Starejte se o vánoční hvězdu, vydrží vám do dalších Vánoc


vánoční hvězda

Přinesli jste si z obchodu krásnou vánoční hvězdu, která vám bude dělat radost po celé vánoční období? Po pár týdnech budete řešit otázku, jak s ní dále naložit. Možná vás překvapíme – pokud se budete o vánoční hvězdu dobře starat, je dost možné, že vám vykvete i příští rok. Přečtěte si několik základních pravidel a pár tipů, díky kterým vám rostlina vydrží do dalších Vánoc a pak opět ozdobí váš interiér.

Odkvetlou vánoční hvězdu nevyhazujte

Bohužel, naprostá většina vánočních hvězd končí po odkvetení v koši. A to je velká škoda, protože může i po době odkvětu dále růst. Jak s ní tedy správně naložit? Po odkvetení ji opravdu hluboce seřízněte tak, aby byla dlouhá jen 10 cm. Z pryšce začne vytékat bílá tekutina. Namočte rostlinu na chvilku do teplé vody nebo v místě řezu přiložte zápalku a tekutina přestane vytékat. Seříznutou květinu ponechte několik týdnů v květináči. Ideální teplota je kolem 16 °C. Pryšec nepřelévejte.

Později pryšec přesaďte ven

Vánoční hvězdu nemusíte mít celý rok v květináči, bez obav ji můžete přesadit na zahradu. Doporučujeme ji vynést ven na začátku května. Stejně tak ji můžete pěstovat na balkóně. Venku se bude vánoční hvězdě dařit až do podzimu. Poté ji opět přenesete dovnitř.

Aby rostlina dobře rostla, měla by být umístěna na teplém prosluněném místě. Kořenový bal musí být stále vlhký, ale ne přemokřený. Problémem je samozřejmě i vysušení kořenů, po kterém může dojít k opadání listů.

Aby vánoční hvězda vykvetla, potřebuje tmu

Pokud chcete, aby vám vánoční hvězda znovu vykvetla, resp. přeměnila zelené listy v červené, musíte ji s tím pomoct. V opačném případě byste měli pryšec, který by byl po celou dobu zelený a velkou parádu by vám doma neudělal. Jak na to? Vánoční hvězda potřebuje mít cca 4 týdny před Vánocemi krátké dny. Na světle by měly být ideálně jen cca 8 hodin, zbytek by měly strávit ve tmě.

Počet hodin denního světla snížíte tím, že rostlinu překryjete, aby byla ve tmě. Můžete ji například zakrýt velkou krabicí. Vánoční hvězdu zakryjte po 4. hodině odpoledne a znovu odkryjte kolem 7. hodiny ranní. Po třech týdnech pravidelného zakrývání se začne dostavovat výsledek – listeny se vybarví a uprostřed nich vyraší poupata.


Nakonec není tak náročné udržet vánoční hvězdu zdravou a bohatě rostenou až do dalšího roku. Aby vám před Vánoci krásně vykvetla, je potřeba ji zatemnit. Uvidíte, že vás bude těšit ještě bohatším rozvětvením a barevností listů, než když jste ji pořizovali.

Přečtěte si také další články o vánoční hvězdě a jiných vánočních rostlinách:

publikováno: 23. 12. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.