Také jste na home office? Seznamte se s pravidly práce z domu!


home office2

Zatímco někteří pracují z domu naprosto běžně, pro jiné je home office vlivem současné situace velkou neznámou. Pokud jste byli zvyklí na jasně stanovenou pracovní dobu, kolektiv spolupracovníků a pevný řád, může pro vás být práce z domu problematická. Dodržíte-li několik základních pravidel, bude se vám pracovat mnohem lépe a soustředěnost rapidně vzroste.

Vstaňte jako do práce

Snažte se co nejvíce návyků z vašeho zaměstnání přesunout do prostoru domácí kanceláře. Jednou z nich je vstávání. Pokud jste byli zvyklí každý den vstávat v 6 hodin, pokračujte v tom dále. Možná vás bude svádět si během nařízeného home office přispat, vstát před obědem a pracovat do večera. Pokud na to ale nejste zvyklí, zbytečně se tím rozhodíte. Možná budete mít problém se soustředěním a ve skutečnosti toho moc neuděláte. Na řadu pak přichází stres, který vám rozhodně neprospěje.

Pokud si nastavíte jasná pravidla, z home office se nezblázníte

Dělejte si pravidelné přestávky a jezte jen během nich

Pokud jste si stanovili pevnou pracovní dobu a každý den budete začínat pracovat ve stejnou chvíli, dejte pevný řád vašim přestávkám. Jasně si stanovte, ve kterou dobu si budete dávat pauzu. Zbytek času pak věnujte hluboké práci. Protože budete mít dobu přestávek pevně danou, nebudete se zbytečně rozptylovat zbytečnostmi.

Tyto přestávky věnujte i svačinám a obědům. Omezte konzumaci jídla v průběhu pracovního bloku. Home office režim totiž často svádí k nadměrnému příjmu potravy. V kombinaci s minimem pohybu hrozí riziko, že během doby, co budete pracovat z domu, nějaké to kilo přiberete.

Pracujte v košili, na pyžamo zapomeňte

Práce z domu často svádí k tomu pracovat v pyžamu nebo jiném pohodlném oblečení. Říkáte si, že v práci si to dovolit nemůžete, tak proč byste nemohli aspoň teď? Bohužel, je dost možné, že při práci v pyžamu vaše produktivita klesne. Mozek vysílá tělu signály na základě zažitých vzorců. Pyžamo si spojuje s útlumem, relaxací, spánkem a pohodou. Košili nebo jiný méně pohodlný oděv pak s pracovním nasazením, maximální koncentrací a pozorností. Pokud do práce chodíte v košili a džínách, oblékejte se tak i doma. Jak dopracujete, převlékněte se „do domácího“.

Do pyžama se převlékněte až po práci

Vyzkoušejte práci vestoje

Mnohahodinové sezení za kancelářským stolem pro naše tělo není dvakrát zdravé. Je tak možné, že se už po několika dnech na home office objeví první bolesti zad nebo bolest za krkem. Zkuste proto střídat polohy. Nepracujte jen vsedě, ale také vestoje. Práce vestoje je mezi kancelářskými pracovníky stále oblíbenější, a má to svůj význam.

Vestoje se pracuje dobře, lidé se naplno soustředí, současně se protáhnou a mají alespoň minimum pohybu. Dnes jsou běžně k dostání výškově nastavitelné pracovní stoly, o kterých jsme vám již psali. Pro střídání práce vestoje a vsedě jsou přímo určené. Svůj účel však splní třeba i vysoká podložka pod laptop nebo barový stůl.

Vyrušuje vás telefon od práce? Odložte jej stranou!

Vyhraďte si hlavní pracovní místo

Pokud to prostory vašeho bytu nebo domu umožňují, oddělte prostor pro práci od zbylých částí bydlení. Snažte se pracovat výhradně od pracovního stolu a z pohodlného gauče neřešte ani pracovní maily. Pomůže vám to jasně oddělit práci od odpočinku. Budete efektivnější, zvládnete udělat více práce v kratším čase, současně budete mít mnohem víc času na samotný odpočinek a volnočasové aktivity.

Nenechte se zaskočit videohovorem

Připravte se na to, že vaši nadřízení, kolegové nebo zákazníci vás možná budou chtít i vidět. Trend videohovorů a videokonferencí je stále populárnější, a tak byste se na něj měli připravit. Vyhraďte si ideální místo pro videohovor. Nejlepší je, pokud za vámi bude čistá bílá stěna. Naopak hovory z kuchyně nebo obývacího pokoje nemusí působit zrovna profesionálně. Také je riziko, že kamera zachytí něco, co druhá strana vidět nemusela. Pokud jsou ostatní členové domácnosti doma, upozorněte je, že vás nesmí rušit a vstupovat do místnosti, ze které pracujete.

Pro mnohé je práce z domova úplnou novinkou. Možná si někteří home office oblíbí a budou jej chtít praktikovat častěji. Nenechte si ujít ani další články zaměřené na téma kancelářských prostorů:

publikováno: 2. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.