Stavíme pasivní dům: pro jaký stavební materiál se rozhodnout?


ytong-dům

Nosná konstrukce budovy ovlivňuje její energetickou náročnost výrazným způsobem. Při realizaci pasivního domu je výběr vhodného stavebního materiálu obzvláště důležitý. Konstrukční systém musí zajistit dostatečnou tepelnou izolaci, minimalizaci tepelných mostů a co nejvyšší úroveň vzduchotěsnosti. Pasivní dům lze postavit z různých materiálů – vápenopískových bloků, keramických tvarovek i pórobetonu. Velký zájem je zejména o pórobetonové stavební systémy, které umožňují snadnou a cenově dostupnou výstavbu pasivního domu v krátkém časovém horizontu.

Volte konstrukci bez tepelných mostů

Pod označením tepelný most si představte konkrétní místo v konstrukci, ve kterém dochází k výrazně vyšším únikům tepla než ve zbylých částech obálky. Vzhledem k tomu, že u pasivních domů je minimalizace tepelných ztrát na prvním místě, nesmí k vytváření tepelných mostů docházet. Rizikové jsou zejména přechody mezi sokly či stropy, stejně tak i samotná vnější konstrukce.

Z tohoto hlediska se jako ideální stavební materiál jeví pórobetonový systém Ytong, který má díky milionům vzduchových pórů vynikající tepelněizolační vlastnosti. Umožňuje velmi přesné zdění, díky kterému se vytvoří homogenní stavba bez tepelných mostů, které by měly negativní dopad na tepelněizolační vlastnosti stavby. Ytong navíc dodává i tepelněizolační minerální desky Multipor i omítky.

Blower door test odhaluje neprůvzdušnost obálky

Jednou z důležitých požadavků na stavební materiály pro pasivní domy je jejich neprůvzdušnost. Ta závisí na použitých materiálech jejich kombinaci i dodržení správných technologických postupů. Neprůvzdušnost se testuje detekční metodou blower door testování, pomocí které se zjišťuje, kolik vzduchu proudí netěsnostmi do interiéru. I v tomto případě vykazuje vynikající výsledky oblíbený systém pórobetonových tvárnic Ytong. Ten u většiny blowe-door testů splňuje s rezervou až 50 %. Na rozdíl od jiných konkurenčních materiálů totiž neobsahuje charakteristické děrování, a tak je neprůvzdušný sám o sobě.

Systémové řešení je pro výstavbu ideální volbou

Ať už se nakonec rozhodnete pro jakýkoliv typ stavebního materiálu pro výstavbu pasivního domu, vyberte si kompletní systémové řešení, které umožňuje realizaci celé stavby. Stavební materiál tak budete mít od jednoho dodavatele, se kterým budete dílčí záležitosti a technické detaily konzultovat bez závislosti na dalších dodavatelích.

Moderní stavební systémy zahrnují kromě obvodového a vnitřního zdiva komplexní řešení od sklepů přes schody, pilíře a překlady, stropy až po střechy. Snadno tak z jediného materiálu postavíte v podstatě celý dům od sklepa až po střechu. Systémové řešení je obzvláště oblíbené u rodinných domů, které si staví jejich majitelé svépomocí. Jedná se totiž o stavebnicové řešení, které usnadňuje a urychluje celý proces výstavby bez složitého napojování a kombinování více typů materiálů.

Požadavky na energetickou náročnost budov se zpřísňují

Apel na průběžné snižování energetické náročnosti budov je silný, od roku 2020 začnou navíc platit nová pravidla, díky kterým výstavba pasivních domů výrazně poroste. Na novou legislativu se již delší dobu připravují i samotní výrobci konstrukčních systémů. Například zmiňovaný výrobce pórobetonových tvárnic Ytong už před nějakou dobou představil tepelněizolační tvárnice Lambda YQ, které splňují požadavky na domy budoucích generací. Díky nadprůměrným tepelněizolačním vlastnostem, pevnosti i tepelné vodivosti se hodí pro jednovrstvé zdění bez dodatečné tepelné izolace. Materiál tak splní požadavky pro stavbu pasivních domů bez potřeby dalších investic do zateplení objektu. Realizace jednovrstvých konstrukcí bez zateplení je přitom oblíbená již delší dobu. Díky moderním inovativním materiálům s nadprůměrnými vlastnostmi je taková realizace dobrou volbou.

Pasivní dům můžete postavit z keramických tvarovek, vápenopískových bloků, pórobetonu i dalších materiálů. Při výběru vsaďte na systémové řešení, které umožní realizaci téměř celé stavby s využitím jednoho primárního stavebního materiálu. Minimalizujete tak možné komplikace během stavby, realizace bude navíc rychlá a cenově výhodná.

publikováno: 2. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.