Tipy na netradiční podlahy do bezvaničkových sprchových koutů


podlahový žlab a krytina

Sprchové kouty bez vaničky v moderních koupelnách jednoznačně dominují. Odpovídají představám o současném designu, snadno se udržují a v prostoru neruší. Přemýšlíte i vy nad realizací walk-in sprchového koutu, ale rádi byste sáhli po inovativním a neotřelém řešení? Nahraďte klasickou keramickou, betonovou či kamennou dlažbu za jiný typ podlahové krytiny, která naváže na jednotný koncept vaší koupelny. Přinášíme vám tipy na netradiční podlahy, které váš sprchový kout bez vaničky ozvláštní.

Oblázková dlažba vypadá ve sprchovém koutě skvostně

Návrat k přírodním materiálům patří mezi příznačné rysy současného interiérového designu. Krásné hladké oblázky nemusíte využívat jen k dekorování koupelnového prostoru. Zakomponujete-li je přímo do podlahy ve sprchovém koutě, budete se při každém sprchování cítit jako na pláži v exotické oblasti. Umocňující zážitek vám zajistí kvalitní hlavová sprcha s tropickým deštěm, která přinese maximální úroveň relaxace po náročném pracovním dni.

Nemusíte mít obavy, že byste při realizaci oblázkové dlažby museli pracně skládat kamínek vedle kamínku. Na trhu narazíte na mozaiky z říčních oblázků, které jsou pevně přichyceny na síťce. Nejčastější formát je 32x32 cm. Jednotlivé mozaiky snadno naskládáte vedle sebe a mezery mezi kamínky vyplníte spárovací hmotou na přírodní kámen. Snadno a rychle tímto způsobíte obložíte i větší plochy. Kromě podlahy ve sprchovém koutě tak můžete vytvořit i kamínkovou stěnu. Výhodou podlahy tohoto typu je kromě vysoké estetické hodnoty také masážní funkce. Hladké kamínky budou při sprchování masírovat vaše chodidla a podpoří jejich regeneraci.

Kamenný koberec do koupelny

Dalším způsobem, jak využít přírodní materiál v prostoru bezvaničkového sprchového koutu, je realizace kamenného koberce. Na rozdíl od oblázkové dlažby je tvořen mnohem menšími kamínky, které jsou vzájemně spojeny pojivem na bázi pryskyřice. Na ploše podlahy se vytvoří poutavá jednolitá kamínková plocha.

Podle svých preferencí můžete ponechat hrubší pochozí vrstvu, stejně tak ji můžete nechat dokonale vyhladit nanesením svrchní vrstvy pryskyřice. Podlaha si zachová poutavý kamenný vzhled, na dotek však bude rovná a hladká. Odpadají starosti s odstraňováním nečistot ze spár, plochu stačí snadno vytřít mopem. U hladké varianty kamenného koberce však počítejte s vyšší kluzností povrchu. Proto doporučujeme kamenný koberec dodatečně opatřit speciální protiskluzovou úpravou. Stejně jako v případě oblázkové dlažby lze tento materiál použít nejen na podlahy, ale i na stěny.

Zaměřte se na výběr kvalitního podlahového žlabu

Zvažujete-li realizaci walk-in sprchového koutu bez vaničky, kromě podlahové krytiny se zaměřte i na výběr podlahového žlabu. Ten by měl být dostatečně velký a s odpovídajícím průtokem vody, aby zamezil zbytečnému hromadění vody na podlaze. Podlahové žlaby nevybírejte jen podle designu, ale také technických parametrů a náročnosti údržby.

Abyste měli s čištěním žlabu co nejméně starostí, vyberte takový, který umožňuje vyjmutí vtokových dílců a vyčištění až po odpadní trubku. Takové žlaby vyrábí například břeclavská společnost Alcaplast. Žlaby s dokonale čistitelným sifonem jsou navíc doplněné o kombinovanou zápachovou uzávěru, díky které se nevrací do prostoru koupelny nepříjemný zápach z odpadu, ani když v sifonu vyschne voda. Doba mezi údržbovým čištěním odtokových komor se navíc prodlužuje až na dvojnásobek.

V prostoru sprchového koutu můžete mít i vinylovou podlahu

Vinylové podlahy patří mezi oblíbené podlahové krytiny zejména díky cenové dostupnosti, skvělým vlastnostem a velmi širokému výběru barev, dekorů a struktur. Chůze po vinylové podlaze je tichá a příjemná. Lepenou vinylovou podlahu v roli lze využít i v koupelnách, a to včetně prostoru bezvaničkového sprchového koutu. Díky voděodolnosti nepotřebuje zvláštní membránu, protože vinyl sám o sobě slouží jak ochrana před vlhkostí. Výhodou tohoto materiálu je nízká hmotnost. Z toho důvodu se hodí zejména do koupelen v horních patrech s dřevěnými nosnými konstrukcemi, které nepřetěžuje.

 

Imitace obkladů v dekoru dřeva vás příjemně překvapí

Pokud se rozhodnete přece jen sáhnou po klasice v podobě keramických obkladů, máte na výběr i z méně tradičních struktur a motivů. Díky pokročilým technologickým postupům jsou výrobci dlažby schopni zhotovit obklady, které věrně imitují strukturu dřeva. Na první pohled je nerozeznáte od klasické dřevěné podlahy. Vzhledem k návratu k přírodním materiálům mají obklady s dekorem dřeva v moderních koupelnách své pevné místo. Dobře se doplňují s dřevěným koupelnovým nábytkem nebo přírodními dekoracemi.

Je jen na vás, rozhodnete-li se pro pokládku dlažby v dekoru dřeva jen do prostoru walk-in sprchového koutu, nebo ji využijete na celou plochu podlahy vaší koupelny. Struktura dřeva se dobře doplňuje i s kamennými obklady, které se řadí k tradičnějším obkladovým materiálům.

Podlahový žlab pro vložení dlažby zajistí jednotný design

Při realizaci sprchového koutu bez vaničky je žádoucí docílit celistvé plochy bez rušivých elementů. Takovým rušivým prvkem může být například rošt podlahového žlabu. Zatímco designový ocelový rošt vypadá působivě v kombinaci s kamennou nebo betonovou dlažbou, k dlaždicím v imitaci dřeva se příliš nehodí. Pak doporučujeme sáhnout po podlahových žlabech pro vložení dlažby, které na trhu nabízí již zmiňovaný výrobce Alcaplast. V podstatě se jedná o speciální vaničku z nerezové oceli, jejíž dno je přelepeno pásem s hrubým povrchem. Ten je uzpůsoben pro snadné obložení dlažbou nebo vodovzdorným dřevem. Rošt se tak stane součástí dlažby a zcela splyne se zbytkem koupelny. V nabídce naleznete také novinku, a to podlahový žlab APZ15. Nemá okraj s roštem pro vložení dlažby, a tak se jedná o dokonalou designovou záležitost zejména pro velkoformátové desky z přírodního kamene.

Podlahový žlab APZ15 MARBLE

Představili jsme vám několik možností, jak neotřelým a inovativním způsobem realizovat podlahu koupelny bez dlažby v tradičním designu. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ podlahové krytiny, nepodceňujte výběr podlahových žlabů, které jsou nejdůležitější konstrukční součástí všech walk-in sprchových koutů.

publikováno: 17. 3. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.