Stylové lenošní v chaise longue si užívali už staří Egypťané


Fotolia_58947048_XS

Lehátko? Prodloužená židle? Tak trochu jiné sofa? Řokejte si tomu jak chcete, ale chaise longue má styl. Jediným kouskem nábytku dodáte interiéru zcela jiný ráz a jeho přítomnost vykouzlí z nudného pokoje lehce nóbl místo. A jakmile se odprostíte od jeho vzhledu, pak zjistíte, že je i nadmíru pohodlné... 

Chaise longue má na svědomí architekt Le Corbusier, z jehož dílny pochází dnes už klasický design pohovky zkombinovaného s křeslem. Oblibu si tento kus nábytku získal hlavně tím, že na rozdíl od křesla si můžete pohodlně natáhnout nohy, avšak lehká elegance křesla zůstává zachována.

Kde se vzala chaise longue

Celá řada dobrých nápadů vznikla jen díky inspiraci v historii a v tomto případě tomu není jinak. Už v Egyptě se objevovalo vybavení podobné chaise longue, dokonce i v Řecku a Řimě se bohové zaznamenaní na obrazech rozvalují na čemsi, co ji nápadně připomíná. Dle historických pramenů měli Řimané toto zařízení využívat jak k odpočívání během dne, tak k nočnímu spánku. Lehátka tak musela být maximálně pohodlná, proto se vyráběla z kvalitního dřeva, disponovala mnoha polštáři a potahy byly vyvedeny v kůži.

Do středu pozornosti se pak dostaly v 17. století, kdy se začaly objevovat sofa s polohovatelnou opěrkou a řemeslníci se stále pokoušely o inovace a vylepšení. Styl opěrky a tvar pohovky se měnil v duchu uměleckých směrů, a tak dnes můžeme narazit na exkluzivní historické kousky obrovské ceny.

Chaise longue dnes a zítra

V moderní době byla nejvíce zpopularizována architektem Le Corbusierem se spolupráci s Charlotte Perriandovou, jenž ji prezentovali jako geniální vynález pro odpočinek. Skvělé kousky však pochází i z dílny Michaela Thoneta, výrobce ohýbaného nábytku, jenž se usadil na Moravě, odkud výrobky putovaly do celého světa.

chaise Zdroj: hayneedle.com, eclecchic, decoist.com, decoist.com

Chaise longue představují skvělý prostředek pro vyjádření dnešních designérů, kteří se na ní mohou skutečně vyřádit. Přesto se stále dají najít klasické designy s výraznou opěrkou více či méně zdobenou, nebo jen strohé kousky více připomínající lehátko.
Základní konstrukce už není jen ze dřeva, využívá se celá škála dostupných materiálů – ať už přírodních nebo průmyslově vyrobených, a to i na potahy.

Kam umístit chaise longue

Chaise longue se hodí jako místo k odpočinku do interiéru i exteriéru, navíc se dají sehnat i dvojité kusy pro odpočinek ve dvou. Nabídka je zkrátka tak široká, jak si trh žádá. Popularita chaise longue v jednotlivých etapách kolísala, dnes se však řadí mezi populární vybavení, a tak pokud patříte mezi fanoušky propojování tradičních věcí s moderním designem, rozhodně neváhejte a interiér oživte pomocí tohoto originálního nábytku.

publikováno: 15. 4. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.