Typy stropních konstrukcí: dřevěné, železobetonové a ocelové stropy
Stropy jsou základem každé stavby, ať už jde o rodinný dům, bytovou jednotku, chatu, chalupu či garáž. Tyto vodorovné nosné konstrukce mají za úkol rozdělit prostor na jednotlivá podlaží a zabezpečit vyztužení objektu. Pro zhotovení stropů se používaly a používají nejrůznější materiály, které se liší vlastnostmi a jejich výběr závisí i na způsobu využití. Doplňte si stavební vzdělání a přečtěte si základní informace o dřevěných, železobetonových a ocelových stropech. Nabyté vědomosti zužitkuje při realizaci novostavby i rekonstrukci.
Dřevěné stropy – dobrá volba pro menší typy staveb
Z hlediska materiálu patří k základním typům stropních konstrukcí ty dřevěné. Dřevo se ve stavebnictví používá odnepaměti a jeho využití pro zhotovení stropů roste se zvyšujícím se zájmem o dřevostavby.
Hlavní předností dřevěných stropů je snadná montáž, dostupná cena, a především nízká plošná hmotnost, díky které nedochází k přetěžování svislých konstrukcí. Dřevěné stropní konstrukce se realizují zejména u menších typů staveb, ať už jde o chaty, chalupy, přístřešky či garáže. Hodí se i pro realizaci menších rodinných domů. Stropy ze dřeva však mají řadu nevýhod, se kterými je třeba předem počítat. I při kvalitním ošetření mají malou požární odolnost, nejsou dostatečně tuhé a při nadměrném zatížení se mohou prohýbat. Chemická ochrana a impregnace pro ochranu před škůdci a hnilobou je nutná, což cenu za realizaci prodražuje.
Nosná konstrukce je tvořena dřevěnými trámy vzdálenými od sebe přibližně 1 metr. Stropnice ze dřeva se za účelem zvýšení stability upevňuje do zdiva pomocí ocelových kotev. Na druhé straně je nepřípustné těsné zdění, kolem trámu musí být vzduchová mezera široká alespoň 5 cm.
Železobetonové stropy jsou v současné době nejrozšířenější
Druhým typem stropních konstrukcí jsou železobetonové. Ty se v současné době v oblasti stavebnictví používají nejčastěji a existuje jich několik typů, které si podrobně představíme v samostatném článku. Proč se stropy ze železobetonu používají tak často? Hlavním důvodem jsou dobré vlastnosti v kombinaci s přijatelnou cenu. Stropy jsou odolné, snesou velké zatížení, jsou tuhé a vyznačují se vynikající požární odolností.
Železobetonové stropní konstrukce jsou však poměrně těžké, a tak se používají jen na velmi stabilní a odolné svislé konstrukce. Vysoká hmotnost stropů souvisí v případě monolitických stropů s náročnější montáží, což cenu za realizaci prodražuje. Ani pokládka prefabrikovaných stropních dílů se neobejde bez použití těžké techniky. V případě realizace monolitických stropů je pak nezbytná technologie pro betonování přímo v místě stavby.
Ocelové stropy snesou i nadměrné zatížení
Třetím nerozšířenějším typem stropních konstrukcí jsou ocelové. Používají se zejména v oblasti průmyslové výstavby, v místech s velkým rozpětím a požadavkem na velké zatížení. Stropy z oceli se realizují buď pomocí tradičních ocelových nosníků, nebo v kombinaci nosníků, ocelových plechů a železobetonových desek. Ve srovnání s železobetonem mají ocelové stropy horší akustické vlastnosti, a tak nejsou vhodné například při realizaci bytových domů nebo vícepodlažních rodinných domů. Hlavní nevýhodou ocelových stropů je vysoká cena, proto se takové řešení využívá především u staveb se specifickými požadavky. Aby ocelový strop dlouho vydržel, je potřeba je chránit ucelených systémem protikorozní ochrany.
Při realizaci rodinného domu s velkou pravděpodobností sáhnete po železobetonových stropních konstrukcích. Mají dobré vlastnosti a zejména v případě prefabrikovaných typů je jejich montáž snadná a rychlá. Na výhody a nevýhody prefabrikovaných i monolitických stropů (a jejich kombinace) se zaměříme v pokračování našeho článku:
SROVNÁNÍ MONOLITICKÝCH A PREFABRIKOVANÝCH STROPŮ
Čtěte také:
- Napínané stropy: inovativní materiál, který si oblíbíte
- Jak snížit strop – polystyrenové desky a další možnosti
- Jak snížit strop – sádrokartonové podhledy
- Dřevěný strop: prověřená jistota, která se hodí i do novostaveb
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
Plánujete stavbu rodinného domu svépomocí? Pak nezapomeňte na zákonné povinnosti, které se vás týkají. Patří mezi ně… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...