Srovnání digitálních asistentů Google Home a Amazon Echo


smart - google home mini

V předchozí části článku jsme si popsali, co to jsou digitální asistenti a co všechno umí. V současné době se na trhu nachází dva hlavní hráči, a to Google a Amazon, kteří nabízí své digitální asistenty pro domácnost. Každý z nich má své výhody i nevýhody, proto jsme se rozhodli přinést alespoň základní srovnání. Věříme, že vám pomůže při rozhodování, pro který z domácích asistentů se rozhodnout. V obou případech však počítejte s tím, že asistenti umí pouze anglicky. Na českou lokalizaci si ještě budete muset chvíli počkat.

ZPĚT NA TÉMA: CO VŠECHNO UMÍ DIGITÁLNÍ ASISTENTI

Asistent od Amazonu je levnější a v EU dostupnější

Oba typy domácích digitálních asistentů zatím nejsou stoprocentně přizpůsobené než pro český trh, ale s dostupností Amazonu je to výrazně lepší. S kompatibilitou s dalšími smart zařízeními a možnostmi napojení na aplikace běžně používané v ČR je na tom asistent od Amazonu o poznání lépe.

Pokud si navíc chcete výhody domácích asistentů vyzkoušet a nechcete investovat velké sumy, můžete si koupit základní verzi Amazon Echo Dot, která stojí přibližně jen 1500 Kč. Od vyšší verze Amazon Echo se liší především ve výkonu reproduktoru, který je zde opravdu malý. Pokud vám však jde především o hlasové ovládání, vystačíte si s ním. Standardní verze je pak dražší a stojí po přepočtu přibližně 4500 Kč, domácí asistent od Google stojí necelé 4 tisíce Kč.

Amazon Echo dot

Srovnání asistentů Amazon Echo a Google Home

Je třeba říci, že princip a funkčnost je v obou případech srovnatelné. Tato zařízení se tak liší zejména v kompatibilitě, designu a nastavení hlasových příkazů. V praxi někdy zkrátka lépe reaguje Google, a jindy zase Alexa. Sepsali jsme pro vás jednoduchou tabulku, ve které srovnáváme to nejdůležitější:

 

Google Home

Amazon Echo

Výhody

Nejlepší vyhledávání, možnost kombinace funkcí a dotazů, pravidelné aktualizace, propojení s TV přes Chromecast

Velký výběr aplikací, propracované odpovědi asistenta, velká podpora smart zařízení, dobrá výslovnost

Nevýhody

Někdy špatně reaguje a odpovídá nelogicky, nemožnost zabezpečení

Delší odezva, obtížnější nastavení, nemožnost zabezpečení

Podpora smart zařízení

Honeywell, Belkin, Phillips, IFTTT, Nest ad.

Honeywell, Phillips, belkin, IFTTT, Nest ad.

Cena

1500 – 4500 Kč

4000 Kč

Domácí digitální asistenti jsou teprve na začátku vývoje. Věříme, že se budou stále zdokonalovat a za několik let budou běžnou součástí všech inteligentních domácností. V současné době neuděláte chybu ani s jedním typem, vždy však počítejte s jistou nedokonalostí a používání asistentů berte spíše jako experiment.

publikováno: 25. 2. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.