Tipy, jak pořídit kotel co nejlevněji


levný kotel

Váš starý kotel už začíná dosluhovat, a tak se pomalu porozhlížíte po novém? Výběr na trhu je opravdu velký, a to v různých cenových hladinách. Pořízení kotle na plyn nebo tuhá paliva je nákladnou investicí, která se vám ale z dlouhodobého hlediska vyplatí. Kupovat ten nejlevnější kotel, na který narazíte, tak nemusí být nejrozumnější řešení. I tak můžete kvalitní kotle pořídit relativně levně, a to obzvláště v případě, kdy využijete některého z aktuálních dotačních programů. I na ty se na následujících řádcích zaměříme.

Nákup nového kotle jako dlouhodobá investice

V první řadě je důležité si uvědomit, že nákup nového kotle, ať už plynového, nebo na tuhá paliva, je dlouhodobou investicí. Vybírat nový kotel jenom podle ceny tak rozhodně není nejšťastnější volbou. Z hlediska dlouhodobých úspor je důležitým parametrem účinnost. Například moderní plynové kondenzační kotle pracují až při maximální účinnosti 98 %. Ve výsledku se vám tak jednorázová investice do kvalitního kotle vyplatí, protože vám přinesou úsporu za vytápění i v řádech tisíců korun.

Neméně důležitá je samozřejmě kvalita zpracování a použitých dílů. U kvalitních kondenzačních plynových kotlů i kotlů na tuhá paliva vám dodavatelé poskytnou i 5letou záruku. Ušetříte si tak spoustu starostí a nákladů na případné opravy zařízení.

Nový kotel nakupujte přímo od dodavatele

Chcete nový kotel pořídit co nejlevněji? Pak si jej pořizujte přímo od oficiálního distributora dané značky, který vám nabídne kotel za katalogovou cenu. Pokud si na montáž kotle zavoláte firmu, kterou pověříte i pořízením nového kotle, může se stát, že si bude chtít cenu navýšit. V takovém případě je vždy dobré porovnat nabízenou cenu od firmy s oficiálně doporučovanou cenou udávanou výrobce.

Například přední český dodavatel kotlů na plyn i tuhá paliva ENBRA má pořizovací cenu všech nabízených produktů na svých internetových stránkách. Během několika kliknutí se tak dozvíte, je-li částka, za kterou vám montážní firma kotel nabízí, vyhovující. Pokud byste se rozhodovali právě pro pořízení kotle právě od dodavatele ENBRA, využijte služeb jednoho z mnoha servisních a montážních partnerů ze všech koutů ČR.

levný kotel v domácnosti

Využijte dotační programy a ušetříte desetitisíce

Pokud chcete pořídit kotel co nejlevněji, využijte některého z dotačních programů. Jejich cílem je celoplošně snížit množství škodlivých emisí v ovzduší. Jedná se zejména o dotační programy Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace, které běží i v roce 2019. I když je celý proces žádosti a získání dotace poměrně složitý, rozhodně se vyplatí věnovat mu čas a energii. Na pořízení nového kotle totiž ušetříte desetitisíce korun.

Nová zelená úsporám 2019

Program Nová zelená úsporám je zřizován Ministerstvem životního prostředí. Jeho cílem je snižovat energetickou náročnost obytných budov a podpořit výstavbu bytů s nízkou energetickou náročností. Nová zelená úsporám běží i v roce 2019 a lze ji využít právě na zdroje energie. Na výměnu neekologického zdroje tepla dostaneme od MŽP příspěvek v rozmezí od 25 do 100 tisíc Kč, získat můžete až 50 % způsobilých výdajů. Příspěvek na výměnu neekologického kotle mohou žádat v rámci programu právnické osoby. Ty využijí dotace na pořízení tepelného čerpadla nebo zmiňovaného plynového kondenzačního kotle. Pro fyzické osoby jsou pro výměnu kotlů vytyčeny primárně Kotlíkové dotace.

Kotlíkové dotace

Kotlíkové dotace jsou určeny především těm, kteří mění starý neekologické kotel na tuhá paliva za moderní plynové kotle, nízkoemisní kotle na tuhá paliva či tepelná čerpadla. Kotlíkové dotace 2019 přitom nevyužijete jen na samotné pořízení kotle, ale také na zpracování projektu, montážní práce i likvidaci starého zařízení. Na plynový kondenzační kotel můžete získat dotaci až ve výši 75 % způsobilých výdajů, maximálně pak 95 tisíc Kč.

Pokud navíc využijete současně Kotlíkové dotace i Novou zelenou úsporám, dostanete mimořádný dotační bonus. Například při pořízení úsporného plynového kotle v kombinaci s využitím dotace na zateplení domu získáte navíc ještě bonus 20 tisíc Kč.

publikováno: 20. 3. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.