Účinný čistič oken: síle páry se nic nevyrovná


Mytí oken, neoblíbená domácí práce, může být jednodušší díky čističi oken s párou. Vysoká teplota a

Mytí oken se pravidelně umísťuje na předních příčkách v anketách týkajících se nejméně oblíbených domácích prací. Rozhodně patří mezi ty nejnamáhavější, i když se provádí jen několikrát do roka. I na tuto činnost si však můžete pořídit moderního pomocníka, s nímž by mělo jít vše jednodušeji. Řeč je o parním čističi, který má však širší využití, než jen mytí výplní oken.

 

Pára je pro úklid skvělým parťákem. Díky ní jdou nečistoty pryč mnohem snáze, a vynaložená námaha se sníží. Na trhu jsou k dostání čističe menší i větší, krátké nebo delší a záleží tedy jen na vás, k jakým účelům jej dokážete využít.

Jak funguje parní čistič oken

Na pohled vypadá jako příruční vysavač, avšak s jeho pomocí vyčistíte všechny hladké plochy. Nemusí se tedy používat jen pro mytí oken, využijete jej i v kuchyni na úklid linky, na podlahy pro perfektní čištění spár, v bytě na vyčištění zrcadel (a hlavně zrcadlových skříní nebo desky stolů), ale nejčastěji jej budete pravděpodobně využívat v koupelně. Bleskurychle vyčistí obklady i sprchový kout.

  • Některé parní čističe umí odsávat rovnou špinavou vodu, která se tak nedostane na podlahu. Právě toto bývá levným parním čističům vytýkáno. Pokud to neumí, většinou jsou dodávány vysoce absorpční utěrky.
  • Ne vše, co vypouští páru, patří do kategorie čističů. Takovým případem je třeba parní kachna, jejíž účinnost je hodně diskutabilní. Použití bývá často náročnější, než klasický úklid pomocí hadru.
  • Parní čistič musí tvořit dostatek páry vypouštěné pod účinným tlakem. To znamená, že obsah pro napuštění vody by měl být minimálně 2 litry (vybírejte nádoby s obsahem 2-4litry), dostatečný tlak je potom kolem 4,5 baru.
  • Důležité jsou i vhodné nástavce. S jedním si rozhodně nevystačíte. Velký nástavec slouží pro okna a jiné velké plochy, menší se zase hodí pro domácnost a špatně dostupná místa (rohy, záhyby...), kartáčky snadněji odstraní usazenou špínu atd.

Mytí bez chemie

Největší výhodou páry je to, že dokáže účinně odstraňovat špínu a dezinfikovat bez použití chemických přípravků. Ti, kdo mají doma alergiky, astmatiky nebo osoby s citlivou pokožkou, budou spokojení. Díky páře budou odstraněny plísně i z těch nejvíce nedostupných prostorů.
Práce na jedné skleněné tabuli bude možná delší, než s hadrem, ovšem už nebude potřeba žádná stěrka a ani nic na leštění – okno bude totiž bez šmouh, kapek a cestiček.

Cena za parní čistič oken se pohybuje do 1500 Kč, navyšuje se však s množstvím příslušenství.
Parní čističe se dají využít ale třeba i mimo domov. Skutečným testem jejich schopností totiž bude úklid v autě. O dalších možnostech a jiných druzích parních čističů se dočtete v článku ZDE.

publikováno: 2. 7. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.