G+

 

 

Správně zvolené schodiště plní funkční i estetické nároky


Fotolia_11289450_XS

Nároky na schodiště mají majitelé domů a bytů různé. Někomu stačí obyčejný vzhled, jiný chce tento prvek dokonale sladit se stylem daných prostor. Co by však mělo být samozřejmé, to je vysoká bezpečnost a funkčnost. Veškeré vlastnosti schodiště víceméně vychází z konstrukce a použitých materiálů. Konečnou volbu je třeba uskutečnit nejen s ohledem na dispozice stavby jako takové, ale též s přihlédnutím na provoz a zvyklosti domácnosti.

Oblíbené je dřevěné schodiště, z moderních trendů je nepřehlédnutý nerez, který nevyžaduje údržbu a vykazuje dlouhou životnost. Schodiště se liší i typem konstrukce, rozměry, tvarem či například konečnou polohou v interiéru nebo exteriéru. Pokud vás však čeká renovace schodů, je přesně pro vás připraven zajímavý článek ZDE.

Materiál schodiště je stěžejní

Jak už bylo výše zmíněno, oblíbeným a tradičním materiálem, z něhož se schodiště vyrábí, je dřevo. Obvykle se využívá dub, buk, javor, jasan nebo borovice. Dřevěné schodiště vnese do prostoru příjemné teplo a přirozený vzhled. Dle konkrétní dřeviny jsou schody různě pevné, nutno podotknout, že vyžadují údržbu v podobě nátěrů. Dalším typem schodiště je kovové, kam se řadí i vysoce moderní nerez. Dále se kovové schody vyrábí z hliníku či oceli, vždy musí být opatřeny odpovídající povrchovou úpravou, která je chrání před opotřebováním a poškozením. Za jeden z nejtrvalejších materiálů je považován beton či kámen. Bez dalších úprav se takové schodiště hodí spíše do exteriéru, v případě, že se zvolí obložení, působí příjemně i uvnitř domu nebo bytu. V souvislosti s módními trendy se lze setkat i s dalšími materiály používanými na výrobu schodů – zářným příkladem je sklo.

2382800063_2caaca109e

  • Kombinace materiálů jsou funkční i efektní

Často se také volí kombinace různých materiálů. Ve výsledku se tak mohou vylepšit užitné vlastnosti schodiště i konečný vzhled. Typicky se jedná o obkládání kamenných nebo betonových schodů, případně o osazení kovové konstrukce dřevěnými nášlapnými plochami, efektní je pak kombinace kovu a skla. Necháte-li si schodiště vyrobit na míru, pak může být naprostým originálem, záleží jen na vaší fantazii.

„Podle stavební normy by schodiště mělo být široké alespoň 90 cm.“

Neméně důležitý je i tvar a bezpečnost schodiště

Co se týče tvaru, ten je většinou přímý, lomený do „L“ či „U“ nebo různě zakřivený a točený. Přímé schodiště je vysoce bezpečné i pohodlné, pokud to však dispozice nedovolují a je nutné vybrat jiný tvar, doporučuje se v otázce bezpečnosti vyvarovat atypickým řešením a přílišnému točení či zakřivení. 854654909_62b8f7f0c4Samozřejmostí je, že schodiště by mělo být povrchově upraveno tak, aby plochy neklouzaly. Dodatečné řešení v tomto případě představují různé protiskluzové podložky, které lze na schody nalepit. Také nezapomeňte na kvalitně uchycené zábradlí a další pomocné prvky pro děti či osoby s pohybovým omezením.

Při volbě schodiště je potřeba správně propočítat nosnost či potřebné rozměry a vybrat optimální způsob ukotvení. Přenechejte tuto práci odborníkům, kteří vaše plány budou schopni realizovat s ohledem na většinu požadavků, co na své schodiště kladete. I když může být schodiště estetickým prvkem prostoru, vždy raději volte bezpečnější a komfortnější řešení.

 

publikováno: 2. 4. 2012
přečteno: 1284×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...