Třídění odpadu: víte, kam patří plechovky, polystyren nebo molitan?


třídění odpadu2

Třídění PET lahví, skla nebo papíru je pro většinu českých domácností samozřejmé a nečiní jim žádné potíže. S některými druhy odpadu je to však složitější. Pokud se snažíte být co nejšetrnější k životnímu prostředí a pečlivě třídíte téměř veškerý odpad, který produkujete, jistě jste někdy na vážkách, kam některé odpady patří. Zeptali jsme se v několika domácnostech, jestli vědí, kam vyhodit plechovky, polystyren, molitan nebo starou elektroniku. Většinou neznali správnou odpověď. Pojďme si v tom proto udělat trochu jasno.

Kam patří plechovky a jiné kovy

Z ekologického hlediska se řadí hliník k obalovým materiálům s nejhorším dopadem na životní prostředí. I když průměrně jedna osoba spotřebuje přibližně 5 kilogramů kovového odpadu za rok (z toho více než kilogram plechovek od piva a jiných nápojů), často končí v odpadkovém koši. Plechovky a kovový materiál patří mezi suroviny, které lze druhotně zpracovávat a recyklovat. Kam ale plechovky patří? Možností, jak s nimi naložit, je hned několik. Kovové odpady můžete kdykoliv přivézt na sběrný dvůr.

V mnoha obcích a městech pak narazíte i na speciální odpadkové koše a kontejnery, které jsou určené pro vyhazování plechovek a kovů. Stále to však není celoplošným standardem, protože sjednocené podmínky pro třídění odpadu v podstatě neexistují. Například v Brně a dalších městech se mají plechovky od piva vyhazovat do žlutých kontejnerů na plast, ve sběrně si odpad sami vytřídí. Doporučujeme se však obrátit přímo na obecní úřad, kde vám s konkrétním způsobem zpracování plechu a kovů poradí.

Jak je to s polystyrenem, molitanem nebo linoleem?

Pokud vás čeká rekonstrukce domu nebo bytu, vznikne vám velké množství stavebního odpadu. Do této kategorie můžeme zařadit například starý polystyren používaný jako izolace, staré linoleum z podlahy nebo molitan. Takové použité předměty využívané ve stavebnictví do tříděného odpadu nepatří. Měli byste jej odvézt do sběrného dvora. Pokud vám zbylo například menší množství molitanu, můžete jej vyhodit o do smíšeného odpadu, ve větším množství však věnujte čas a úsilí převozu do sběru. V případě polystyrenu to však není tak jednoznačné. Zatímco stavební polystyren (izolace) patří do sběrného dvora, čistý polystyren používaný jako ochrana elektrospotřebičů a jiných předmětů můžete bez obav vyhodit do kontejneru na plasty.

Použité dětské pleny a hygienické potřeby

Nesnažte se vše třídit za každou cenu. Některé odpady zkrátka ze své podstaty patří do šedých nebo černých popelnic a kontejnerů na směsný odpad. Typickým příkladem jsou dětské pleny, papírové kapesníky nebo dámské hygienické potřeby. Pokud máte doma zbytky kosmetiky, slijte je a v menším množství vyhoďte do popelnice, prázdné obaly pak do žlutých kontejnerů.

Plata od vajíček a role od toaletního papíru se už znovu nerecyklují

Plata od vajíček nebo role od toaletního papíru se vyrábí z recyklovaného papíru, který byl v minulosti už několikrát zpracovaný. Dále se už nedá využívat, a proto nepatří do modrých kontejnerů na papír. Recyklovaný papír vyhoďte do směsného odpadu nebo zavezte do sběrného dvora.

Čtěte také: Kam patří krabice od mléka

I na elektroodpad už existují speciální kontejnery

Chystáte se vyhodit starý počítač, varnou konvici nebo starý mobil? Možná jsou i ve vašem městě nebo v obci přistavené speciální kontejnery na elektroodpad. Standardně mají červenou barvu. Starou elektroniku můžete zanést právě tam. V opačném případě opět využijte služeb sběrného dvora, kde od vás spotřebiče bez problémů přijmou. Starou elektroniku pak můžete odevzdat i ve většině prodejen s elektrospotřebiči.

Co patří do jednotlivých kontejnerů na tříděný odpad

Na závěr jsme pro vás připravili přehlednou tabulku, ve kterém najdete základní informace o tom, co do jednotlivých barevných kontejnerů patří, a co naopak nepatří.

 

Patří

Nepatří

Kontejner na papír

Noviny, časopisy, kancelářský papír, letáky, krabice, knihy, sešity, papírové sáčky…

Vlhký papír, mastný a voskovaný papír, hygienické potřeby, plata od vajec, role toaletního papíru…

Kontejner na plasty

Sešlapané PET lahve, kelímky, sáčky, folie, čistý polystyren, obaly, plastové výrobky…

Novodurové trubky, obaly od chemikálií a barev…

Kontejner na nápojové obaly

Krabice od džusů, mléka, omáček, protlaků… (pokud v obci není, odpad se dává do žlutých kontejnerů)

Znečištěné obaly od nápojů a potravin

Kontejner na sklo

Střepy, nádoby, lahve, tabulové sklo, dekorace ze skla…

Keramika, porcelán, autosklo, drátěné sklo, zrcadla…

publikováno: 1. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.