Topení klimatizací? Spíše jen jako doplňkový zdroj


Jednou z možností, jak si v případě potřeby přitopit, je také topení klimatizací. Vyzkoušejte, uvidí

Klimatizací se domy vybavují stále častěji. Ze záležitosti pro luxusní domy se postupně stala věc, bez níž by se mnozí v létě už neobešli. Napadlo vás ale někdy využití klimatizace i pro topení? Vysokých nákladů se obávat nemusíte, protože moderní klimatizace pro tyto účely využívají tepelné čerpadlo – jeden z nejekologičtějších způsobů vytápění.

 

Díky opačnému chodu tak klimatizace poslouží během celého roku. V chladných dnech na jaře a na podzim plně nahradí běžné topení, případně se dá přes zimu využít jako řešení občasného „přitopení“.

Jak funguje topení klimatizací

Pro to, abyste mohli klimatizaci využívat také pro ohřev vzduchu, je třeba, aby fungovala na principu tepelného čerpadla.
Při obráceném způsobu distribuce tepla se vnější jednotka ochlazuje a kondenzuje se na ní vlhkost, zatímco vnitřní jednotka vytápí místnost. Klimatizace jsou schopny samostatně a spolehlivě vytopit místnost až do venkovní teploty -20°C. Nejefektivnější jsou však při -5°C. Velkou výhodou je okamžité teplo – ihned po spuštění je vzduch ohřívaný a není tak třeba čekat na rozběhnutí celého systému.
Klimatizace s čerpadlem vzduch-vzduch jsou velmi rozšíření v zámoří a Japonsku, ovšem pomalu a jistě se dostávají i do českých domácností a v novostavbách už nejsou ničím výjimečným.

Náklady topení klimatizací

Nemusíte se obávat, že by se vytápění klimatizací odrazilo v horentních sumách na vyúčtování za elektřinu. Ba právě naopak. Pokud jste byli zvyklí přitápět elektrickými přímotopy, budete překvapení. Oproti známému klasickému mobilnímu topení je účinnost klimatizace při stejném příkonu až trojnásobná.
Samotné pořízení klimatizační jednotky se pohybuje v podobné cenové hladině jako kotel na tuhá paliva. Nejsou však nutné žádné stavební úpravy, složitá pokládka trubek, ani stavba komínu.

Výhody topení klimatizacíKlimatizace do bytu pomůže zvládat letní horka_Fotolia_8210370_XS

  • okamžité teplo
  • zbavení vzduchu prachových částic
  • eliminace pachů
  • nižší náklady při přitápění

Na co si dát pozor při výběru klimatizace

Aby byly úspory maximální, vybírejte klimatizace v energetické třídě A+++ nebo A++. Pořizovací cena je sice vyšší, v průběhu let se vám ale investice vrátí.
Kritérium, které byste měli pečlivě sledovat, je výkon, jenž se udává v metrech krychlových prostoru. Podle toho poznáte, jak velkou místnost je klimatizace schopna zvládnout. Známy by měly být i podmínky, během kterých byl výkon zjišťován.
Zajímejte se také o hlučnost, protože příliš hlasité hučení by mohlo být nakonec stejně obtěžující, jako vedro či chlad.

Při topení klimatizací je třeba větrat

Důležité je pamatovat na to, že klimatizace nepřivádí čerstvý vzduch a je nutné větrat. V zimě i v létě se doporučuje známý princip větrání s plně otevřenými okny po kratší dobu.

 

publikováno: 23. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.