G+

 

 

Tepelné čerpadlo k bazénu prodlouží koupací sezónu


Fotolia_42732253_XS

Užívat bazén i po skončení sezóny? To rozhodně není nemožné. Pokud nechcete či nemáte možnost investovat do jeho zastřešení, nabízí se ještě jedna varianta – pořídit si tepelné čerpadlo, co dokáže ohřívat vodu. Na trhu je celá řada typů, dá se tak vybrat to nejlepší právě pro ten váš bazén. Co takové čerpadlo tedy umí a jakým parametrům byste určitě měli věnovat pozornost?

Letní období často uteče tak rychle, že si mnozí nestačí pořádně užít příjemných vodních radovánek. Pokud se však postaráte o to, aby voda měla požadovanou teplotu i ve chvílích, když už počasí moc koupání nepřeje, pak máte vyhráno. Budete pak moci bazén využívat i dlouho poté, co sluneční paprsky ztratí na své intenzitě a venku bude i hodně nízká teplota okolo 15 °C. Obvykle se hovoří o tom, že tepelné čerpadlo k bazénu prodlouží koupací sezónu až na celých 6 až 7 měsíců v roce.

Jak tepelné čerpadlo k bazénu funguje?

Princip ohřevu vody pomocí tepelného čerpadla závisí na cyklu komprese a expanze, kdy je ze vzduchu v okolí bazénu získáváno teplo. To se pak právě používá k ohřívání vháněné vody. Vzduch je nasáván do čerpadla a ve výparníku předá své teplo teplonosné tekutině. Ta je díky kompresoru dále předána do systému výměníku, kde dochází k předání tepla bazénové vodě. Ochlazená tekutina posléze putuje do expanzního ventilu. V těch místech se sníží hodnota jejího tlaku a také hodně klesne její teplota. Poté se navrací zpět do výměníku a celý proces se opakuje. To, zda probíhá v pořádku, hlídají snímače tlaku a teplot, aby bylo možné čerpadlo případně zastavit.

nnnnn

Dá se tepelné čerpadlo využít i u staršího bazénu?

Záleží samozřejmě na konkrétním typu (jak bazénu, tak čerpadla), ale obvykle se dá nové tepelné čerpadlo bez problémů připojit i k bazénu, co má už leccos za sebou. Odborníci často doporučují zkombinovat výhody tepelného čerpadla se zastřešením – čtěte o něm více ZDE.

Parametry pro správný výběr tepelného čerpadla

  • příkon
  • tepelný výkon
  • minimální průtok vody
  • rychlost ohřevu vody
  • hlučnost
  • rozměry
  • náročnost obsluhy
  • možnosti dodatečného rozšíření

Tepelné čerpadlo je oblíbené, protože dokáže fungovat i při nepřízni počasí. To znamená, že vodu v bazénu ohřeje, i když třeba prší. Tím se liší od zcela ekologických solárních systémů pro ohřev. Ve srovnání s elektrickými přímotopy je úspornější, protože vstupní elektrická energie, kterou tepelné čerpadlo potřebuje, je jen zhruba čtvrtina z celkového objemu získaného tepla, zbylá hodnota je zdarma – z okolního vzduchu. Proto se o tepelném čerpadle určitě vyplatí uvažovat, a to nejen v případě venkovních bazénů, ale i těch vnitřních.

 

publikováno: 17. 8. 2012
přečteno: 887×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...