Tepelná čerpadla využijete i pro ohřev vody


Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla se dnes běžně využívají pro vytápění mnoha moderních nízkoenergetických domů. Stále častěji však tepelná čerpadla nahrazují klasické kotle a bojlery a používají se také pro ohřev teplé užitkové vody. Díky využití přírodních zdrojů je ohřev vody levný, a tak výrazně snižuje náklady na spotřebu energií v domácnosti. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou hlavní výhody TČ na ohřev vody a jaká jsou jejich úskalí.

Možnosti ohřevu TUV s využití tepelných čerpadel

Pokud byste chtěli pro ohřev vody využívat tepelná čerpadla, máte dvě možnosti. První možností je využít tepelné čerpadlo, které současně slouží k vytápění domácnosti. V takovém případě musíte k TČ pořídit dostatečně objemný zásobník na vodu, který je k takovému účelu přímo zkonstruován. Měl by mít velkou teplosměnnou plochu a různé polohy senzorů a výměníků tepla.

Rozhodně nepoužívejte klasické zásobníky, které jsou určené pro použití ke elektrickým či plynovým ohřívačům. Jsou konstruované na vysokou teplotu vody, takže mají malou teplosměnnou plochu. Doporučujeme používat jen takové zásobníky, které jsou přímo doporučované výrobcem TČ a splňují všechna kritéria pro bezproblémový ohřev TUV.

Zásobník teplé vody s integrovaným tepelným čerpadlem

Druhou možností ohřevu vody je použití zásobníku teplé vody, ve kterém je tepelné čerpadlo přímo zabudované. Slouží tak jen pro ohřev TUV, k vytápění se využívá jiné tepelné čerpadlo. Toto řešení přináší celou řadu výhod, jelikož je přizpůsobené a nastavené pro ohřev vody. Zásobník teplé vody s integrovaným tepelným čerpadlem tak jednoduše připojíte a hned jej můžete začít používat.

Takové zařízení navíc umožňuji i využívat odpadní teplo v místnosti, navíc má funkci vysoušení, takže je ideální volbou například do prádelny. Na trhu narazíte na několik tipů TČ se zásobníkem, český dodavatel ENBRA nabízí například oblíbené tepelné čerpadlo Calido. Je k dispozici v provedení s 200l nebo 300l zásobníkem a je skvělou volbou nejen do pasivních a nízkoenergetických domů. Tepelné čerpadlo Calido je navíc k dispozici i ve verzi, která umožňuje napojení kotle nebo solárního systému. Zařízení tak vyniká nejen svou účinností a efektivitou ohřevu TUV, ale také variabilitou.

tč PRO tuv

Ohřev vody nad 45 °C je neefektivní

Je třeba říci, že použití tepelného čerpadlo pro ohřev TUV má význam jen ve chvíli, kdy budete vodu ohřívat na maximálně 45 °C. I když moderní čerpadla zvládnou i ohřev na vyšší teploty, ten pak začíná být neefektivní, a tedy i neúsporný. V praxi však ohřev vody na vyšší teploty nemá příliš velký význam. Při vyšších teplotách byste totiž při mytí nádobí, sprchování i koupání vodu mísili se studenou, aby měla přijatelnou teplotu.

Nepodceňte objem zásobníku na vodu

Před pořízením zásobníku na vodu ohřátou pomocí tepelného čerpadla si promyslete, jak velký objem vlastně budete potřebovat. Na trhu narazíte především na zásobníky v provedení 200 nebo 300 litrů. Zdá se vám to moc? Podle zkušeností mnoha uživatelů je právě objem 200 litrů naprostým minimem. Pokud máte vícečlennou domácnost a teplou vodu používáte v průběhu celého dne, dejte přednost tomu většímu. Brzy to oceníte.

Ohřev vody pomocí tepelného čerpadla na nižší teplotu totiž ve výsledku způsobí nárůst spotřeby vody. Pokud si například budete chtít napustit velkou vanu (rohové vany mají objem i 250 litrů), spotřebujete téměř celý zásobník. Protože bude voda ohřátá jen na 45 °C, budete ji se studenou vodou mísit jen minimálně, a tedy použijete zejména vodu ze zásobníku, nikoliv studenou z vodovodního řádu. To platí i v případě mytí nádobí či sprchování.

tepelné čerpadlo bojler

Tepelná čerpadla pro ohřev TUV mají záložní elektrodohřev

Pokud máte obavy, že byste při silných mrazech neměli dostatek teplé vody, uklidníme vás. TČ pro ohřev TUV včetně zmiňovaného tepelného čerpadla Calido mají provozní rozsah obvykle už od -10 °C. Pokud by teplota přece jen výrazně klesla, pak jsou tato zařízení vybavena i elektrickým doohřevem, pomocí kterého se voda přihřeje na nastavenou teplotu. Spotřeba energie samozřejmě vzroste, jedná se však o krátkodobé řešení, které vaši peněženku výrazně nezatíží.

Tepelná čerpadla přináší celou řadu výhod, a tak se stále častěji využívají i pro ohřev vody. Je na vás, dáte-li přednost ohřevu s využitím klasického TČ, nebo pořídíte-li moderní zásobník teplé vody s integrovaným tepelným čerpadlem.

publikováno: 1. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.