G+

 

 

Statky jsou zapomenutá stavení, jenž mají stále své kouzlo


Fotolia_57133946_XS

Každý netouží po životě v moderní čtvrti, kde je na dosah snad vše, na co si vzpomenete. Jsou i tací, kteří chtějí žít v kontaktu s přírodou a ideálně podobně, jak to znali z prázdnin u babičky. Velké statky tvoří speciální kategorii obydlí. Rozhodně nejsou pro každého. Do města to bývá kus cesty a mnohdy nejsou k dispozici ani věci, které se v běžných domech berou za samozřejmost.

 

Nadšencům to však za poklidný život a nekonečnou romantiku stojí. Současný trend pak určuje statkům dvě role: jako skvělé místo pro rekreaci nebo podobu malé farmy.

Statky s dlouhou historií

Některé ze statků pochází dokonce až z 18. století. U takových se však dá očekávat, že mnohdy nešetrné úpravy už docela znatelně pozměnily vzhled a charakter stavby. Každá etapa měla své charakteristické úpravy. Na některých statcích, jež dříve patřily těm nejbohatším, se dají najít velmi kvalitní a vzdácné podlahy nebo výzdoba.

Rozlehlé stavby už dnes nejsou příliš vyhledávané. Na vině je energetická náročnost při celoročním bydlení a důvod, že investovat do něj jen kvůli víkendovému a letnímu pobytu se nevyplatí. I tak se najdou lidé, kteří se pro něj rozhodli a v žádném případě nelitují.

Omezení materiálem a polohou

Statek byl vždy definován spíše účelem, než stylem. Jednalo se o usedlosti, jenž dávaly střechu nad hlavou těm, kdo se v okolí starali o půdu, k níž časem přibyla i zvířata. Jejich konstrukce byla ovlivněna geografií a podmínkami. Dostat moderní materiál do odlehlých míst nebylo jednoduché a základní konstrukce tak byla spíše chudá. Až s rozvojem infrastruktury se daly statky modernizovat.

 Fotolia_60365253_XS

Co je pro statek nejvíce charakteristické

Statky musely v první řadě vyhovovat životnímu stylu spjatému s přírodou a domácími zvířaty. Nejvýraznějším prvkem jsou však velké dvory, ne vždy uzavřené. Vnitřní část pak bývá rozdělena na formální a neformální. Důraz je kladen na prostor u dveří, kde bývá spousta prostoru pro odložení špinavého šatstva.

Velkou výhodou bývají opravdu tlusté zdi, jejichž šířka může být až 70cm. I tak ale bývají trable se zateplením a nevyhovujícími okny, jimiž uniká většina tepla.

Rekonstrukce statků bývá finančně náročná, a přesto nebudete moci očekávat veškerý konfort supermoderního bydlení z centra měst. Při renovaci se ale snažte udržet ducha stavby. Ten se totiž nedá obnovit ani těmi nejdražšími designovými doplňky a nábytkem. Venkov bývá na statcích cítit všude kolem a tak je potřeba k tomu i přistupovat.

Pokud si chcete alespoň vyzkoušet život na některém ze starých statků daleko od civilizace, pak není lepší možnost, než se na nějaký takový vypravit na letní dovolenou.

publikováno: 15. 6. 2014
přečteno: 483×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...