Stavební práce v zimě: podmínky pro zdění, betonování a další práce
Když se staví nebo rekonstruuje, práce je nad hlavu během celého roku. S přicházející zimou se provádění stavebních prací značně komplikuje, to ale neznamená, že by venkovní práce zcela skončily. Stavební materiály se v chladu a vlhku chovají jinak než v teple, proto je třeba dodržet ideální teploty a práce neprovádět, pokud klesnou pod únosnou úroveň. Pojďme se na jednotlivé typy prací zaměřit a ukažme si, jak je provádět během zimního období.
Zima – velký nepřítel stavebníků
Zimní období není pro stavebníky zrovna oblíbené. Nejen, že je při práci zima a zakázek je nedostatek, ale především není většinu stavebních prací možné vůbec provádět. Čas vás tlačí a potřebujete dokončit stavbu či rekonstrukci co nejdříve? Do stavebních prací se můžete pustit i během zimy, musíte ale dodržet základní pravidla práce s materiálem, a především minimální teploty.
Betonovaní za každého počasí se nevyplácí
Jedním z častých stavebních prací je betonování. Řada kutilů se na nás obrací s dotazem, je-li možné betonovat i během zimního období. Z určitých podmínek to lze, jedná se ale o poměrně náročnou disciplínu, do které se neradi pouští i profesionální stavební firmy. Podle normy nesmí teplota čerstvého betonu klesnout pod úroveň 5 °C, během tvrdnutí pak nesmí klesnout pod 0 °C. Obecně se doporučuje provádět betonování při venkovních teplotách do 7 °C, během období zrání a tvrdnutí by teplotě neměla příliš klesat pod 5 °C. V případě betonování v chladnějších počasích je třeba do směsi betonu přidat speciální mrazuvzdorné látky, tím se ale jednak mění vlastnosti materiálů, navíc se výrazně zvyšuje cena.
Profesionálové dělají při betonování v chladném období vše proto, aby beton nepromrznul. Při výrobě a dopravě betonu používají ohřátou záměsovou vodu, nahřáté kamenivo do betonu, mrazuvzdorné příměsi či speciální zákrytový polystyren.
Se speciální maltou můžete zdít i při mrazech
Také při zdění je při použití běžné malty ideální teplota kolem 5 °C. Pokud ale čas kvapí a je třeba zdít i v době, kdy teplota klesá pod tuto hranici, je možné použít speciální zimní malty. Jedná se o směsi, které neobsahují vůbec žádnou vodu. S takovým typem malty můžete bez obav manipulovat až do teploty -5 °C. Musíte však zajistit, aby teplota při následujících dvou týdnech pod tuto teplotní hranici neklesla.
Vytvořenou zeď je během doby zasychání třeba chránit před sněhem. Při přípravě směsi byste měli používat ohřátou záměsovou vodu, ideální teplota je kolem 30 °C. Vyzděnou stavbu pak můžete před mrazem chránit polystyrenem, pak snese nárazově i teplotu sahající k -10 °C.
Natírání a lakování
Pokud jste se chtěli pustit do natírání plotu nebo lakování, budete to muset nechat na příští rok, nebo nátěry provádět v interiéru. Všechny barvy, laky a nátěry jsou na teplotu velmi citlivé a už při teplotě pod 15 °C se s nimi bude velmi špatně pracovat. U dvousložkových barev při nižších teplotách vůbec nenastartují reakce mezi pojidlem a tužidlem. Chladem se navíc na povrchu mohou vytvořit mléčné skvrny. V zimě natírání a lakování rozhodně ne. Pokud budete cokoliv natírat ve své dílně, nezapomeňte na odvětrávání a také na teplotu.
Provádění stavebních prací během zimního období je velmi náročné. Pokud byste se přece jen chtěli pustit do práce, vždy si pohlídejte minimální teploty, během kterých je možné s daným stavebním materiálem pracovat. Pokud je to možné, přesuňte se do interiéru a nechejte zimní práce na jindy.
POKRAČOVÁNÍ TÉMATU: USAZOVÁNÍ OKEN V ZIMĚ
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte
“Pustit se do odhadování ceny nájmu na vlastní pěst obvykle znamená, že se lidé snaží hledat v inzerátech… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...