PR článek

Stropní vytápění svépomocí: modulový systém topných fólií


Stropní vytápění topná folie

Stropní vytápění je u nás v porovnání s podlahovým topením stále nedoceněným systémem vytápění. S nástupem elektrických topných fólií, které představují jednoduché konstrukční řešení stropního vytápění, dochází přitom k tomu, že se tento systém stává naprosto rovnocennou alternativou k podlahovému vytápění. Na rozdíl od podlahového topení ale nepředstavuje stropní instalace topné folie žádná omezení, co se týče volby podlahové krytiny nebo rozmístění nábytku. Je proto stále oblíbenější jak v rodinných domech, tak i v nových bytových výstavbách.

Stropní vytápění umožňuje vyšší podíl sálavé složky

Pro většinu populace v našich geografických podmínkách je stropní vytápění nepřirozené a působí nedůvěryhodně. Důvodem je převládající mýtus, že teplo stoupá nahoru a drží se u stropu, tudíž stropní vytápění nemůže být efektivní. Z hlediska efektivity je přitom dokonce účinnější než podlahové, protože podíl sálavé složky je v případě stropní instalace vyšší. To potvrzují i praktická měření, provedená univerzitním Centrem Energeticky Efektivních Budov (UCEEB) při ČVUT Praha.

Na jakém principu funguje sálavé stropní vytápění si můžete přečíst v našem přehledném článku: Stropní vytápění – rovnocenná alternativa k podlahovému topení

Stavebnicové systémy jsou trendem západních zemí

Topné folie pro stropní vytápění jsou ideálním řešením pro současné novostavby pro bydlení. Výrobce elektrických topných prvků FENIX proto vyvinul nový modulový systém topných folií, díky kterému zvládnete instalaci elektrického vytápění sami bez nutnosti elektromontéra. V západních zemích, jako je například Francie, se již většina elektrospotřebičů montuje výhradně "plugin systémem" – tedy pomocí konektorů, zásuvek a zástrček. Stavebnicové systémy jsou stále hledanějším řešením, protože cena lidské práce výrazně roste, nemluvě o nedostačující kvalifikaci pracovníků.

 Topný modul ECOFILM

Topný modul ECOFILM tvoří izolace z minerální vlny o tloušťce 5 cm. Na tepelné izolaci je připevněna speciálním lepidlem topná folie ECOFILM o plošném příkonu 140 W/m2. Topná folie je z výroby vybavena vodičem se zástrčkou pro připojení. Formát modulu je 50 x 120 cm, šířka modulů tedy odpovídá osové rozteči nosných CD profilů u sádrokartonových (SDK) a sádrovláknitých (SDV) podhledů. Topné moduly lze proto velmi jednoduše položit přímo na CD profily a zapojit je do páteřního vodiče opatřeného zásuvkami. K vyplnění nevytápěních částí kolem světel či podél stěn pak uvítáte netopné moduly, které jsou součástí nabídky a na rozdíl od topných modulů je můžete zkracovat a ořezávat podle potřeby. Do budoucna výrobce počítá i s rozšířením nabídky stavebnicových systémů o další rozměry modulů.

Instalace topných modulů je nenáročná

Při montáži se stačí držet návodu výrobce. Níže si můžete prohlédnout názornou 3D animaci pokládky modulového systému.

Cena modulových topných prvků je v porovnání se stávajícími topnými foliemi pro stropní vytápění ECOFILM C přibližně dvojnásobná. Moduly jsou však již opatřeny tepelnou izolací. Pokládku navíc mohou provést i sádrokartonáři, což představuje významnou úsporu lidské práce. Vzhledem k těmto okolnostem tak stavebnicový systém představuje srovnatelnou a zajímavou alternativu k běžným stropním foliím. 

publikováno: 5. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Sklik