Stylové dekorace do bytu je možné pořídit i ve starožitnictví či antikvariátě


Dekorace do bytu. To je kapitola sama o sobě. Někdo na ně kašle, jiný se v nich vyžívá. Do které sku

Aby byl domov domovem, nestačí k tomu pouze praktické a funkční zařízení, s jehož pomocí je možné zajistit bezproblémový chod domácnosti. Chce to ještě něco navíc – prvky, jimiž lze vyjádřit svůj osobitý styl, oblíbené barvy, motivy nebo vzory či náklonnost k určité kultuře. Obecně se nazývají dekorace a možností, jak jimi obydlí vyzdobit, existuje nekonečně mnoho. Pokud však chcete přetvořit prostoty v místa s příběhem, pak se určitě vyplatí navštívit antikvariát nebo starožitnictví, kde se často skrývají opravdové poklady.

Spousta lidí se domnívá, že starožitné věci se nejlépe hodí na chatu nebo chalupu. To je ovšem mylný názor. S trochou invence a kreativity lze neotřelými kousky vybavit i ve své podstatě moderně zařízené obydlí. Kontrast nových a starých věcí dokáže vytvořit originální zákoutí, kde vám bude opravdu příjemně. Po starých věcech můžete pátrat po již zmíněných antikvariátech, často se však vyplatí navštívit třeba i půdu nebo stodolu u domu příbuzenstva či známých. To jsou totiž místa, kam se dříve nepotřebné věci ve velkém odkládaly.

Kde originální dekorace do bytu hledat?

Mimo komerčních možností, které představují právě starožitnictví a antikvariáty, se nabízí tedy i poměrně jednodušší cesta. Ta vede na půdu a ne pouze vlastní. Doporučuje se také hledání u příbuzných a známých, co bydlí ve starších domech, třeba po svých prarodičích. Jestliže se o půdu moc nestarají a nemají potuchy, co všechno je na ní uloženo, je velká pravděpodobnost, že se na ní nějaké originální dekorace do bytu ukrývají. Konkrétnější přehled, kde neobvyklé staré věci hledat, přináší následující tabulka:6679486531_b0f5e74cf1

  • půdy, stodoly, kůlny, zahradní domky
  • starožitnictví, antikvariáty
  • inzeráty ve specializovaných médiích
  • řemeslné a bleší trhy
  • aukce

Antikvariát, nebo starožitnictví?

Pokud se rozhodnete, že po historických dekoracích budete pátrat u specializovaných prodejců, pak ve starožitnictví najdete povětšinou velice cenné předměty a historický nábytek, což bude vyžadovat poměrně vysokou investici. V antikvariátě pak seženete levnější kousky, zpravidla knihy, časopisy, gramofonové desky apod., co poslouží jako nápadité dekorace zdí či poliček. Vždy vyžadujte doklad o koupi, můžete se také informovat o původu daného kousku a případně na jeho celkovou minulost.

5486002098_28aa3dae92

Starožitný nábytek před koupí zkontrolujte

Pokud se rozhodnete, že své obydlí ozvláštníte například retro pohovkou, pak pamatujte na to, že nejdůležitějším krokem celého nákupu je důkladná kontrola. Dávejte především pozor na neopravitelná poškození, zkoumejte, zda se na dřevěných částech neobjevují nepatrné otvory, co značí přítomnost červotoče, nepříjemného škůdce, s jehož likvidací jsme vám radili v článku ZDE. Pokud si nejste jisti, jak by se dala případná poškození opravit, před nákupem nechte zkontrolovat věci odborníkem.

3628419806_53b477ff8b

Jestliže si byt nebo dům vybavíte v nějakém historickém stylu, nezapomeňte na jeho důkladné zabezpečení. Takto vybavená obydlí se stávají častým cílem zlodějů, protože vysoce ceněné kousky jsou pro ně velkým příslibem zisku. S ochranou vám může pomoci domovní alarm nebo třeba pevné bezpečnostní dveře.

publikováno: 17. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.