Umělý trávník – praktická dekorace pozemku


Fotolia_41292353_XS

Mít na pozemku okolo domu krásný a udržovaný trávník, to je snem mnohých lidí. Jenže pokud není možnost se o porost pravidelně a důkladně starat, tak tento sen zůstane nesplněný. I z toho důvodu se v poslední době rozmohla obliba umělého trávníku, který je ve svých moderních podobách na první pohled téměř k nerozeznání od toho přírodního.

O tom, že klasický trávník potřebuje udržovat, jste se na našem portálu již mohli několikrát dočíst. Například v článku „Podzimní vertikutace trávníku je důležitá“ přinášíme informace o tom, jak trávník provzdušnit, aby si zachoval svůj pěkný vzhled a kvalitu, taktéž jsme vám radili s výběrem sekačky, která je naprosto nezbytným vybavením. Všem těmto nutným postupům se však můžete vyhnout. Buď využijete služeb zahradních firem, nebo svůj pozemek opatříte umělou trávou. V čem spočívají výhody takového řešení?

Umělý trávník lze využít i na terasách, balkonech i střechách

Umělý trávník je možné užívat po celý rok. Uplatnění však nenachází pouze na zahradě, ale také na terasách, balkonech, v altáncích či pergolách. Někteří lidé ho užívají čistě jako ozdobu, například na střeše nebo zdi domu. Všestranné využití zajišťuje především možnost nákupu v celých velkých pásech, nebo v menších blocích a kusech.

Trávník je třeba vybírat nejen podle vzhledu, ale především podle povrchu, na který ho plánujete položit. V zásadě platí, že levnější typy postačí na hlínu, po dražších je třeba se poohlédnout v případě, že umělý trávník ozdobí plochu pokrytou betonem, dlaždicemi apod. U toho je totiž nutné, aby spodní úprava dokázala odvádět vodu, většinou se o to starají speciální gumové kuličky. Se vzhledem přímo souvisí materiál, z něhož jsou jednotlivá vlákna imitující trávu vyrobena. Ty mohou být textilní, nebo plastové. Textilní se podobají spíše zelenému koberci, u plastových se kvalita provedení odvíjí především od toho, jak jsou vlákna zastřižena, jak husté a barevné jsou.

6901072445_ec940979c8

S umělým trávníkem ušetříte peníze i čas

Je zřejmé, že umělý trávník jako praktický doplněk a ozdoba dokáže oproti přirozené variantě ušetřit spoustu času i peněz. Nemusíte se o něj starat, zalévat ho, hnojit, nepotřebujete hrábě nebo sekačku či vertikutátor. Na druhé straně je však nutné počítat s tím, že se jedná pouze o alternativu, která přírodu rozhodně nenahradí. I když stálezelený a perfektně zastřižený porost vypadá u domu výborně, posezení nikdy nebude takové jako na klasické trávě. Při velkých teplotách se navíc plast může nepříjemně zahřívat a uvolňovat typický pach umělého materiálu.

6986326192_96416e50e7

Umělý trávník je dobrou volbou nejen pro ty, co na svou zahradu nemají čas, ale také pro ty, kteří s pozemkem v horizontu několika příštích let zamýšlejí úpravy, a tak by výsadba klasického trávníku byla zbytečně pracná i finančně náročná.

publikováno: 22. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.