Střešní okna prosvětlí a zútulní půdní prostor


Střešní okna prosvětlí a zútulní půdní prostor

Pro příjemné užívání nebo obývání podkrovních prostor jsou nezbytná správně zvolená střešní okna. Stěžejní však není pouze samotná kvalita, ale také vhodné a promyšlené umístění, které zajistí, že světlo bude pronikat všude tam, kde si ho přejete mít. Neméně důležité jsou proto i rozměry nebo možnosti otevírání. Jaká střešní okna jsou tedy v současné době k dostání?

V dnešní době se nejvíce pozornosti dostává u klasických oken těm plastovým. Střešní okna však tomuto trendu odolávají a lidé při jejich pořizování volí tradičnější materiál, tedy dřevo. Ne vždy je ale takové střešní okno pro využití v podkroví žádoucí. Vlivy počasí na něj totiž působí mnohem intenzivněji než v případě svislého umístění na zdech domu. Střešní okna by tak měla vykazovat výborné izolační vlastnosti a být vysoce odolná.

Střešní okna: základní druhy

Primární rozlišení střešních oken se odvíjí od způsobu, jakým se otevírají. Střešní okna tak mohou být:

  • kyvná
  • výklopná
  • kombinovaná (výklopně-kyvná)
  • fixní
  • odklápěcí (vikýř)

Nejvyužívanějším typem jsou střešní okna kyvná, která se otáčejí kolem osy umístěné ve středu okna. Obdobně pracují i okna výklopná, jejich panty se nacházejí na horním okraji. Pro kyvná střešní okna hovoří především jejich univerzálnost, díky které se hodí pro nejběžnější sklony střech (od 15 až do 90 stupňů). Protiargumentem je povětšinou omezení výhledu, protože panty jsou pod úrovní očí stojícího člověka. Nevyhovují-li kyvná střešní okna požadavkům dané domácnosti, volí se právě výklopná (jsou ovšem dražší variantou), která však nelze instalovat na strmější střechy. Kombinovaná okna jsou pak často volena jako kompromis, který vyvažuje přednosti a nedostatky obou zmíněných druhů.

Schopnost izolace je tématem číslo jedna

Co je však obecně u oken nejdůležitějším parametrem? Jednoznačně izolační vlastnosti. Ty jsou, jak už bylo nastíněno výše, zvláště u střešních oken velice důležité. S přihlédnutím na tyto aspekty je vhodnější okno dřevěné, které disponuje příznivými tepelně-izolačními vlastnostmi křídel a rámu. Oproti plastovému provedení je však nutné se o něj starat. Dřevo je totiž materiálem, který snadno podléhá nepříznivým vlivům (podrobnější informace o dřevěných a plastových oknech najdete v tomto článku).

Komfort užívání ovlivňují i doplňky

O konečnou spokojenost s oknem se zasazují i rozličné doplňky, jimiž lze střešní okno dovybavit. Jedná se především o prvky stínící techniky, jako jsou žaluzie a rolety, které lze volit i na dálkové ovládání, čímž se manipulace s nimi značně zjednoduší. S pohodlím souvisí i využití moderní techniky u střešních oken v podobě speciálních dešťových senzorů, které se postarají o uzavření okna v případě nepřízně počasí.

Moderní střešní okna nabízí spektrum možností, jak lze pod střechou obývané prostory zpříjemnit a zútulnit. Dostatek světla je totiž jedním z předpokladů příjemného bydlení, kde se všichni obyvatelé cítí dobře.

 

publikováno: 23. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.