Správná příprava bazénu na sezónu je stejně důležitá jako zazimování
Neustále stoupající rtuť teploměru je pro mnohé majitele zahradního bazénu signálem, že je nejvyšší čas začít uvažovat o jeho přípravě na nadcházející sezónu. Správný postup pomůže předejít mnoha komplikacím, které mohou častým užíváním během léta vzniknout. Základem je samozřejmě důkladné vyčištění a odstranění případných závad. Je tak bezpodmínečně nutné podrobit stav bazénu pečlivé kontrole.
Odzimování bazénu tedy ovlivňuje i jeho životnost. Důležité je také správné načasování všech nutných prací, obecně se dá za ideální období považovat čas, kdy se denní teploty pohybují již okolo 15 °C a noční neklesají pod nulu. Pokud byste začali výrazně později, pak riskujete drobná i větší poškození. Používáte-li mimo sezónu krycí plachtu (tu je nutné před uskladněním vyčistit a nechat pořádně vysušit), nebo máte zastřešený bazén, pak se příprava jeví snadnější.
Začněte u ploch kolem bazénu
Ještě než začnete s péčí o bazén, měli byste dostatek pozornosti věnovat okolí, aby se vaše práce nestala zbytečnou. Nemá smysl zabývat se bazénem, když jsou plochy kolem něj znečištěné. Proto údržbu soustřeďte nejprve na tato místa. Dbejte na tlející zbytky rostlin, popadané větvičky a další zahradní odpad, s jehož zpracováním vám může pomoci i drtič, zařízení, o kterém se dočtete více v tomto zajímavém článku. Jakmile budete hotovi, nic už nebrání tomu věnovat se přímo bazénu.
Péče o konstrukci bazénu a vnitřní prostor
Vodu v bazénu odčerpejte a nechejte pouze do výšky zhruba 5 cm. Poté odstraňte všechny větší nečistoty, na ty drobnější použijte speciální přípravky, které je dokážou rozpustit, aby bylo mnohem snadnější je setřít. Často se k tomuto účelu užívá i vysokotlaký čistič. Disponujete-li bazénovým vysavačem, využijte ho. Nezapomeňte očistit nejen stěny, ale také všechny prvky, jako jsou schůdky a další součásti, které nebyly před zimou demontovány. Jakmile tyto základní kroky splníte, vypusťte používanou vodu a opláchněte zbytky nečistot. Poté přijde na řadu péče o oběhové systémy bazénu.
Údržbu potřebuje i technika
Jednou z nejdůležitějších součástí bazénu je filtrace. Nechcete-li do ní zasahovat, můžete přenechat přípravu odborníkům. Jedná se především o správné smontování filtrační jednotky s čerpadlem a zapojení. Jestliže využíváte skimmery, pak je nezapomeňte odzátkovat a opatřit síty proti vnikání nečistot. Taktéž je nutné otevřít všechny trysky a otvory přídavných funkcí. Poté je možné napustit bazén a celý jeden den prohánět vodu filtrací. Jakmile zprovozníte tyto systémy, čeká vás úprava vody, především kyselost a tvrdost. Hodnota pH vhodná pro koupání je doporučována 7 až 7,4. Nezapomeňte na aplikaci chloru a kontrolu tvrdosti. Na úplný závěr byste do vody měli přidat další přípravky, které každoročně používáte k udržování dobré kvality vody v bazénu.
Nejste-li si jisti, zda přípravu bazénu na sezónu zvládnete, obraťte se na specializovanou firmu, která veškeré nutné kroky provede za vás. Při dávkování chemických prostředků pečlivě studujte návody. V případě komplikací kontaktujte výrobce vašeho bazénu, nebo si nechte poradit jinými odborníky. Nezapomeňte také na to, že pokud má bazén sloužit po celou koupací sezónu, je nutné ho pravidelně kontrolovat a ošetřovat vodu dle aktuálních podmínek.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Vypěstujte si toulcovku – nenáročnou pokojovou rostlinu, která čistí vzduch
Rádi byste si do bytu pořídili novou pokojovou rostlinu, která vám bude dělat radost a nevyžaduje zvláštní péči? Pak… ...

Jak na instalaci podlahového topení? Poradíme, na co se připravit předem
Plánujete-li rekonstrukci domu nebo se potýkáte s neúčinným a zastaralým topným systémem, měli byste se alespoň… ...

Zařizujete novou terasu? Zaměřte se na výběr dlažby
Pokud se s příchodem jara pouštíte do výstavby nebo renovace terasy, možná stojíte před rozhodnutím, pro jaký typ… ...

Jak snadno zrenovovat betonové schody? Stačí vyměnit nášlapy a podstupnice
Máte doma staré betonové schodiště, které je ošoupané, poškrábané nebo se vám zkrátka okoukalo? Renovaci schodů a… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Poznejte výhody a nevýhody bidetů
Zdravotní přednosti bidetů Nečistoty, infekce, hemoroidy. Zatímco toaletní papír vás všech mikrobů nezbaví, a ještě… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Napínané textilní stěny – zajímavá alternativa pro jakýkoliv interiér
Přemýšlíte, jak ozvláštnit své interiérové prostory a povýšit je na novou úroveň? Zaměřte se na stěny, které… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...