Symbol koupelnové relaxace, to je rohová vana


Symbol koupelnové relaxace, to je rohová vana

Pokud to rozměry koupelny dovolí, bývá její dominantou vana, která je zázemím pro každodenní očistu i příjemnou relaxaci. A proto mnohým padne do oka rohová vana, co nabízí o trochu více komfortu než běžný typ. Oproti dřívějšku nyní nastala doba, kdy se rohová vana dostává do povědomí i koupelen širokého spektra uživatelů. Učarovala rohová vana i vám?

Rohová vana je díky svým rozměrům a na první pohled atypickému tvaru snem nejednoho majitele bytu či domu, který se chystá vybavit nebo rekonstruovat koupelnu. V současné době se dá rohová vana pořídit přibližně od 4000 Kč s rozměry 100 cm na 150 cm. Na druhé straně však není neobvyklá ani cena 60 000 Kč a více. Rohová vana se vyrábí především z akrylátu a smaltu, což jsou velmi vyhledávané materiály mající své světlé stránky i určité nedostatky.

Rohová vana je lákadlo, které se ale do dané koupelny nemusí hodit

I když je rohová vana pro mnohé symbolem koupelnového komfortu, ne vždy je vhodné nechat se zlákat na její pozitiva. Výběr by proto měl vždy vzejít z prostorových dispozic, které nejvíce napoví, zda je rohová vana to „pravé koupelnové“.  Při plánování nákupu takové vany tedy berte na vědomí, že rohová vana potřebuje dostatek místa.

Ona ho sice dokáže využitím rohu šetřit, ale pokud by měla nepřiměřeně zasahovat do zbytku koupelny, kam by se už nic jiného nevešlo, je lepší uvažovat o klasickém tvaru. Vodítkem, zda je rohová vana dobrou volbou s ohledem na rozměry vaší koupelny, může být porovnání poměrů mezi stranami koupelny a stranami vany. Jestliže oba výsledky dosahují shodných či téměř shodných hodnot, pak vám rohová vana poskytne plný komfort, pokud ne, pak bude rohová vana v menší či větší míře překážet.

„Při výběru vany se s prodejcem domluvte na zkoušce. Tedy sedněte si do ní, vyzkoušejte a napodobte obvyklé úkony, jen tak si ověříte, že vám tvar opravdu vyhovuje.“

Rohová vana = vyšší náklady na provoz i údržbu

Rohová vana se obvykle kupuje s účelem dopřát si dostatek místa pro uvolňující koupel, s čímž samozřejmě souvisí i objem vany a spotřebovávané vody. Zatímco do běžného typu postačí zhruba 80 litrů vody, rohová vana spotřebuje přibližně 100 litrů vody, samozřejmě za předpokladu, že si chcete dopřávat pořádnou koupel a ne si jen smáčet kotníky. A tak je třeba zvažovat nejen otázku nákladu spojených s komfortním využíváním rohové vany, ale také to, zda jste ochotni a máte možnost věnovat čas údržbě a čištění. Větší vana znamená samozřejmě větší námahu.

Rovné, nebo členěné dno?

Důležitým parametrem, který mnozí před nákupem zohledňují, je i typ dna takové vany. To může mít rohová vana rovné, nebo v menší či větší míře členěné. Také může mít vaše rohová vana roh vyplněný, či v něm může být vytvarováno sedátko. Záleží tedy na vašich představách, požadavcích a přáních. Někdo rád využije prostor v rohu pro občasné odložení sklenky vína, jiný tam rád umístí svíčky a vonné tyčinky, někdo zas ví, že roh mu bude po celou dobu zet prázdnotou.

Rohová vana je snem mnohých majitelů malých koupelen, kam se vejde akorát tak vanička sprchového koutu a umyvadlo. Není se ale čemu divit, vždyť kdo by si nechtěl dopřávat koupel, při níž se nebude muset nijak krčit a podobně omezovat? Rohová vana je účelná a funkční, ale také velmi stylová, a charakterizuje tak pojem moderní koupelna. Pamatujte však na to, že ne vždy je rohová vana tou nejlepší volbou.  

 

publikováno: 4. 8. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.