Stavební práce v zimě: podmínky pro zdění, betonování a další práce


Bednění

Když se staví nebo rekonstruuje, práce je nad hlavu během celého roku. S přicházející zimou se provádění stavebních prací značně komplikuje, to ale neznamená, že by venkovní práce zcela skončily. Stavební materiály se v chladu a vlhku chovají jinak než v teple, proto je třeba dodržet ideální teploty a práce neprovádět, pokud klesnou pod únosnou úroveň. Pojďme se na jednotlivé typy prací zaměřit a ukažme si, jak je provádět během zimního období.

Zima – velký nepřítel stavebníků

Zimní období není pro stavebníky zrovna oblíbené. Nejen, že je při práci zima a zakázek je nedostatek, ale především není většinu stavebních prací možné vůbec provádět. Čas vás tlačí a potřebujete dokončit stavbu či rekonstrukci co nejdříve? Do stavebních prací se můžete pustit i během zimy, musíte ale dodržet základní pravidla práce s materiálem, a především minimální teploty.

Betonovaní za každého počasí se nevyplácí

Jedním z častých stavebních prací je betonování. Řada kutilů se na nás obrací s dotazem, je-li možné betonovat i během zimního období. Z určitých podmínek to lze, jedná se ale o poměrně náročnou disciplínu, do které se neradi pouští i profesionální stavební firmy. Podle normy nesmí teplota čerstvého betonu klesnout pod úroveň 5 °C, během tvrdnutí pak nesmí klesnout pod 0 °C. Obecně se doporučuje provádět betonování při venkovních teplotách do 7 °C, během období zrání a tvrdnutí by teplotě neměla příliš klesat pod 5 °C. V případě betonování v chladnějších počasích je třeba do směsi betonu přidat speciální mrazuvzdorné látky, tím se ale jednak mění vlastnosti materiálů, navíc se výrazně zvyšuje cena.

Pracovník - betonování

Profesionálové dělají při betonování v chladném období vše proto, aby beton nepromrznul. Při výrobě a dopravě betonu používají ohřátou záměsovou vodu, nahřáté kamenivo do betonu, mrazuvzdorné příměsi či speciální zákrytový polystyren.

Se speciální maltou můžete zdít i při mrazech

Také při zdění je při použití běžné malty ideální teplota kolem 5 °C. Pokud ale čas kvapí a je třeba zdít i v době, kdy teplota klesá pod tuto hranici, je možné použít speciální zimní malty. Jedná se o směsi, které neobsahují vůbec žádnou vodu. S takovým typem malty můžete bez obav manipulovat až do teploty -5 °C. Musíte však zajistit, aby teplota při následujících dvou týdnech pod tuto teplotní hranici neklesla.

Vytvořenou zeď je během doby zasychání třeba chránit před sněhem. Při přípravě směsi byste měli používat ohřátou záměsovou vodu, ideální teplota je kolem 30 °C. Vyzděnou stavbu pak můžete před mrazem chránit polystyrenem, pak snese nárazově i teplotu sahající k -10 °C.

Zdění

Natírání a lakování

Pokud jste se chtěli pustit do natírání plotu nebo lakování, budete to muset nechat na příští rok, nebo nátěry provádět v interiéru. Všechny barvy, laky a nátěry jsou na teplotu velmi citlivé a už při teplotě pod 15 °C se s nimi bude velmi špatně pracovat. U dvousložkových barev při nižších teplotách vůbec nenastartují reakce mezi pojidlem a tužidlem. Chladem se navíc na povrchu mohou vytvořit mléčné skvrny. V zimě natírání a lakování rozhodně ne. Pokud budete cokoliv natírat ve své dílně, nezapomeňte na odvětrávání a také na teplotu. 

Provádění stavebních prací během zimního období je velmi náročné. Pokud byste se přece jen chtěli pustit do práce, vždy si pohlídejte minimální teploty, během kterých je možné s daným stavebním materiálem pracovat. Pokud je to možné, přesuňte se do interiéru a nechejte zimní práce na jindy.

 POKRAČOVÁNÍ TÉMATU: USAZOVÁNÍ OKEN V ZIMĚ

publikováno: 26. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.