Udělejte si radost novým povlečením! Zaměřte se na výběr materiálu


povlečení

Kvalitní spánek je předpokladem pro spokojený život plný síly, energie a pohody. To si mnozí z nás uvědomují, proto věnují spoustu úsilí výběru kvalitní postele a matrace. Bohužel často zapomínáme, že kvalitu spánku do velké míry ovlivňuje i ložní prádlo, které používáme. Zorientujte se na trhu s povlečením a vyberte takové, které bude odpovídat nejen vašemu vkusu, ale současně zajistí maximální pohodlí. Přinášíme vám článek, ve kterém se zaměříme na hlavní kritéria při výběru nového povlečení a popíšeme si vlastnostmi jednotlivých materiálů.

Hlavní kritéria při výběru povlečení

Rádi byste si udělali radost novým povlečením, ale nemůžete si vybrat z rozsáhlé nabídky? V první řadě se zamyslete nad tím, co od nového povlečení očekáváte. Povlečení se vám v první řadě musí líbit a souznít s vším vkusem. Je tak na vás, dáte-li přednost různým geometrickým tvarům, texturám, přírodním vzorům nebo jednobarevnému provedení. Právě barva má velký vliv na lidskou psychiku. Křiklavě červené povlečení může vypadat v ložnici poutavě, ale příliš klidu vám nedopřeje. Vsaďte proto na uklidňující odstíny, ať už světlé, nebo tmavé, a vyhněte se křiklavým barvám, které raději zakomponujte do prostoru obývacího pokoje.

Kromě vzhledu se zaměřte i na další parametry. Hlavním kritériem výběru je samozřejmě rozměr, který se musí shodovat s velikostí vašich peřin a polštářů. Nezapomínejte však na materiál, který rozhodne o vlastnostech vašeho budoucího ložního prádla. Při výběru vhodného materiálu povlečení si položte následující otázky:

  • Má povlečení spíše hřát, nebo vyvolávat pocit chladu? Chci ho používat v létě, nebo v zimě?
  • Kolik peněz jsem ochotná/ý do nového povlečení investovat?
  • Jak náročná je údržba materiálu? Musí se žehlit? Je třeba jej prát zvláštním způsobem?

Pokud najdete odpovědi na výše uvedené otázky, výběr materiálu pro vás bude podstatně jednodušší.

povlečení

Výběr povlečení podle materiálu

V obchodech narazíte na druhy povlečení z různých materiálů. V některých případech jde o materiály ryze přírodní, jinde jsou zhotoveny z umělých tkanin, případně jejich příměsí. Obecně platí, že přírodní materiály patří k těm nejkvalitnějším, vynikají svými vlastnostmi a zdravotní nezávadností.

Přísada umělých tkanin však může usnadňovat údržbu a urychlovat schnutí či zjednodušovat praní a žehlení. Doporučujeme se však rozhodně vyhýbat levným povlečením, která jsou vyrobena jen z umělých látek. Na dotek nejsou příjemná, mohou způsobovat alergické reakce, po čase také mohou začít typicky zapáchat – nepříjemného odéru se pak už nezbavíte.

Bavlněné povlečení

Mezi tradiční materiály používané pro výrobu ložního prádla je bavlna. Používá se odnepaměti a její obliba rozhodně neklesá, a to ani přes narůstající nabídku nových materiálů. 100% bavlna je příjemná na dotek, je šetrná k pokožce, vyniká prodyšností, dobrou savostí i pružností. Má přirozenou schopnost nasávat lidský pot, který produkujeme během spánku (nebo ve větší míře v době onemocnění). Hodí se pro celoroční použití, v zimě zahřeje a v létě naopak ochladí. Bavlněné povlečení se vyrábí v různých třídách jakosti podle gramáže, na tento parametr se zaměříme o pár odstavců níže.

