Statky jsou zapomenutá stavení, jenž mají stále své kouzlo


Fotolia_57133946_XS

Každý netouží po životě v moderní čtvrti, kde je na dosah snad vše, na co si vzpomenete. Jsou i tací, kteří chtějí žít v kontaktu s přírodou a ideálně podobně, jak to znali z prázdnin u babičky. Velké statky tvoří speciální kategorii obydlí. Rozhodně nejsou pro každého. Do města to bývá kus cesty a mnohdy nejsou k dispozici ani věci, které se v běžných domech berou za samozřejmost.

 

Nadšencům to však za poklidný život a nekonečnou romantiku stojí. Současný trend pak určuje statkům dvě role: jako skvělé místo pro rekreaci nebo podobu malé farmy.

Statky s dlouhou historií

Některé ze statků pochází dokonce až z 18. století. U takových se však dá očekávat, že mnohdy nešetrné úpravy už docela znatelně pozměnily vzhled a charakter stavby. Každá etapa měla své charakteristické úpravy. Na některých statcích, jež dříve patřily těm nejbohatším, se dají najít velmi kvalitní a vzdácné podlahy nebo výzdoba.

Rozlehlé stavby už dnes nejsou příliš vyhledávané. Na vině je energetická náročnost při celoročním bydlení a důvod, že investovat do něj jen kvůli víkendovému a letnímu pobytu se nevyplatí. I tak se najdou lidé, kteří se pro něj rozhodli a v žádném případě nelitují.

Omezení materiálem a polohou

Statek byl vždy definován spíše účelem, než stylem. Jednalo se o usedlosti, jenž dávaly střechu nad hlavou těm, kdo se v okolí starali o půdu, k níž časem přibyla i zvířata. Jejich konstrukce byla ovlivněna geografií a podmínkami. Dostat moderní materiál do odlehlých míst nebylo jednoduché a základní konstrukce tak byla spíše chudá. Až s rozvojem infrastruktury se daly statky modernizovat.

 Fotolia_60365253_XS

Co je pro statek nejvíce charakteristické

Statky musely v první řadě vyhovovat životnímu stylu spjatému s přírodou a domácími zvířaty. Nejvýraznějším prvkem jsou však velké dvory, ne vždy uzavřené. Vnitřní část pak bývá rozdělena na formální a neformální. Důraz je kladen na prostor u dveří, kde bývá spousta prostoru pro odložení špinavého šatstva.

Velkou výhodou bývají opravdu tlusté zdi, jejichž šířka může být až 70cm. I tak ale bývají trable se zateplením a nevyhovujícími okny, jimiž uniká většina tepla.

Rekonstrukce statků bývá finančně náročná, a přesto nebudete moci očekávat veškerý konfort supermoderního bydlení z centra měst. Při renovaci se ale snažte udržet ducha stavby. Ten se totiž nedá obnovit ani těmi nejdražšími designovými doplňky a nábytkem. Venkov bývá na statcích cítit všude kolem a tak je potřeba k tomu i přistupovat.

Pokud si chcete alespoň vyzkoušet život na některém ze starých statků daleko od civilizace, pak není lepší možnost, než se na nějaký takový vypravit na letní dovolenou.

publikováno: 15. 6. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.