domácností preferuje oddělení toalety od koupelny i za cenu ubírání prostoru. Vybudování masivní příčky a další stavební úpravy znamenají ve většině případů velkou ztrátu volného místa. Kvůli tomu se propojená řešení upřednostňují především v malých bytech, kde je důležitý každý centimetr navíc.

Při budování toalety v samostatné místnosti si dejte pozor na to, aby byl zachován okolní prostor alespoň 0,8x1,2 metrů. Pokud dáváte přednost odděleným místnostem, ale s místem musíte šetřit, pořiďte předstěnové instalační systémy SLIM, u kterých má splachovací mechanismus tloušťku pohých 84 mm. Ve srovnání s klasickými splachovacími systémy nebo běžnými předstěnovými instalačními systémy jsou úspornější a hodí se právě do malých místností.

U propojených místností si dejte pozor na zápach

Častým problémem koupelen s propojenou toaletou je nepříjemný zápach z WC, který se line po celé místnosti. Proto doporučujeme nepodcenit systém odvětrávání koupelny. Čím kvalitnější a výkonnější ventilátory použijete, tím bude odtah silnější a zápach zmizí rychleji. Nezapomeňte používat plastové mřížky na odvětrávání, které dobře vypadají a slouží jako bezpečnostní prvek.

Zápach zmírníte také používání různých osvěžovačů vzduchu. Po každém použití toalety sklopte sedátko. Omezíte prostor pro šíření zápachu z klozetu a především zabráníte šíření bakterií. Doporučujeme vám pořídit si moderní záchodová sedátka s hydraulickou brzdou, která u nás vyrábí břeclavská firma Alcaplast. Při sklapování vám už nikdy nebouchnou, což při častém používání rozhodně oceníte.

Samostatná vs. propojená WC: výhody a nevýhody 

Samostatné WC

WC s koupelnou

Výhody

Nevýhody

Výhody

Nevýhody

Dostatek soukromí

Obvykle absence vytápění

Rozšíření využitelného prostoru

Ztráta soukromí při užívání 2 osobami

Snadnější odvětrávání

Omezení využitelného prostoru

Praktické pro seniory či rodiny s malými dětmi

Častý problém se zápachem

Pro vícečlenné rodiny

Mnohdy malý nekomfortní prostor

Pohodlí, dostatek místa kolem sebe

Moderní designové řešení

Hygieničnost

Nepraktické pro obézní, staré či nemocné

Prostor kolem WC může být vytápěný

Śíření bakterií - potřeba častého uklízení

 4 tipy pro oddělení prostoru ve spojených koupelnách

Skutečnost, že máte koupelnu a WC propojené, ještě neznamená, že byste nemohli toaletu šikovně schovat a zvýšit tak úroveň soukromí. Možností, jak zvýšit komfort a úroveň intimity, je celá řada. Přinášíme vám 4 tipy:

  1. Použijte příčku – i v případě propojených místností můžete bez obav použít dělicí příčku a toaletní mísu tak schovat. WC zůstane stále v koupelně, ale bude opticky oddělené od zbytku místnosti.
  2. Oddělte prostor nábytkem – pracujte s nábytkem, především s vysokými koupelnovými skříněmi. Poslouží stejně jako dělicí příčka a klozet od zbytku místnosti opticky oddělí.
  3. Moderní zástěna zvýší pohodlí – na trhu jsou k sehnání nejrůznější zástěny. Vyrábí se z plastu, skla i dřeva. Jejich montáž je jednoduchá, nezabírají skoro žádný prostor a dobře vypadají.
  4. Umístěte vysoké květiny – pokud jste přemýšleli nad oživením své koupelny a pořízením živých květin, dejte přednost vysokým. Poslouží vám současně k vytvoření intimního prostoru a zvýšení soukromí.

Toaleta

Toaletu oddělíte i vhodným umístěním sprchového koutu.

Až se budete rozhodovat, dáte-li přednost samostatné, nebo propojené koupelně, rozhodujte se především podle potřeb vaší rodiny. Máte-li početnější rodinu, alespoň jedno samostatné WC byste měli mít. Pokud ale u vás žije osoba s postižením nebo starý člověk, velkou koupelnu s toaletou ocení.

publikováno: 9. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.