Srpen – ideální měsíc pro výsadbu zeleniny na zimu
Pokud jste na jaře zasadili různé druhy zeleniny, pak už za sebou pravděpodobně máte bohatou sklizeň. To ale neznamená, že už další výsadbou nemůžete pokračovat. Právě začátek srpna je ideálním obdobím pro založení druhé úrody. Sklízet pak budete na konci léta nebo během podzimu, a tak budete mít dostatečnou zásobu zeleniny i během zimních měsíců.
Příbuzné druhy zeleniny nepěstujte hned po sobě
Během srpna máte ideální příležitost vysadit mnoho druhů zeleniny. Neměli byste však vybírat jen podle chuti a osobních preferencí, ale také podle toho, co jste na zahradě pěstovali doposud. Pokud chcete, aby následující úroda byla co největší, příbuzné druhy zeleniny nepěstujte hned po sobě.
Plodiny byste totiž měli střídat nejen každý rok, ale i během sezóny, pokud plánujete sklízet několikrát v roce. Rostliny totiž z půdy čerpají stejné živiny, která se unaví a nezajistí dobré podmínky pro úrodu. Problémy se však týkají i častějšího výskytu chorob a škůdců, které se na podobných plodinách objevují. Doporučujeme také střídat druhy zeleniny náročné na zavlažování s těmi, které tak velký přísun vody nepotřebují.
Čtěte také: zahradnický kalendář na srpen
Na výsadbu fazolí je už pozdě
V srpnu můžeme vysazovat řadu druhů zeleniny, fazole k nim ale nepatří. Ideální doba pro výsadbu fazolí je začátek až polovina července. Při pozdější výsadbě je poměrně velké riziko, že se během podzimu objeví přízemní mrazíky, které by úrodu znehodnotily. I tak můžete zasadit keříčkové fazole, které rostou rychleji. Doporučujeme však výsadbu příliš neoddalovat a pustit se do ní už během prvních srpnových týdnů.
Jaké druhy zeleniny v srpnu vysazovat
Pojďme si představit konkrétní druhy zeleniny, kterým se bude na zahradě dobře dařit během srpna i podzimu a které budete moci sklízet ještě před zimou. Vytvoříte si tak dostatečné zásoby zeleniny pro přímou konzumaci i skladování.
Listové saláty
Existuje mnoho odrůd salátů a některé z nich jsou určené pro podzimní sklizeň. Ozimé druhy pak můžete pěstovat ze sadby nejen v srpnu, ale také během září a října. V srpnu můžete listové saláty bez obav pěstovat ze semen. Nejoblíbenější je česká odrůda Humil. Dejte si však pozor na to, že v zimách bez pokrývky sněhu často vymrzá.
Ředkvičky
Průměrná vegetační doba ředkviček je kolem 40 dnů. Pokud tak začátkem srpna vysadíte na zahradě nové ředkvičky, už během září je budete moci sklízet. Rozhodně se nemusíte omezovat na nejrozšířenější červené ředkvičky. Nebojte se experimentovat a vysaďte si na zahradě žluté, fialové nebo bílé, které zaujmou výraznou chutí i netradičním vzhledem. Ředkvičky pak můžete na zahradě vysazovat v průběhu celého měsíce.
Cibule
Věděli jste, že během srpna můžete na zahradě bez obav zasadit i cibuli? Pokud výsev stihnete přibližně do 20. srpna, během podzimu budete sklízet silnou šťavnatou cibuli vhodnou pro skladování ve svazcích. Pro pěstování v tomto měsíci se hodí například odrůdy Augusta nebo Hiberna.
Baby špenát
Zájem o využití špenátu v gastronomii stále stoupá. Špenát je plný vitamínů, chutné šťávy a výrazné chuti, a tak se hodí do salátů i teplých pokrmů. Právě během srpna si můžete tento kulinářský skvost vysadit na zahradě, za několik týdnů si už budete na mladých lístcích pochutnávat. Mladému špenátu svědčí kyprá půda. Pokud pohnojíte půdo kvalitním kompostem, budete se moci těšit z bohaté odrůdy. Při výsadbě během srpna budete špenát sklízet začátkem října.
Mangold
Mangold u nás patří mezi méně známé druhy zeleniny. Svým vzhledem se podobá špenátu vyniká vysokým obsahem vitamínu C. Mangold není náročný na pěstování, důležité je však kvalitní půda s dostatkem živin. Mangoldu se nejvíce daří v závětří. Tento druh zeleniny se vysazuje přibližně už od dubna, i srpen je ale vhodným měsícem pro založení druhé úrody. Sklízet jej můžete až do poloviny října. Pokud byste měli obavy z podzimních přízemních mrazíků, ochraňte je fólií.
Přečtěte si další související články:
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Co nás v letošním roce čeká na hypotečním trhu?
Celým světem hýbe další vlna koronavirové pandemie, která hypotečním trhem značně zahýbala. Ani ti největší… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...