Srovnání betonových a sádrových obkladů


KÁMEN

Obklady a dlažby s imitací kamene zaujmou v každém vnitřním i venkovním prostoru. Na trhu narazíte na dva materiály, ze kterých se vyrábí, a to ze sádry a betonu. V obou případech se jedná o obklady a dlažby, které věrně imitují vzhled přírodního kamene, liší se však svými vlastnostmi. Rozhodli jsme se proto připravit vám jednoduché srovnání. Díky němu budete mít hned jasno, který materiál je vhodný právě pro vaše potřeby.

DÁLE NA TÉMA: OBKLADY S IMITACÍ KAMENE

Betonové kamenné obklady jsou pevné a odolné

Betonové obklady s imitací kamene vynikají svým vzhledem, ale především vlastnostmi. Jsou vhodné pro použití v interiérech i exteriérech, jsou pevné a odolné. Obklady z betonu odolávají mrazu, dešti, větru, vodě i žáru. Proto jsou ideálním materiálem pro obkládání fasád rodinných domů.

Své využití však nachází i při obkládání koupelen, krbů či kamen. Snadno se udržují a montují. Na druhé straně je třeba počítat s tím, že betonové obklady jsou ve srovnání se sádrovými o něco těžší a především dražší.

kámen obklad krb

Sádrové kamenné obklady se hodí do interiérů

Takové sádrové obklady věrně imitují vzhled přírodního kamene a z hlediska designu a estetických hodnot jsou srovnatelné s těmi betonovými. Sádrové obklady mají ale jiné vlastnosti. Jsou vyrobeny ze syntetické sádry, která špatně snáší výrazné rozdíly teplot a nehodí se do prostorů se zvýšenou vlhkostí. Z toho důvodu je určena jen pro použití v interiérech. Nehodí se do koupelen, v okolí kuchyňských linek ani krbů a kamen. S výjimkou těchto míst však vynikne v každém interiéru. Hlavní výhodou sádrových obkladů je nízká hmotnost. Díky tomu se obklady ze sádry mohou montovat i na sádrokartonové stěny. Kamenné obklady ze sádry jsou navíc výrazně levnější než ty betonové.

Přehledné srovnání vlastností

Betonové obklady

Sádrové obklady

Pevné a odolné

Pevné a lehké

Mrazuvzdorné

Nejsou mrazuvzdorné

Voděodolné

Nejsou voděodolné

Žáruvzdorné

Nejsou žáruvzdorné

Věrná imitace kamene

Věrná imitace kamene

Vhodné do interiéru i exteriéru

Vhodné jen do interiéru

Dražší než sádrové

Cenově dostupné

Přečtěte si i další články o obkladech a dlažbách:

publikováno: 25. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.