povlečení

Saténové povlečení

Do kategorie luxusnějších povlečení, která vynikají vzhledem i vlastnostmi, patří povlečení saténové. I to se vyrábí z přírodních materiálů, a to z bavlněné příze, která se vyznačuje leskem. Lesklé povlečení vypadá luxusně a je skvělou volbou pro ty, kterým nevadí si za kvalitu mírně připlatit. Satén vyniká odolností vůči otěru, příjemně hladkým povrchem a pevností. Některé typy saténového povlečení se hůře žehlí, existují však i typy se speciální úpravou, díky které není žehlení prakticky vůbec potřeba – při správném vyvěšení zůstane bez viditelných ohybů. Tento typ povlečení vyžaduje pečlivější údržbu, a tak není vhodnou volbou pro ty, kteří si s praním nechtějí dělat příliš starostí. Doporučuje se totiž používat jen šetrné prací prášky, případně speciální určené pro praní saténu. Stejně tak je třeba prát povlečení při nižších teplotách a ždímat při nižších otáčkách.

povlečení

Saténové povlečení vás nadchne vysokým leskem.

Flanelové povlečení

Pokud vybíráte nové povlečení, které vás příjemně zahřeje během chladných zimních měsíců, sáhněte po flanelovém. Právě hřejivost je hlavní vlastností tohoto materiálu, kterou spotřebitelé oceňují. Na druhé straně se právě kvůli výraznému pocitu tepla nehodí pro použití během léta. Flanelové povlečení by mělo být vyrobeno ze 100% bavlny bez příměsi umělých materiálů. Typického měkkého povrchu se při výrobě dosahuje povrchovou úpravou načesávání, díky kterému získá látka svou přirozenou jemnost jednotlivých vláken. I v tomto případě je důležité zaměřit se na údržbu a při praní postupovat přesně podle pokynů výrobce, v opačném případě může dojít k poškození vláken, ztrátě původního vzhledu či narušení struktury.

Krepové povlečení

Ve výčtu materiálů, které se využívají pro výrobu ložního prádla, rozhodně nesmí chybět povlečení krepové. Ve srovnání s předešlými materiály se vyznačuje svou bezúdržbovostí. Pokud na dodržování podrobných postupů praní a žehlení nemáte čas a potřebujete mít povlečení co nejrychleji vyprané a připravené k dalšímu použití, zvolte si právě to krepové. Nemusí se žehlit a lze prát na běžné programy. Než si krepové povlečení koupíte, v obchodě si jej osahejte. Povrch materiálu je od saténu nebo 100% bavlny odlišný a nemusí každému vyhovovat.

Povlečení z umělých vláken nebo jejich příměsí

I když příliš nedoporučujeme používání povlečení z umělých materiálů, existují i výjimky. Na trhu narazíte například na povlečení vyrobené z umělého mikrovlákna, které je díky moderním technologickým postupům na dotek podobné bavlně. Patří do kategorie antialergických materiálů, a tak se hodí pro alergiky i astmatiky. Na druhé straně špatně saje pot, a tak není vhodnou volbou pro osoby, které se nadměrně potí. Stejně tak doporučujeme i v době nemoci zvolit ryze přírodní materiály. Kromě povlečení vyrobeného z umělých vláken existují i bavlněná povlečení, která obsahují část umělých hmot. Jsou zpravidla levnější a snadněji se udržují, s vlastnostmi 100% bavlněných povlečení však nejdou příliš srovnávat.

Gramáž – často opomíjený parametr

Pokud se rozhodnete pro pořízení nového povlečení ze 100% bavlny, zaměřte se na parametr gramáže. V obchodech narazíte na bavlněné povlečení v různých cenových hladinách. Výrobci se snaží cenu často srazit dolů použitím méně kvalitních materiálů nižší gramáže, které nejsou tak husté a pevné. Obecně platí, že čím vyšší gramáž povlečení z bavlny má, tím je kvalitnější.

Pro který typ povlečení se nakonec rozhodnete? Dáte přednost nestárnoucí klasice v podobě bavlny, nebo se rozhodnete pro saténové povlečení, které zaujme svým luxusním vzhledem? Při výběru ložního prádla nezapomínejte, že kromě povlečení je velmi důležité i prostěradlo. Právě na jeho výběr se zaměříme v pokračování článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

DRUHY PROSTĚRADEL A JEJICH VLASTNOSTI

publikováno: 27. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.