Správně vybraná vodovodní baterie je v koupelně základ


Správně vybraná vodovodní baterie je v koupelně základ

Kvalitní vodovodní baterie je jedním z předpokladů funkční a praktické koupelny, v níž bude mít uživatel plnohodnotné zázemí pro vykonávání běžné a potřebné hygieny, co k životu bezesporu patří. Trh s tímto koupelnovým vybavením je velmi obsáhlý, a tak výběr nejvhodnější vodovodní baterie ovlivňuje velké množství faktorů, které je třeba brát v potaz.

Vodovodní baterie je často volena pouze podle designu, který je určitě velmi důležitý, avšak ne zcela zásadní. Technologické zpracování, kvalita materiálu nebo například princip ovládání by měly být zohledněny společně se zmiňovaným vzhledem vodovodní baterie. Aby naplňovala požadavky, co vůči ní uživatel má, je vhodné zamyslet se nad tím, jak často bude využívána, jakým způsobem a v jakých podmínkách.

Vodovodní baterie páková či kohoutková

Vodovodní baterie je možné rozlišovat na základě mnoha parametrů, z hlediska praktického využívání je stěžejní určitě ovládání. Z tohoto pohledu tak mohou být vodovodní baterie pákové a kohoutkové. Druhé jmenované v otázkách oblíbenosti ustupují pákovým variantám, které jsou úspornější a také pohodlnější. Dosáhnout konečného nastavení vody v požadované teplotě nepotřebuje totiž neustále otáčení kohoutky, ale plynulý pohyb pákou, díky čemuž je celkové nastavování mnohem efektivnější.

Důležité je umístění vodovodní baterie

Vedle rozhodnutí, jaký typ vodovodní baterie z hlediska ovládání zvolíte, je dalším stěžejním parametrem i umístění. To rozděluje vodovodní baterie na nástěnné, stojánkové a podomítkové. Nástěnná varianta se montuje na zeď, stojánková na umyvadlo (případně vanu) a podomítková vodovodní baterie má veškerou techniku sloužící k provozu skrytou za zdí, ze které tak vede pouze výtoková hubice a ovládání. Tento typ je vysoce moderní a žádaný, protože u umyvadla nebo vany skvěle vypadá.

Kvalitní vodovodní baterie bývá zpravidla dražší variantou

Platí obecné pravidlo, že na vodovodní baterii se nevyplatí šetřit. Bezejmenné a levné typy totiž dosluhují mnohem dříve, než by uživatel očekával. V konečném důsledku se tak malá počáteční investice může prodražit, protože bude nutné vodovodní baterie neustále měnit. Lépe nasměrovat by vás mělo nejen celkové zpracování, ale také provedení součástek. Kvalitní vodovodní baterie (páková) obsahuje kartuš (směšovač teplé a studené vody) z keramiky, u níž je garantována velká životnost a odolnost vůči mechanickému opotřebení nebo usazování nečistot a vodního kamene.

Vodovodní baterie patří v mnohých domácnostech k nejvíce namáhaným součástem vybavení. I z tohoto argumentu vyplývá nutnost orientovat výběr vodovodní baterie na základě celkové kvality. Na závěr přinášíme stručné shrnutí základních faktorů, které je třeba před koupí vodovodní baterie zohlednit:

  • pořádné změření rozteče je základ
  • 5letá záruka a dostupný servis značí kvalitu
  • voda musí dopadat do středu umyvadla, případně na odpad (správná délka hubice)
  • nejvhodnější materiálem kartuše je keramika
  • design by měl korespondovat se stylem koupelny
publikováno: 19. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.