G+

 

 

Tropické dřevo - desítky druhů různých barev i kreseb


fotolia_32911299_xs_1600x900ms

Dřevo z exotických krajů, tropů nebo subtropů, proniklo na náš trh až po roce 1989. Do té doby nebylo ani v tomto odvětví moc na výběr – jistotou byly evropské dřeviny, hlavně buk a dub. S otevřením trhů se objevily i exotické dřeviny, o kterých jsme neměli ani tušení. V současnosti jdou druhy tropického dřevo až do desítek a stačí si tak vybrat.

 

Zatímco druhy dřeva ze stromů rostoucích v Evropě jsou okoukané, exotika je něco nového. Barvy jsou o něco sytější (záleží samozřejmě na druhu stromu) a také kresba na dřevu je odlišná a zajímavá. Ne všechny se ale hodí jak do exteriéru, tak do interiéru.

Odkud pochází exotické dřevo

Dřevo se dováží z tropických a subtropických oblastí – nejčastěji z Indonésie, Afriky a Jižní Ameriky. Kromě netradičního vzhledu a mnoha odstínů barev (od světlých až po ty nejtmavší) má oproti dřevu z mírných klimatických podmínek samozřejmě také jiné vlastnosti.

 • stabilnější, nenasakuje tolik vlhkost
 • tvrdší, nekroutí se
 • nesesychá, mastnější

To je dáno strukturou samotného dřeva: organické látky totiž tvoří až 15% složení dřeva – terpeny, tuky, vosky, pektiny, steroly, pryskyřice, u dřeva z listnatých stromů i třísloviny.

Velmi ale záleží na druhu dřeviny – ne každá se hodí do exteriéru, protože odolává méně. Jiné (např. teak) zase odolávají vodě naprosto spolehlivě a hodí se tak i do náročných podmínek. Další druh exotického dřeva se zase použije na velmi exponovaná místa, jako jsou podlahy v komerčních prostorách, protože je ani velké zatížení nepoškodí.

Druhy exotického dřeva

 • Z jižní Ameriky se dřevo dováží nejčastěji z Brazílie: brazilský jasan (garapa), ořech, třešeň a teak a teak patří mezi to nejodolnější, co je k dostání. Tvrdé dřeviny se hodí pro exteriéry, a to jak pro podlahy, tak i pro stavbu kupříkladu pergol nebo altánů. Lze s nimi také obkládat. Protože odolávají vlhkosti, hodí se také do koupelen, kde není třeba obávat se kroucení.
  Dřeva jsou většinou tmavá (některé i postupem doby ještě tmavnou) s výraznou kresbou.
  Dále je známý třeba ještě palisandr, jatoba, ipe.

5734189933_1d4a8d98bd_1600x900ms

 • V Africe mají původ například dřeva doussie, iroko, wenge, zebrano, azobe, makoré, bilinga, padouk; ze známějších sapelli mahagon, badi či další tmavé výrazné dřevo – bubinga. Mnohé z nich se skvěle hodí pro dekorování prostoru, tedy pro obklad nebo lišty, protože zaujmou jak kresbou, tak i barvou.
   
 • Indonésie exportuje dřevo kapur, merbau, teak, bangkirai nebo bukit. Druhý jsou to měkké i tvrdé, proto je třeba mít hlubší znalosti, aby volba padla na ten správný druh pro daný účel.

S dřevařským průmyslem se pojí také samozřejmě ekologie. Organizace brojí kácení lesů, něktré firmy světového významu odmítají spolupracovat s dovozci, které mají dřevo z pochybných zdrojů. Proto když už se rozhodnete pro exotiku, zajímejte se také o původ dřeva a volte seriózní exportéry a ochodníky.

publikováno: 4. 1. 2014
přečteno: 622×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...