Stříkané tapety patří mezi nejodolnější povrchy vůbec


strikana

Alternativou ke klasickým tapetám jsou tapety stříkané, jež je dokáží nahradit a v některých případech jsou dokonce vhodnější. Jako nástřik a povrchová úprava se dá aplikovat téměř na všechny materiály, včetně umakartu, kde zastává pozici jediného možného použitelného materiálu pro snadné překrytí. Stříkané tapety vypadají esteticky, jsou omyvatelné a hodí se na i na značně namáhané stěny.

 

Stříkanou tapetu si nejspíš nedáte do obývacího pokoje, její místo je například kolem schodů, kde je vysoká pravděpodobnost znečištění, ke kuchyňským linkám, jídelním stolům i do koupelen. Využít se dají i na nerovných površích, které díky 3D vzorům vypadají lépe.

Co jsou stříkané tapety?

Nástřikový materiál je vytvořen na bázi pryskyřice, vlastnostmi však připomíná spíše syntetický kaučuk. Oblíbenou náhradu omyvatelných tapet lze aplikovat na sklo, keramiku, plasty, dřevo, kov a také na štukovou i sádrovou omítku – tedy na hladké i hrubší povrchy. Na zeď se nástřik provádí jen v jemné vrstvě, jenž je však výrazná – výsledný efekt pak má podobu jemného 3D efektu. Snadno přilne a otěr mu nehrozí. Pro větší odolnost (ta se týká veřejných prostorů nebo garáže) se dá jako finální vrstva použít lak, stříkaná tapeta ale může sloužit i bez něj.

Proč zvolit stříkané tapety

Dají se použít namísto omyvatelných tapet, které mnohdy působí docela „uměle." To se stříkanou tapetou a jejím matným povrchem nehrozí. Pak je tu také celá řada ryze praktických výhod:

  • rychlá aplikace bez zápachu
  • omyvatelnost
  • dlouhá životnost
  • nehořlavost
  • nemožnost šíření plísní
  • antistatičnost
  • úprava nerovných stěn

Design a vzhled stříkaných tapet

Ani u stříkaných tapet se nemusíte omezovat barevnou škálou, která je opravdu široká. Sami si také volíte vzhled povrchu, tedy plastičnost, jež dodávají jakési „kapky," které mohou mít různou velikost. Zvláštní efekty se tapetám mohou dostat i dodatečnou povrchovou úpravou.

1349350343

Odstranění stříkaných tapet

A nevýhoda? Tou je paradoxně právě to, co bývá pro její použití hlavním důvodem a jediným řešením: extrémní přilnavost. Záleží samozřejmě na materiálu podkladu – pro topení, kuchyňské linky a podobné lze využít odstraňovače starých nátěrů.

Jejich odstranění ze stěn bývá úkolem velmi těžkým. Nedají se sloupnout nebo strhnout, a ani lehce seškrábat. Na scénu pak nastupují brusky nebo brusné síťky.

Stříkané tapety patří mezi nejodolnější povrchy vůbec. Dokáží jej vytvořit v každém kvalitním malířství/natěračství. V souvislosti s dlouhou životností se tak musí počítat s vyšší cenou.

Stříkané tapety se ale nemusí používat jen na stěny. Efektně se s nimi dá renovovat i starý nábytek nebo topení.

publikováno: 13. 5. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.