Srovnání recirkulačních digestoří a digestoří s odtahem


digestoř recirkulační

Odtah, nebo recirkulace? Takovou otázku možná řešíte, pokud stojíte před rozhodnutím, pro jaký typ digestoře se rozhodnout. Volba konkrétního typu vždy závisí na připravenosti stavby, respektive je-li možné do domu či bytu vůbec digestoř s odtahem nainstalovat. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se na srovnání těchto dvou základních typů podrobněji zaměříme a představíme jejich vlastnosti. Sami se rozhodněte, jestli se vám případné stavební úpravy související s přípravou vedení pro odtah vyplatí.

DÁLE NA TÉMA: VYBÍRÁME NOVOU DIGESTOŘ

Digestoře s odtahem odvádí výpary i vlhkost

Jedním ze základních typů digestoři jsou ty s odtahem vzduchu. Připojují se na potrubí, které vede mimo obytný prostor, například skrz zdivo ven. Digestoře určené primárně pro odtah jsou často cenově dostupnější, protože nemusí být vybaveny speciálními uhlíkovými a jinými filtry. Ventilátor jednoduše nasaje veškeré výpary a vyžene je ven z kuchyně. Aby byl odtahový systém funkční, měla by cesta potrubí být co nejkratší a bez zbytečný odboček. Obecně platí, že digestoře s odtahem jsou účinnější než ty recirkulační, protože výpary z vaření a smažení vyženou pryč z místnosti. Kromě toho přes ventilátor odchází i vlhký vzduch, a tak se zabraňuje srážení vlhkosti a tvoření plísní.

Digestoř s odtahem vyžaduje stavební připravenost

Aby bylo možné digestoř s odtahem do kuchyně nainstalovat, je potřeba mít předem připravené potrubí a především otvor pro vyvedení výparů. V některých domech či bytech je dodatečná instalace odtahu komplikovaná či nemožná. Proto je dobré s odtahem pro digestoř počítat už ve fázi přípravy stavby. Existují různé způsoby, jak zvýšit efektivnost odtahového systému i při delším vedení, například použitím dalšího ventilátoru poblíž odtahového otvoru. Odtahové potrubí nejčastěji ústí ve stěně, může však být vyvedenou i na taškovou nebo plochou střechu. Jestli však vaše kuchyň není na zapojení odtahové digestoře připravené, počítejte s dodatečnými náklady na stavební úpravy.

V bytových domech vás může potrápit zpětné proudění výparů

Řada bytových domů je stavebně připravena pro napojení digestoře na přímý odtah. Protože jsou všechny digestoře svedeny do jednoho potrubí, může docházet ke zpětnému proudění výparů. Z toho důvodu se používají zpětné klapky, které tento problém zpravidla spolehlivě vyřeší. V opačném případě by se mohlo stát, že v době, kdy budete mít digestoř vypnutou, ucítíte ve vlastním bytě závan přepáleného oleje vašich sousedů.

Recirkulační digestoř neřeší problém s vlhkostí

V místech, kde není možné napojit digestoř na odtahové potrubí, je jedinou variantou pořízení recirkulační digestoře. Ta je vybavena systémem uhlíkových filtrů, přes které výpary prochází. Uhlíkové filtry mají za úkol zachytit molekuly mastnoty a do místnosti vrátit vzduch vyčištěný. Z toho vyplývá, že recirkulační digestoř nevyřeší problém s nadměrnou vlhkostí. Přesto výrazným způsobem sníží míru zápachu z vaření a zabrání usazování mastnoty kolem varné desky.

Uhlíkové filtry je třeba pravidelně měnit

Aby recirkulační digestoř spolehlivě fungovala, je potřeba uhlíkové filtry jednou za čas vyměnit za nové. Zpravidla se frekvence výměn pohybuje v rozmezí od 3 do 6 měsíců podle intenzity vaření. Po nějaké době přestane filtr pohlcovat machy a molekuly mastnoty. Digestoř pojede na plné obrátky, ale účinek bude mizivý. Pokud si tedy recirkulační digestoř pořídíte, nezapomeňte, že se bez výměny filtrů neobejdete.

Recirkulační digestoře jsou v moderních kuchyních stále vyhledávanější

Je třeba říct, že i přes vyšší účinnost a efektivnost digestoří s odtahem prudce stoupá zájem i ty recirkulační. Je to z důvodu, že recirkulační digestoře nepotřebují žádné napojení na potrubí, fungují samovolně po pouhém zapojení do elektrické sítě. Proto se jako recirkulační vyrábí různé typy závěsných digestoří, které jsou zajímavým designovým doplňkem. S oblibou se instalují nad kuchyňské ostrůvky nebo poloostrůvky, ke kterým by připojení odtahového potrubí bylo náročné a nevzhledné.

Mnohé digestoře kombinují odtah s recirkulací

Při výběru digestoře si předem zjistěte, jakým způsobem výpary či pachy odvádí a čistí. Některé modely jsou pouze recirkulační, jiné neobsahují filtry a jsou určené jen pro zapojení na odtah. Z velké části jsou digestoře navržené jako kombinované. Lze je napojit na systém odtahu, ale protože jsou vybaveny také uhlíkovými filtry, budou fungovat i jako recirkulační. Pokud máte v plánu prostor stavebně upravit a v budoucnu odtahové potrubí doinstalovat, vsaďte právě na kombinovanou variantu digestoře.

Přečtěte si i další související články:

publikováno: 2. 2. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.