Tepelné čerpadlo vzduch/voda - recenze: ekologické vytápění domácnosti za nízkou cenu


tepelné čerpadlo vzduch voda recenze

Tepelné čerpadlo se stará o ekologické vytápění domácnosti. Teplo čerpá z okolí vašeho domu, konkrétně například ze země, vody či vzduchu. Bez problému dokáže vytopit malý byt i rodinný dům, vždy však s ohledem na ekologii i vaši peněženku. Energie, kterou tepelná čerpadla využívají, je přístupná všem, a to zcela zdarma. Díky tepelným čerpadlům můžete ušetřit až 60 % nákladů na vytápění domu a ohřev vody. Navíc bez negativních vlivů na životní prostředí.

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Máme pro vás přehled různých typů

Na trhu se v současné době nachází několik typů tepelných čerpadel, každé přitom fungují na odlišném principu. V případě tepelných čerpadel země/voda se energie získává dvěma způsoby v závislosti na rozloze pozemku. U rozlehlejších pozemků si lidé zpravidla pořizují tzv. zemní kolektor (jindy se můžete setkat s označením horizontální kolektor). Na menších pozemcích se pak obvykle zavádí geotermální vrt (vertikální kolektor).

Další variantou jsou tepelná čerpadla vzduch/voda, která čerpají teplo z venkovního vzduchu a přenášejí jej do vodního zásobníku či přímo do vody v topení.

Dále se můžete setkat s tepelnými čerpadly vzduch/vzduch, která fungují na principu odpařování chladného venkovního vzduchu. Takto získaná energie je poté procesem kondenzace předána vzduchu v interiéru, který potřebujete vytopit. V porovnání s čerpadly země/vzduch se systém vzduch/vzduch vyznačuje jednodušší instalací a nižšími pořizovacími náklady. Nevýhodou bývá poměrně hlučná vnitřní jednotka čerpadla.

Zapomenout bychom neměli ani na tepelná čerpadla voda/voda, díky nimž budete získávat energii z vody. Obvykle se jedná o systém dvou studen, přičemž jedna slouží jako zdrojová, zatímco druhá jako vsakovací. Mezi studnami neustále koluje voda, čímž vzniká teplo, které se kumuluje v tepelném výměníku. Jedná se o velmi stabilní zdroj. Daní za vysoký topný faktor je však časově i finančně náročná údržba.

Zkušenosti s tepelným čerpadlem vzduch/voda

Perfektně se hodí do českých klimatických podmínek

Klimatické podmínky v České republice svědčí čerpadlům typu vzduch/voda. V zimních měsících se totiž průměrné teploty v nížinách pohybují kolem 4 °C, takže nehrozí, že by vám čerpadlo zamrzalo. Někteří lidé nad pořízením tohoto typu čerpadla váhají, neboť se obávají poměrně vysoké hlučnosti. V současnosti prodávaná tepelná čerpadla typu vzduch/voda jsou však velmi tichá, hodnota jejich akustického tlaku nepřesahuje 40 dB(A). V praxi to znamená, že čerpadlo je hlučné asi jako tikot budíku, který se od vás nachází ve vzdálenosti tří metrů.

jaké jsou zkušenosti s tepelným čerpadlem vzduch voda?

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda funguje na poměrně jednoduchém principu. Čerpadlo se skládá ze dvou jednotek. Výparník vnější jednotky, kterému se říká také lamelový výměník, přijímá energii z okolního vzduchu a předává ji do chladiva. Přehřáté chladivo je následně nasáváno kompresorem, kde dochází ke zvýšení teploty na požadovanou úroveň. Zahřáté chladivo poté putuje potrubím do vnitřní jednotky, jejíž součástí je kondenzátor - deskový výměník. Právě v kondenzátoru předává chladivo nashromážděné teplo, které se potom rozvádí do domácí topné soustavy.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda: výhody ve porovnání s ostatními typy

Mezi hlavní výhody tepelného čerpadla vzduch/voda patří finanční nenáročnost a ohled na životní prostředí. V porovnání s typem čerpadel země/voda má sice o něco menší účinnost, přesto však slibuje nízké náklady na vytápění budovy. Na rozdíl od ostatních typů čerpadel láká zákazníky na velmi atraktivní pořizovací cenu.

Zájemci o tepelné čerpadlo vzduch/voda jistě ocení také snadnou a rychlou montáž, která na rozdíl od čerpadel typu země/voda není podmíněna vhodnou velikostí parcely. Zároveň se vyhnete rozsáhlým výkopovým pracím či vrtům, takže neriskujete devastaci vašeho pozemku. Díky snadné montáži se nemusíte bát výskytu konstrukčních nedostatků a tepelné čerpadlo bude brzy připraveno k použití. Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda se hodí nejen do novostaveb, levně a účinně vytopí také domy po rekonstrukci.

Tepelná čerpadla vyžijete během celého roku. V mrazivých zimních dnech váš dům spolehlivě vyhřejí, zatímco během horkých letních měsíců udrží v interiéru příjemné klima.

publikováno: 13. 2. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.