Spotřeba vody na osobu i na domácnost: víte, jak moc plýtváte?


Spotřeba vody rok od roku klesá, i když zrovna v posledních letech nejenže stagnuje, ale i lehce stoupla.

Spotřeba vody rok od roku klesá, i když zrovna v posledních letech nejenže stagnuje, ale i lehce stoupla. Co však stoupá neustále, to je cena. Vodné a stočné rozdíl vyrovnává a většina domácností dokonce zaplatila za vodu více. Že se bezhlavé plýtvání nevyplácí už tedy zjistila většina domácností. Jako nutnost pro přežití se uvádí 5 – 10 litrů na osobu na den. Jak moc tuto hodnotu překračujete vy?

 

V našich zeměpisných šířkách se čistá voda bere jako samozřejmost. Stačí otočit kohoutkem a můžete jí mít kolik chcete. V některých oblastech ale patří mezi nedostatkové zboží, její hodnota je nezměrná a dá se očekávat, že v budoucnu bude situace ještě mnohem horší...

Průměrná spotřeba vody v ČR

Hodnoty, které se dají najít v průzkumech se značně liší. Jeden zdroj uvádí denní spotřebu kolem 80 litrů, v jiném se čísla šplhají až ke cifře kolem 180 litrů. Takový rozptyl je ale příliš velký na to, aby byly údaje směrodatné. Proto se jako orientační bod dá brát výsledek z Českého statistického úřadu, jenž dává k dispozici tato průměrná čísla:

  • běžný obyvatel denně spotřebuje 87,1 litru vody
  • podniky a úřady 133,7 litru

Za posledních 20 let přitom klesla spotřeba o celou třetinu. Příčinou je skokové zdražení vody v 90. letech, jenž udělalo v peněženkách velký průvan.

Přitom chovat se ekonomicky nestojí téměř žádné úsilí. V rámci úspor postačí, když se zaměříte na úkony v koupelně a v kuchyni, kde je spotřeba největší.

Kde je spotřeba vody nejvyšší

Místem s nejvyšší spotřebou vody je logicky koupelna a WC, společně tvoří až celých 60%. V toaletě je spláchnuto 26% spotřebované vody v domácnosti, osobní hygienou a mytím pak ještě o něco více – 34%. Navíc v čísle není započítání mytí rukou, které vše navýší ještě o dalších cca 6%. Třetí nejvyšší položku pak tvoří praní, mytí nádobí, podlah a jiný úklid (14%). Pití vody z kohoutku pak zaujímá zanedbatelné 4%. Vše ostatní jsou menší aktivity, jako třeba zalévání.

Kolik litrů vody spotřebujete při běžných činnostech

Činnost Spotřeba
Splachování WC  3- 12 l, denní průměr 28 l
Sprcha 30 - 60 l
Mytí nádobí 10 - 20 l
Mytí rukou 3 l
Práce v kuchyni 5 - 7 l
Mytí auta až 200 l

 

Spotřeba vody v domácnosti se samozřejmě liší podle mnoha dalších ukazatelů. Důležitý není jen počet členů, ale hlavně jejich výskyt doma. Pokud se přes den v bytě nikdo nezdržuje, pak ani spotřeba vody nebude žádá.

Stejně jako při třídění odpadu, tak i ve spotřebě vody se v Evropě řadíme mezi ty nejekologičtější země. Není to jen o úspoře finančních nákladů, ale také o šetření přírody.
Přitom chovat se ekonomicky nestojí téměř žádné úsilí. V rámci úspor postačí, když se zaměříte na úkony v koupelně a v kuchyni, kde je spotřeba největší. Postupem se i z nich stanou zvyky, které budete vykonávat automaticky.


Tipy, jak snížit spotřebu vody, najdete třeba zde:

Cena i spotřeba roste: jak ušetřit za vodu
Perlátor k vodovodní baterii pomáhá šetřit vodu
Termostatická baterie přináší úsporu nejen při koupání 

 

publikováno: 2. 6. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.