Úklid domácnosti zjednoduší robotický vysavač


Úklid domácnosti zjednoduší robotický vysavač

Úklid, to je činnost, kterou mnozí považují za otravnou a unavující. Není proto divu, že se na trhu objevují výrobky, které mají za úkol v péči o domácnost pomoci, a ušetřit tak volný čas, jehož není nikdy dost. V současné době mezi těmito pomocníky v otázce oblíbenosti vyniká robotický vysavač. Co všechno tento chytrý kousek dokáže a na co se zaměřit při jeho výběru?

Málokdo je nadšený z toho, že po vyčerpávajícím dni plném povinností nebo během chvil, které by měly být naplněny odpočinkem, musí síly či jejich zbytky investovat do uklízení a nemůže se věnovat svým oblíbeným činnostem. Na to asi mysleli vývojáři a vynálezci robotického vysavače, který je schopen sám vysávat koberec nebo čistit podlahu. Stačí provést konkrétní nastavení a odstranit nebo omezit případné překážky v cestě podle toho, co daný robotický vysavač umí.

Jak robotický vysavač funguje?

Robotický vysavač je často popisován jako inteligentní spotřebič. Za toto lichotivé označení může především jeho vybavenost. Robotický vysavač obsahuje programovatelnou řídící jednotkou, která ovládá celý jeho automatický provoz - systematický průjezd místností, a to podle speciálního algoritmu. Ten zajistí, že robotický vysavač by měl být schopen přejet přes čištěný prostor minimálně pětkrát. Jelikož robotický vysavač využívá k chodu akumulátor, nelze od něho očekávat sací výkon v takové síle, jakou se mohou pyšnit klasické druhy vysavače. Účinnost je u robota ovlivněna zejména velikostí, počtem a kvalitou kartáčů, co se nachází na spodní straně konstrukce. Provoz jako takový zajišťuje zmíněná baterie, některé robotické vysavače disponují schopností najet v případě potřeby samostatně do nabíjecí stanice, u jiných je třeba nabíjení obstarat připojením nabíjecího zařízení, nebo přenesením robota do dockovací stanice. Proces kompletního dobití trvá zhruba 2 až 3 hodiny.

Pohyb robotického vysavače korigují senzory a čidla

Mnohým možná vyvstane na mysl otázka, jak je možné, že robotický vysavač nespadne ze schodů, nevrazí do nábytku nebo neublíží domácímu mazlíčkovi. Je to díky tomu, že se o bezpečný chod starají čidla a senzory. Těmi si robotický vysavač "skenuje" okolí a vysávaný prostor. Podle toho pak vyhodnocuje, zda je jeho další jízda možná, nebo by se měl otočit a pokračovat jinde. Některé typy jsou vybaveny tzv. virtuální zdí, kterou lze vymezit prostor, co má robotický vysavač uklízet. Pokud si uživatel nepřeje, aby robot přejížděl otevřenými dveřmi do dalších pokojů, může tuto zeď z neviditelných paprsků sestavit přesně dle svých požadavků. Kvalitní robotický vysavač si také poradí s drobnými překážkami, neměl by ho proto nikterak zastavit práh, přechodové lišty na podlahách či kabely od elektroniky apod.

Robotický vysavač a jeho výkon

Již bylo vzpomenuto, že hodnoty výkonu robotického vysavače není možné s běžnými typy srovnávat, protože princip fungování robotického vysavače spoléhá spíše na otáčky a počet rotačních kartáčů. Robot je tedy spíše jakýmsi sběračem než vysavačem. Každý robotický vysavač by měl obsahovat minimálně jeden hlavní velký rotační kartáč a několik postranních, které mu nečistoty a prach pomáhají vhánět do sacího otvoru, jímž tyto nečistoty putují do sběrné nádobky. Pokud robotický vysavač hlavní kartáč neobsahuje, nebude zpravidla dosahovat dobrých výsledků. S takovými případy je možné se setkat zejména u těch nejlevnějších druhů. Robotický vysavač je dle své vybavenosti určen pro koberce (i s vyšším vlasem), ale i plovoucí podlahy či keramickou dlažbu.

Rozměry a konstrukce robotického vysavače

Při vývoji robotického vysavače je brán ohled na celkovou efektivitu úklidu. Ta nespočívá pouze v samostatném chodu, ale také v možnostech, jaké v rámci uklízení nabízí. Ty se odvíjí mimo jiného i od rozměrů tohoto zařízení, na jejichž základě se robotický vysavač dostane i na méně dostupná místa – například pod postel, pod stůl, pod radiátor a do dalších prostor, kde je manipulace s tradiční hubicí velmi obtížná. Robotický vysavač bývá kulatého tvaru, s přibližnou výškou okolo 10 cm a průměrem 25 až 35 cm.

Jak vybrat robotický vysavač?

Výběr robotického vysavače není vzhledem k široké nabídce trhu snadnou záležitostí. I proto je vhodné zaměřit se na konkrétní parametry, co napoví, zda bude robotický vysavač odpovídat požadavkům, které na něj máte. Dobrým pomocníkem jsou i recenze na robotický vysavač, díky nimž se lze dopátrat informací z praktického využívání. V zásadě se však doporučuje zaměřit se na:

 • rozměry vysavače
 • výdrž a kapacitu baterie
 • počet kartáčů a rychlost otáček
 • schopnost překonávat překážky
 • sací výkon
 • velikost nádoby na prach
 • možnosti nastavení
 • hlučnost
 • druh filtru
 • počet a typ režimů čištění
 • nutnost údržby
 • doplňky a nadstandardní funkce

Kolik robotický vysavač stojí?

Jelikož se se stoupající popularitou robotického vysavače zvyšuje i počet výrobců, kteří na trh dodávají modely těchto spotřebičů, je jasné, že ceny jsou v různorodých hladinách. Konkrétní čísla se odvíjí od vybavenosti a výkonu, který daný typ nabízí. Ty nejlevnější druhy tedy začínají na zhruba 1400 Kč. Osvědčené značky nabízí své produkty od přibližně 4500 Kč. Roboti disponující umělou inteligencí pak začínají na 10 000 Kč.

Robotický vysavač může být pro mnohé splněným snem, protože neoblíbenou činnost, za jakou je vysávání často považováno, zvládnou s nohama na stole při šálku dobré kávy či čaje. Některé druhy robotického vysavače jsou vybaveny i různými praktickými doplňky, například osvěžovačem vzduchu, kdy při provozu vypouští do prostoru vůni. Robotický vysavač se jistě právem zařadil na rozšiřující se seznam pomocníků, co ulehčují život. Je však potřeba vyvarovat se napodobeninám a nekvalitním modelům.

 

 

publikováno: 31. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.