Topný koberec naplní představy o moderním vytápění domu či bytu


Topný koberec představuje moderní vytápění domu či bytu

Říká se, že nejvíce zahřeje teplo jdoucí od země. I z toho důvodu řeší mnozí lidé vytápění domu pomocí podlahového topení. Jeho alternativou jsou i topné koberce větších či menších rozměrů a různých tvarů, s nimiž je možné potlačit problémy se studenou podlahou na jakémkoliv místě v obydlí. Co je topný koberec, kde ho lze použít a v čem je přínosný?

Topné koberce jsou velmi flexibilní náhradou nebo doplňkem běžného vytápění. Díky širokým možnostem využití se zájem o toto zařízení neustále zvyšuje. Topné koberce jsou vyráběny ve standardizovaných rozměrech, ale také na míru, aby bylo možné umístit je i v místech atypických tvarů, se spoustou překážek apod.

Co je topný koberec?

Topný koberec je ve své podstatě elektrický spotřebič určený k vytápění prostor, a to buď jako hlavní nebo jako přídavný zdroj. Skládá se obvykle ze dvou částí, a to z:

 • koberce (prodyšný a nevlněný)
 • topné folie

Ve složení může být přítomna ještě speciální složkaizolační folie zabraňující pronikání vlhkosti nebo úniku tepla směrem k podlaze. Základem je i tak topná folie s topnými proužky, povětšinou o síle okolo 0,15 až 0,30 mm. Ta je vyrobena z polyesteru, který je potažen grafitovou vrstvou, na níž se nachází i vodiče. Tato folie se vloží do koberce, v němž se po patřičných úpravách zašije, aby nedocházelo k posunu. Topný koberec je tedy klasický koberec obohacený o topnou folii.

Topný koberec je vybaven přívodním kabelem, na kterém se nachází ovládání (spínač), jímž se zařízení jednoduše zapíná a vypíná. Pro zapojení do elektrické sítě se obvykle užívá klasické zásuvky pro 230 V (případně konkrétní druhy k využití v autě – pro 12 V). K ohřátí povrchu koberce by mělo dojít maximálně během 5 až 10 minut od spuštění. V otázkách spotřeby je stěžejní rozměr koberce. Menší typy (40 x 60 cm) mají výkon 45 W, větší přibližně od 200 W na metr čtverečný.

Kde všude je možné topné koberce využít

Jak už bylo nastíněno výše, tento přímotopný systém vytápění je možné využít na velkých či na malých plochách. Co se týče druhu podlahy, na níž bude topný koberec umístěn, neexistují víceméně žádná omezení. Při využívání tohoto zařízení je však nutné si uvědomit, že dochází k zahřívání podlahy, která tak může intenzivněji „pracovat“, zvláště v případě dřevěných podlah, které na vysušení mohou reagovat pohybem a tvorbou dilatačních spár mezi jednotlivými lamelami.

Topné koberce nachází své uplatnění všude, kde není možné přejít k instalaci tradičnějších typů vytápění. Přijdou vhod také tam, kde je potřeba bojovat proti výskytu nadměrného chladu, protože by to mělo vliv na správnou funkčnost daných míst. Příkladem za vše je nevytápěná místnost s WC, ve které může v zimě dojít k zamrznutí vody a následnému popraskání potrubí. Využití topného koberce tedy spočívá nejen ve vytápění jako takovém, ale též v temperování teploty vzduchu. Jedinou zásadou je vyvarovat se použití v prostorech, kde může dojít k namočení koberce nebo k dlouhodobému působení nadměrného vlhka.Topný koberec oceníte především:

 • pod stolem
 • u sedaček a křesel
 • u kuchyňské linky
 • v automobilu
 • při dlouhém sezení nebo ležení na podlaze
 • na nevytápěném WC
 • při sušení obuvi
 • v meziokenním prostoru proti zamrzání
 • na studené zdi u postele či sedacího nábytku

Topný koberec a jeho údržba

Údržba topného koberce musí být vykonávána s ohledem na bezpečnostní zásady související s péčí o elektrické spotřebiče jako takové. I když je možné přistoupit k přiměřenému mokrému čištění, doporučuje se využívat spíše suchých postupů s odpovídajícími prostředky a nástroji. Základem je samozřejmě nechat koberec po vypnutí vychladnout a odpojit ho ze zásuvky. Jakmile bude koberec čistý dle představ, nechá se volně uschnout, není možné zavěsit ho mezi prádlo nebo dokonce sušit na topení.

Jak vybrat vhodný topný koberec?

Při výběru topného koberce je třeba si uvědomit, do jakého prostředí a k jakému účelu je pořizován. Odpovídající rozměry, dosah přívodního kabelu nebo možné zatížení by tak měly být rozhodujícími faktory, na něž je při nákupu třeba pamatovat. Je také dobré dávat si pozor na to, od jakého výrobce topný koberec pořizujete. Na některé druhy topných koberců nesmí přijít nábytek ani další předměty, jiné jsou náchylné vůči mechanickému poškození apod.

Cena topného koberce

Z výše uvedených informací vyplývá, že cena tohoto alternativního systému vytápění domu nebo bytu souvisí s rozměry a výkonem. Koberec menší velikosti (40 x 60 cm) lze pořídit od zhruba 1000 Kč, u těch větších (100 x 120 cm) počítejte s cenou od 3500 Kč.

Topný koberec je zajímavou a snadno dostupnou alternativou doplňkového nebo hlavního vytápění domu či bytu. I přes vyšší pořizovací náklady je jeho předností především rychlost, s jakou lze dodat podlaze a následně prostoru požadované teplo, stačí topný koberec zapojit do zásuvky a stisknout spínač. Zařízení však nemusí sloužit pouze lidem, vyhřátý pelíšek jistě ocení každý domácí mazlíček.

 

publikováno: 14. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.