Tři metody podřezání zdiva, rozdíl je v náročnosti a ceně


suteren_1600x900ms

Jedním z nejradikálnějších zásahů do stavební konstrukce je podřezání zdiva – účinný prostředek boje s vlhkostí. Provádí se hlavně při rekonstrukcích starších domů, které nebyly postaveny dostatečně kvalitně nebo bylo pro jejich budování zvoleno špatné místo. Podřezáním vznikne místo, do kterého se vloží hydroizolační materiál a problém by tak měl být jednou pro vždy vyřešen.

 

Přímé mechanické metody podřezání zdiva existují tři a jen díky nim je možné dodatečně izolovat cihlové domy. Nemusí se jednat jen o případy, kdy izolace chybí, ale také o situace, kdy původní už přestala sloužit.

Narážení nerezových plechů

První z metod zamezení vzlínání vlhkosti zdí, je metoda narážení nerezových plechů. Vzniká vodorovná izolační vrstva z plechu s vlnitým profilem, který je zaražen do ložné spáry zdiva. Plech má šířku zdi a vsunuje se buď s pomocí techniky nebo ručně pneumatickým kladivem. Plechy jsou pro snažší zasunování opatřeny hroty. Spolehlivost hydroizolace zaručuje pevné překrytí přes jednotlivé vlny.

 • Výhody: dlouhá životnost, odolnost, vysoká účinnost, do zdi se neřeže
 • Nevýhody: nešetrný zásah do konstrukce (otřesy, vibrace), existuje (byť nízká) pravděpodobnost naražení na nepřekonatelnou překážku ve zdi
 • Cena: u 15 cm široké zdi cca 500 Kč za metr, u zdiva širokého 60 cm až 2000 Kč

Podřezání zdiva řetězovou pilou

Řetězová pila je jen náhrada řezání ruční pilou – což bylo logicky velmi pracné, namáhavé a trvalo to velmi dlouho. Před samotným řezáním je potřeba odstranit omítku z oblasti, kde bude projíždět řezací stroj. Poté se do vzniklé spáry vkládá izolační materiál – folie (většinou na bázi sklolaminátu nebo polyetylenu). Zdivo se zaklínuje a zainjektuje cementovou směsí.

Sanace zdiva: chemická injektáž a další metody

Většinou se současně provádí i nanesení sanační omítky alespoň do výšky jednoho metru.

 • Výhody: rychlá realizace, dlouhá životnost
 • Nevýhody: prašnost, někdy je obtížnější dostat zařízení ke zdi (v případě, že se jedná o sklepení nebo zeď ve svahu)
 • Cena: u 15 cm široké zdi 300 Kč, u zdiva širokého 60 cm kolem 1000 Kč

4389908502_19918815a2_1600x900ms 

Podřezání zdiva diamantovým lanem

Zatímco první dvě metody se hodí hlavně pro cihlové domy, u diamantového lana na materiálu nezáleží. A navíc nezáleží ani na tloušťce zdiva, což je největší výhoda. Řez lze vést vodorovně i svisle a není potřeba vodorovná spára. Lano se provlékne předem provrtanými otvory a pomocí hnacího kola protíná zeď. Ihned je klínována. Po vložení izolační fólie se na závěr zainjektuje cementovou směsí.

 • Výhody: cena dle tvrdosti zdiva, využitelné téměř kdekoliv
 • Nevýhody: náročnost na prostor, cena
 • Cena: od 3500 Kč

Pro volbu metody a vůbec pro rozhodnutí pro tuto radikální metodu, je třeba nechat posoudit stav objektu odborníky. Jen ve spolupráci s nimi může být vhodně zvolena závažnost poškození a následný postup. Každá z metod zaručuje 100% účinnost.

Proč zdi raději nepodřezat? 

 • Pod izolací zůstává zdivo vlhké
 • Nutnost realizovat pod celým domem najednou
 • Občas je nutná výměna podlahy
 • Ohrožení statisky domu (nutná konzultace se specialisty)
publikováno: 29. 12. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.