PR článek

Staronové půjčky pod drobnohledem: 8 novinek, které přinesl zákon


půjčky pod drobnohledem

Na konci roku 2016 začal platit nový zákon o spotřebitelských úvěrech. Ten s sebou přinesl mnohé změny a pročistil půjčkový trh od většiny nepoctivců. Z původních několika tisíců poskytovatelů půjček jich „přežilo“ zhruba 150. Tito poskytovatelé museli splnit přísné podmínky, složit zkoušky a získat licenci od České národní banky. Co se ve světě půjček změnilo? Tady je výčet nejdůležitějších novinek, o kterých jste možná nevěděli.

1. Změněné poplatky za předčasné splacení

Spotřebitelské úvěry na bydlení můžete kdykoli předčasně splatit a věřitel vám za to může naúčtovat jen poplatek ve výši účelně vynaložených nákladů, které s touto předčasnou splátkou vznikly. Účtovaný poplatek může být max. do výše úroku, který byste zaplatili při splácení do konce původní sjednané splatnosti

2. Doplacení úvěru bez poplatku

S výše uvedeným souvisí také situace, kdy dojde k úmrtí, těžké újmě na zdraví, dlouhodobé nemoci či invaliditě vaší nebo vašeho manžela či partnera, která povede k výraznému snížení schopnosti splácet. V takovém případě je předčasné splacení úvěru na bydlení zcela bez poplatku.

3. Nová úroková sazba? Bezplatné splacení

Pokud by vám věřitel oznámil novou úrokovou sazbu, můžete stávající úvěr opět splatit zcela bez poplatku. Bez poplatku je také splacení maximálně 25 % jistiny měsíc před výročím smlouvy. Pokud byste realizovali prodej zastavené nemovitosti, pak může poplatek za předčasné splacení činit nejvýše 1 % z předčasné splátky (maximálně však 50 000 Kč).

4. Lhůta na rozmyšlenou

Pokud jste si dříve chtěli vzít půjčku, pravděpodobně jste narazili na velký nátlak, který měl za cíl jediné – donutit vás k podpisu smlouvy, která nemusela být tak výhodná, jak se na první pohled tvářila. To už dnes neplatí. Nově nastavené podmínky dávají žadateli 14 denní lhůtu na rozmyšlenou, po kterou mu musí poskytovatel nebankovní půjčky garantovat navržené podmínky. Žadatel tak může nabídku porovnat s ostatními subjekty a na základě tohoto srovnání se rozhodnout pro tu nejvýhodnější půjčku.

5. Věřitel vám nemůže naúčtovat jen tak něco

Díky nově nastaveným pravidlům vám může poskytovatel půjčky naúčtovat pouze omezené poplatky. Mezi ty patří poplatek ve výši účelně vynaložených nákladů, které mu vznikly v souvislosti s prodlením splátek, úroky z prodlení pouze do zákonné výše a smluvní pokuty do 0,1 % denně z částky po splatnosti. Zároveň nesmí souhrn všech těchto pokut přesáhnout částku 200 000 Kč.

6. Zákaz poplatků před uzavřením smlouvy

Věřitel si nesmí účtovat žádné poplatky (například ty za zprostředkování anebo vyřízení úvěru) před uzavřením smlouvy. Pravidlo se nevztahuje na platby za účelem náhrady daní, správních nebo podobných poplatků nebo účelně vynaložené náklady na ocenění předmětu zajištění.

7. Při absenci posouzení úvěruschopnosti nemusíte platit úrok

Společnosti mohou poskytovat půjčky bez registru, zakázáno je ale poskytování půjček bez příjmu nebo posouzení schopnosti splácet. Povinnost posuzovat vaši úvěruschopnost ukládá věřiteli zákon. Pokud tak neučiní, může být smlouva prohlášená za neplatnou. Neplatnost navíc můžete namítnout do tří let od uzavření smlouvy. V takovém případě nemusíte platit žádný úrok z úvěru a ty, které už jste uhradili, vám musí věřitel vrátit. Jistinu pak budete splácet podle svých možností.

8. Zákaz vázaného prodeje

Zákon dále zakazuje vázaný prodej. Vázaným prodejem rozumíme podmínění uzavření smlouvy o úvěru sjednáním smlouvy o doplňkové službě. Pokud je smlouva podmíněna uzavřením pojistky, je jen na vás, kterého poskytovatele zvolíte.

Rada závěrem

Při uzavírání smlouvy o úvěru rozlišujte to, zda jde o spotřebitelský úvěr anebo podnikatelské půjčky. V případě půjčky pro podnikatele, počítejte s tím, že se na ni nevztahuje zákon o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb. Proto je potřeba sázet pouze na známé a ověřené společnosti, které na našem trhu působí delší dobu a mohou se pochlubit portfoliem spokojených klientů. Takovéto ověřené společnosti najdete například na internetových srovnávačích půjček pujcky.cz, pujckyhned.cz, coolpujcky.cz a uspory.cz.

publikováno: 18. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.