Úhlová bruska patří do výbavy každého kutila, vyberte tu nejvhodnější


Fotolia_48822174_XS

Úhlová bruska, jinak řečeno flexa, patří mezi nezbytnosti ve výbavě všech kutilů. Její využití je totiž široké: využít jí lze k řezání, broušení, leštění, začišťování, odrezování či k odstraňování barev. Všestranně využitelné nářadí zakoupíte už od několika stokorun, ale vyplatí se takový nákup?

 

Pro občasné používání stačí pořídit levnější varianty, ovšem při samotném nákupu je potřeba pečlivě vybírat, protože samotná úhlová bruska je poměrně nebezpečným nářadím. Avšak není to jen otázka kvality provedení, ale i bezpečnosti práce, za kterou si zodpovídáte sami.

Jak funguje úhlová bruska

Princip fungování není nikterak složitý: základem je obyčejný motor a ozubeným pastorkem, toto zapadá do ozubeného talířového kola a na hřídeli je nasazený kotouč (brusný nebo řezný dle potřeby). V ceně se pak odráží tři prvky, které jsou u jednotlivých brusek rozdílné:

  • lehký, malý a zároveň výkonný motor
  • řešení výroby převodovky
  • elektronika regulující otáčky

Výběr brusky

Ačkoliv název vypovídá o tom, že prioritou při používání bude broušení, není tomu tak – většinou se totiž používá pro řezání. Už při samotném výběru byste ale měli mít jasno, pro jaký účel ji hodláte využívat vy a také jak často s ní budete pracovat. Od levné hobby brusky nemůžete očekávat profesionální výsledky.
Na první pohled se zaměřte na:

  • napájení: standardně ze sítě, některé typy mají ale akumulátor
  • aretační tlačítko na rychlou výměnu kotouče
  • převodovkovou skříň z hliníkové slitiny

Vše je standard a nesmí chybět. Dále se zajímejte o otáčky (kolikrát se kotouč otočí v průběhu minuty), brusný úběr (kolik, jak rychle, s jakým vynaložením síly a s jakým výkonem bruska vybrousí daný úsek) a úhel broušení.

bruska
Do kritérií pro výběr zahrňte i snadnost ovládání (umístění vypínače a obtížnost stlačení – zde je výhodné volit zlatou střední cestu tuhosti), hmotnost, konstrukci držadla a řešení odvodu tepla.

  min max
Příkon   500W    2500W  
Průměr řezného kotouče      115mm     230mm  
Hmotnost   1kg   7kg
Otáčky   6000   11 000

Řezné a brusné kotoučediam

Nejdůležitější příslušenství pro úhlové brusky jsou bezesporu kotouče. Volí se podle toho, jestli budete brousit nebo řezat. Pak už záleží jen na kombinaci kotouče a otáčkách – právě tady se nejvíce projeví to, jestli jste pořídili levnější či dražší nástroj. Silná bruska s kvalitním kotoučem zvládne řezání až patnáctkrát levněji. Vybírejte je i podle toho, jaký materiál bude opracovávaný: existují kotouče na kov, kámen, stavební materiál, kartáče k odstraňování rzi a nátěrů, případně i speciální kotouče pro práci se dřevem.

Cena uhlové brusky se pohybuje od sedmi set korun, až po horní hranici čtyřiadvaceti tisíc. Pro práci doma ale postačí ty levnější. V jejich případě také platí, že dražší neznamená vždy kvalitnější.

publikováno: 10. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.