Tipy na koupelnové doplňky bez vrtání


koupelnové doplňky

Rádi byste si vybavili koupelnu novými poličkami, držáky či háčky na ručníky, ale nechcete nebo nemůžete vrtat do zdi? Jakmile do obkladu jednou vyvrtáte otvor, už v něm zůstane napořád. Pokud navíc bydlíte v pronajatém bytě, na pevné kotvení koupelnových doplňků nemůžete mít ani pomyšlení. Právě pro vás jsou ideální volbou koupelnové doplňky bez vrtání, které upevníte během chvilky a můžete je ihned začít používat. Máme pro vás několik tipů na takové pomůcky a doplňky, které rozšíří funkčnost vaší koupelny bez jakýchkoliv stavebních úprav.

Vybírejte podle typu uchycení

Pokud se rozhodnete pro pořízení koupelnových doplňků bez vrtání, zaměřte se na způsob jejich uchycení. Právě typ uchycení ve výsledku ovlivní jejich stabilitu a pevnost. Výrobci koupelnových doplňků stále přichází s novými možnostmi a snaží se vyvíjet výrobky tak, aby se jednoduše montovaly a na zdi vydržely dlouhou dobu i při běžném zatížení. Nejčastěji se setkáte se 3 systémy uchycení:

Upevnění pomocí gumových přísavek

Nejjednodušším způsobem uchycení koupelnových doplňků bez vrtání je použití gumových přísavek. Ty obvykle najdete na nejlevnějších výrobcích. Gumovou přísavku jednoduše přitisknete k povrchu a po několika vteřinách už bude pevně držet. Koupelnové doplňky s gumovými přísavkami však pevně drží jen na hladkém rovném povrchu, především na hladké keramické obkladačce. Po nějaké době se navíc mohou samovolně uvolnit, navíc nesnesou větší zatížení.

Proto pořízení doplňků s gumovými přísavkami příliš nedoporučujeme. Rozhodně je nepoužívejte pro kotvení poliček, na které chcete umístit lahvičky s šampony či jiné těžší předměty. Riziko odpadnutí by bylo opravdu velké.

Vacuum systém – odsátí vzduchu

Mezi pokročilejší systémy uchycení koupelnových doplňků bez vrtání patří přísavky s tzv. vacuum systémem. Ty jsou vybavené důmyslným mechanismem, který umožní odsátí vzduchu a pevné uchycení doplňku, které snese i větší zatížení. Poličky či držáky s vacuum systém umísťujte na pevné a vyčištěné povrchy.

Po odsátí vzduchu počkejte přibližně hodinu, než si úchyt „sedne“ a na podkladu se pevně uchytí. Potom už můžete poličku zatížit kosmetikou, hygienickými potřebami a podobně. Výhodou tohoto systému uchycení je kromě dostatečné míry pevnosti a stability i snadná přemístitelnost a čištění. Zámek úchytky jednoduše povolíte a sundáte.

koupelnové doplňky  - bez vrtání

Lepení

Poslední možností uchycení koupelnových doplňků bez vrtání je jejich lepení. Výhodou takového řešení je pevnost, které se dosahuje s využitím moderních lepidel s vysokou mírou přilnavosti. Na druhé straně však nalepené doplňky nemůžete jednoduše přemístit a po jejich odstranění budete muset povrch důkladně vyčistit od zbytků lepidla.

Pozor na velké zatížení

Při montáži koupelnových doplňků bez vrtání je třeba vždy zohlednit míru zatížení. Navrtané a pevně ukotvené police a držáky budou vždy stabilnější a snesou větší zatížení než ty upevněné lepením či přisátím k povrchu. Ve většině případů však v koupelně nepotřebujeme dosahovat tak velkého zatížení. Čím více chcete doplňky v budoucnu zatěžovat, tím větší počet uchycovacích bodů by měly mít. Větší poličky by tak být vybaveny systémem uchycení minimálně na dvou místech. Popřemýšlejte také nad tím, nebude-li pro vás z hlediska pevnosti a míry zatížení lepší pořídit dvě menší police než jednu velkou.

Koupelnové doplňky bez vrtání – jaké máte možnosti?

Na trhu dnes narazíte na opravdu velké množství nejrůznějších koupelnových doplňků, které můžete na stěnu upevnit i bez vrtání. Pořídit si tak můžete policové systémy řešené drátovým programem, police se skleněnou podložkou, dvoupatrové poličky do sprchových koutů na hygienické potřeby či teleskopické nebo rohové police.

V nabídce také naleznete pestrý výběr držáků na mýdla, věšáků na fény, háčků na ručníky nebo držáků sprchových hlavic. Všechny tyto doplňky můžete do své koupelny umístit i bez jakéhokoliv vrtání a stavebních úprav.

Ovládací tlačítka pro splachování toalety

Při výběru nových doplňků do koupelny nezapomínejte ani na další prvky, které zvýší komfort i estetickou hodnotu prostoru. Patří mezi ně například ovládací tlačítka pro splachování WC, na která se velmi často zapomíná. Máte-li v koupelně závěsnou toaletu s vestavěným systémem splachování, původní tlačítka vyměníte za nová poměrně jednoduše.

Na českém trhu je dodává například břeclavská společnost Alcaplast, která do svého portfolia produktů zahrnula řadu plastových i kovových tlačítek v různých tvarech a barevných odstínech. Výměna původního tlačítka za nové nevyžaduje žádné stavební úpravy ani vrtání. Tyto tlačítka jsou kompatibilní se všemi předstěnovými instalačními systémy od zmiňovaného výrobce.

koupelnové doplňky  - bez vrtání

Závěsné úložné systémy

Potřebujete-li ve své koupelně rozšířit úložné prostory bez dodatečné montáže skříní či zásuvek, jednoduchým řešením je pořízení závěsných úložných systémů. Ty jsou dostupné v kovovém, plastovém, ale třeba i textilním provedení. Závěsný úložný systém s háčkovým uchycením snadno upevníte například na boční stěnu koupelnové skříňky. Vytvoříte tak dostatek volného prostoru pro uložení malých spotřebičů, kosmetiky či dalších pomůcek.

Rozšíření využitelnosti koupelny i zvýšení estetické hodnoty lze provést mnoha způsoby, a to i bez jakýchkoliv stavebních úprav. Věříme, že vám naše tipy na koupelnové doplňky bez vrtání rozšířily obzory a inspirovaly vás.

publikováno: 24. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.